ČT art uvádí novou podcastovou sérii Olympijský mýtus

Olympijský mýtus
Vizuální styl Olympijského mýtu připravila Kateřina Sudolská

Olympijské hry startují v Paříži již tento pátek. V novém podcastu Olympijský mýtus zkoumáme minulost i současnost Her. Z čeho vychází? Kam směřují? A jaké jsou chronické problémy olympiád, které se opakují dlouhá desetiletí.

Vydejte se s námi do pozoruhodného olympijského světa, ve kterém se sport mísí s politikou, kulturou, urbanismem, módu i velkým businessem.

1. díl: K čemu je nám ještě olympiáda?

Olympijské hnutí rutinně používá vzletná hesla a odkazuje k antické minulosti Her. Není to ale v dnešní době přežitek? A vůbec, obstojí slova o míru, která představitelé Mezinárodního olympijského výboru v čele s jeho prezidentem Thomasem Bachem pronášejí, ve světle současných konfliktů či udělování pořadatelství zemím porušujícím lidská práva?

2. díl: Kdo všechno nemá místo pod pěti kruhy

Historie olympijských her je plná ideových přemetů a změn. Olympiády se v minulosti zarytě bránily účasti žen a blokovaly také start profesionálních sportovců. Dnes jsou tu zase jiné skupiny sportovců, které se cítí diskriminované. Bylo a je pod pěti kruhy místo pro každého, nebo jde o pouhou iluzi?

3. díl: Berlínský žár

Olympijské hry sice svou historii počítají od roku 1896, první skutečně moderní olympiáda ale přišla na řadu až po čtyřiceti letech. Berlín 1936 byl přelomový architekturou, zavedením některých rituálů, které známé dodnes, či mediálním pokrytím – to používalo tehdy neznámou televizní technologii. Zároveň to ale jsou dodnes velmi temné hry, které nacistický režim využil pro svou vlastní propagaci.

4. díl: Studená olympiáda

Poválečné olympiády si spojujeme hlavně s Emilem Zátopkem, Věrou Čáslavskou, teroristickým útokem v Mnichově nebo dopingovým zápolením mezi Západem a Východem. Studenoválečné období ale také ukázalo, co olympiáda může reprezentovat z pohledu architektury, urbanismu nebo designu.

5. díl: Města proti Hrám

Proti olympiádám se často staví obyvatelé měst, v nichž se mají pořádat. Proč jsou podobné projekty terčem kritiky, co olympiády metropolím přinášejí a co naopak berou?

6. díl: Olympiáda jako továrna na tenisky

Příběhy právníka Juana Amiga nebo basketbalové hvězdy Michaela Jordana v díle zabývajícím se moderní olympiádou z pohledu sportovců, známých oděvních značek, módy, ale taky peněz. Vracíme se na pomyslný začátek – do Barcelony 1992.

7. díl: Co je jednoduché, není paralympijské

Paralympijské hry s těmi olympijskými mnohé sdílí, ale zároveň mají svou vlastní identitu, důležitá místa, ikony nebo pravidla. Kde vlastně paralympiády vznikly? Existuje na paralympiádě doping a jaká je jeho podoba? Liší se od toho „klasického“?

8. díl: Jaká je budoucnost olympiády?

Olympijské hry jsou stále se měnícím organismem – byly jiné před 130 lety a dozajista budou jiné i v roce 2154. Jak se vlastně tříbil sportovní program Her a proč do něj kdysi patřily i umělecké soutěže? Jak důležité je pro sporty jejich místo pod pěti kruhy? A jak budou vypadat budoucí olympiády?

Olympijský mýtus (Česká televize, 2024, 8 epizod, celková stopáž 270 minut)

autoři: Vojtěch Jírovec a Martin Vait, zvuky a znělka: Ondřej Bělíček, zvukový mix: Petr Kachtík, dramaturg: Jiří Koukal, vizuální styl: Kateřina Sudolská, úryvky načetla: Jindřiška Dudziaková

Související