Michelangelův hřích, Werich s Horníčkem v Baladě z hadrů a Strachy v nás
ČT art v týdnu od 5. srpna
První srpnový týden čekají na diváky ČT art dva zážitky „z první řady“: záznam inscenace Brouk v hlavě z Divadla na Vinohradech s Viktorem Preissem v hlavní dvojroli a Balada z hadrů v podání Jana Wericha a Miroslava Horníčka. Divadelní zážitky doplní ty filmové: polský snímek Strachy ve tmě nebo životopisný film o Michelangelu Buonarrotim s názvem Hřích.
Pondělí 5. srpna, 20:15
Televizní záznam inscenace Brouk v hlavě v Divadle na Vinohradech v režii Jiřího Menzela s Viktorem Preissem v hlavní dvojroli. Tuto komedii Georgese Feydeaua nastudoval ve vinohradském divadle už v šedesátých letech režisér Václav Hudeček s Vlastimilem Brodským v titulní dvojroli. Dramaturgie divadla se v druhé polovině 90. let k této komedii vrátila, ovšem pod režijním vedením Jiřího Menzela. Inscenace se zde hrála celých dvacet let, od roku 1996. Televizní záznam pochází z 6. dubna roku 2016, kdy se představení hrálo naposledy. Kromě Viktora Preisse se v inscenaci představí Ivan Trojan, Simona Postlerová, Jan Šťastný, Jiří Plachý ml., Eva Režnarová, Jiří Čapka, Michal Novotný, Andrea Černá, Martin Zahálka, Jaroslav Kepka a další.
Viktor Preiss a Simona Postlerová v záznamu inscenace Brouk v hlavě, foto: Archiv ČT
Pondělí 5. srpna, 22:45
Polské drama z roku 2021 o sváru svobody a víry. Uznávaný umělec Daniel (Dawid Ogrodnik) žije v rodné vesnici na polském venkově. Je silně věřící a zároveň gay. Bigotnost a strach z jinakosti jsou ale mezi místními stále silně přítomné a jednoho dne vygradují v nečekanou tragédii. Šokovaný umělec chce vesnici dovést ke smíření, místní se k němu ale obrátí zády. Bezútěšná situace ho vyburcuje k radikálnímu uměleckému gestu, které ho proslaví. Drama natočené podle skutečného příběhu umělce Daniela Rycharského vyniká autenticitou. Režírovali ho polští tvůrci Łukasz Rondula a Łukasz Gutt.
Dawid Ogrodnik v roli umělce Daniela ve filmu Strachy v nás, foto: Archiv ČT
Úterý 6. srpna, 21:00
Jedno z nejlepších děl americké muzikálové tradice převedl v roce 1972 do filmové podoby choreograf a režisér Bob Fosse. Příběh o milostných vzplanutích se odehrává v Berlíně třicátých let, na pozadí nastupujícího fašismu. Britský student Brian se zamiluje do kabaretní zpěvačky Sally. Do jejich vztahu však vstoupí boháč Maximilian. A zatímco všichni prožívají milostné trable, mládež v hnědých košilích organizuje svůj vlastní druh podívané… V roli přitažlivé Sally exceluje Liza Minnelliová, která za svůj výkon získala Oscara. Tutéž sošku obdržel za vedlejší mužskou roli Joel Grey, jenž ztělesnil svůdného kabaretního konferenciéra. Dalších šest Oscarů získal Kabaret v kategoriích nejlepší režie, kamera, výprava, střih, zvuk a hudební aranžmá.
Liza Minnelliová v Kabaretu, foto: Archiv ČT
Středa 7. srpna, 21:15
Show novocirkusové společnosti Cirque du Soleil je volně inspirována Bouří Williama Shakespeara. Premiéru měla v roce 2012 v Montrealu. Název Amaluna znamená v překladu „Matka luna“ a vystihuje ženskost jako ústřední motiv představení (dokonce i kapela je složena výhradně z žen). Oproti ostatním představením Slunečního cirkusu obsahuje jeviště méně mechanických vymožeností a vizuálních efektů, o to větší důraz však tvůrci kladou na kostýmy, emoce a především na nápaditou choreografii a artistická čísla. Na tajemném ostrově, kde společně vládnou Měsíční bohyně, Paví bohyně, Větrná bohyně a Bohyně rovnováhy, žije královna Prospera s dcerou Mirandou. Prospera způsobí bouři, kvůli níž na ostrově ztroskotá princ Romeo. Zamiluje se do Mirandy, ale jejich láska musí podstoupit těžkou zkoušku…
Z představení Amaluna, foto: Archiv ČT
Čtvrtek 9. srpna, 20:15
Životopisný film o renesančním sochaři Michelangelu Buonarrotim z roku 2019 v rusko-italské koprodukci napsal i režíroval ruský režisér Andrej Končalovskij. Snímek zachycuje umělce v době, kdy se snaží dokončit strop Sixtinské kaple, jenž si u něj objednal papež Julius II. ze šlechtického rodu Della Rovere. Ten však zemře a na papežský stolec usedne Lev X. z konkurenčního rodu Medicejských, jenž mu nabídne novou zakázku: vyzdobit fasádu baziliky San Lorenzo. Michelangelo, který je nucen lhát, aby si udržel přízeň obou rodin, je postupně stále více sužován paranoiou a halucinacemi. Jaký byl jeho největší hřích?
Z filmu Hřích, foto: Archiv ČT
Neděle 11. srpna, 21:10
Unikátní, zrekonstruovaný televizní záznam slavné inscenace Osvobozeného divadla. Jiří Voskovec a Jan Werich situovali děj své hry Balada z hadrů do prostředí chudinské noclehárny třicátých let, kde si osazenstvo společně zahraje hru inspirovanou životem francouzského básníka Francoise Villona. Hra v podání dvojice V+W měla premiéru v roce 1935. Když v padesátých letech Jan Werich vedl Divadlo ABC, tento divadelní text oprášil, Jiřího Voskovce však nahradil Miroslav Horníček a inscenace v režii Jána Roháče měla premiéru v roce 1957. V podání Orchestru Karla Vlacha zazněly naživo písně Jaroslava Ježka jako Hej, pane králi, Potopa, Svět naruby či Proti větru. Televizní záznam v režii Miroslava Zachaty pochází z roku 1960. V archivu ČST byl však později rozstříhán. Znovu zrekonstruován i se slavnými forbínami Jana Wericha a Miroslava Horníčka byl v roce 1998.
Jan Werich a Miroslav Horníček v Baladě z hadrů, foto: Archiv ČT