Mozart z budoucnosti, upíři a AIDS nebo Elvis na prášcích
ČT art v týdnu od 15. srpna
Tápete, na co se z programu ČT art podívat, nebo zapomínáte, co jste si vlastně chtěli pustit? Nechte se inspirovat výběrem, který pro vás každý týden sestavuje redakce webu ČT art. Níže najdete přehled tipů na tento týden.
Středa 17. srpna, 21:35
Jsou takové všechny? Foto: FAMU – Natálie Ševčíková
Záznam opery, kterou v roce 2018 společně připravili studenti tří fakult Akademie múzických umění v Praze. Příběh o sázce dvou ješitných mladíků, pokoušejících věrnost svých snoubenek, posunuli studenti do budoucnosti a Mozartovu klasicistní hudbu propojili s technologiemi a obrazy z moderní doby. V režii Veroniky Loulové se v inscenaci představili Nikola Uramová v postavě Fiordiligi, Jana Kubicová-Prouzová coby její veselejší sestra Dorabella, barytonista Daniel Kfelíř jako mužný Guglielmo, hostující tenorista Daniel Matoušek jako lyrický Ferrando, dále Tereza Smoláková jako čiperná Despina a Jan Janda jako zkušený Don Alfonso.
Středa 17. srpna, 23:45
Kapitoly historie hororu (1/3): Upíři
Producent dokumentární série Elie Roth, foto: archiv ČT
Oceňovaný herec a režisér kontroverzních hororových krváků Elie Roth připravil v roce 2018 pro americký televizní kanál AMC sérii o dějinách filmové hrůzy. Jednotlivé díly dokumentární série se věnují klasickým netvorům jako jsou upíři, duchové nebo démoni. Upírský díl analyzuje různé verze slavného hraběte Draculy, fenomén Stmívání a stranou nenechává ani paralelu upířích příběhů s nástupem nemoci AIDS v osmdesátých letech minulého století.
Sobota 20. srpna, 20:15
O písně a texty Karla Kryla je zájem dodnes, foto: archiv ČT – Ivan Malý
Komorní medailon písničkáře natočil v roce 1993 režisér Dušan Rapoš. Krylovy životní postoje a názory jsou v něm prezentovány výhradně skrze jeho vlastní tvorbou a dávají nahlédnout do nitra umělce, který v září 1969 odešel do německého exilu a svou zemi mohl dvacet let sledovat pouze skrze železnou oponu. Po návratu do vlasti neváhal dávat najevo své zklamání z polistopadového vývoje. Film obsahuje písně, úryvky z básní, vzpomínky na matku i zamyšlení na různá témata včetně politiky.
Sobota 20. srpna, 22:10
Proustovo Hledání ztraceného času patří k nejvýznamnějším dílům evropského literárního modernismu, foto: archiv ČT
Filmová adaptace části sedmidílného románu Marcela Prousta (1871–1922) Hledání ztraceného času, kterou v roce 1984 natočil režisér německý Volker Schlöndorff podle scénáře, na němž se podíleli Peter Brook a Jean-Claude Carrière. Příběh zpodobňuje jeden den stárnoucího a nemocného Charlese Swanna (Jeremy Irons), který se ohlíží za svým životem v bezstarostné Belle Époque. Vzpomíná na svůj poměr s vévodkyní de Guermantes (Fanny Ardant) a na mladou kurtizánu Odette (Ornella Muti), s níž se oženil, i když si tím uzavřel dveře do vyšších společenských kruhů.
Neděle 21. srpna, 20:15
Jonathan Rhys Meyers jak mladý Elvis, foto: archiv ČT
V těchto dnech je tomu pětačtyřicet let od úmrtí Elvise Presleyho (1935–1977). Při této příležitosti vysílá ČT art dvoudílný německo-americký televizní film z roku 2005, za nějž získal představitel Elvise – Jonathan Rhys Meyers – Zlatý glóbus. Snímek mapuje život krále rokenrolu od jeho bídných prvopočátků v Memphisu, přes hvězdné období a vojenskou službu v západním Německu, až po jeho závěr spojený s dluhy, stupňující se závislostí na prášcích a nástupem nové generace hudebníků.