Nastražené uši. Říjnové novinky české hudební alternativy ve výběru Vinyly

Vinyla výběr říjen 2022
repro: ČT art

Obal alba Obal alba Všechno Dobré je dílem Kateřiny Miturové, repro: Bandcamp

Šimanský a Niesner: Všechno Dobré

Dvojice Jakub Šimanský a Tomáš Niesner se po třech letech znovu potkává na společné desce. Zatímco na předchozím albu Tance neznámé duo vycházelo ze Šimanského kytarových motivů, na novince jsou jejich role rovnocenné. Všechno Dobré má základ v improvizacích, které dvojice nahrála předloni v Brně. Jejich milovaný americký primitivismus je tu ředěn středoevropskou melancholií. „Pro Šimanského a Niesnera jsou kytarové melodie jako projekční plátno nevědomí, odráží se v nich malé i velké problémy, od boje, jak zaplatit nájem, až po politické události,“ píše publicista Miloš Hroch v poznámkách k desce. O master alba se postaral John Dieterich z kapely Deerhoof.

Vyšlo 1. října na Stoned to Death.

Obal alba Obal alba City Park, repro: Warner Music

58G: City Park

Trio z Jihlavy míchá drill, grime nebo trap do osobité české podoby a slaví s ním úspěchy. Za svůj debut 58 Tape Vol. 1 obdrželi vloni Vinylu coby objev roku, letos byli za „pokračování“ 58 Tape Vol. 2 nominováni na album roku. A s deskou Citty Park aktuálně vedou tuzemský prodejní žebříček. TK27, Doktor a Humla o téhle nahrávce mluví jako o svém dlouhohrajícím debutu a poprvé se na něm objevují i hosté mimo jejich původní crew. Ve dvou skladbách hostuje Yzomandias, v jedné jeho parťák Nik Tendo, oba patří do Milion+. V Rewind se objevuje Annet X a posledním hostem je jejich jihlavský parťák Issa Me Mario. Novinka se bude křtít 9. listopadu v Lucerna Music Baru, následuje turné po České republice.

Vyšlo 13. října vlastním nákladem, v distribuci Warner Music.

Obal alba Titulní strana alba Tma s fotografií od Zary Wildmoons, graficky upravil Jakub Horský, repro: Bandcamp

Alen: Tma

Klavíristka, zpěvačka, textařka Alen vydává své druhé studiové album, dva roky po debutu Až se řeky vylijí z břehů. Aranžérsky a producentsky se na něm podílel Martin Kyšperský z Květů, v dalších rolích na desce figurovali Alois Zatloukal, Aleš Pilgr, Jakub Kočička, Kateřina Koutná nebo Ondřej Ježek. Posledně jmenovaný měl na starost mix a mastering.

Rodačka z Ostravy, aktuálně usazená v Boskovicích, pokřtí novou desku 9. listopadu v brněnském Kabinetu múz a 23. listopadu v pražském Café V lese. „Tma pro mě má hodně významů. Vnímám ji jako nevědomost, kdy člověk něco nevidí a ani nedokáže vidět, a současně hluboký kontakt s nevědomím. Není potřeba se jí bát. Absolutní tma totiž neexistuje, jen příliš málo světla,“ říká hudebnice, která aktuálně působí také jako členka doprovodné kapely Lenky Dusilové.

Vyšlo 14. října na Polí5.

Obal alba Titul alba Defragmented Dream v grafické úpravě Jakuba Kučery, autorem fontu je ZCAP, repro: Bandcamp

Vision of 1994: Defragmented Dream

Elektronický producent Karel Průcha aka Vision of 1994 (dříve Silhouette) vydal předloni album Concrete Memories. Nyní publikoval jeho pokračování Defragmented Dream, které koncipoval jako druhou polovinu konceptuálního dvojalba o vyrůstání v devadesátkovém Česku, v socialistickém paneláku, v prostředí problémů transformující se společnosti. Svébytný mix elektroniky a abstraktního hip hopu stojí na neobvyklých samplech. „Defragmented Dream je tady a teď se odehrávající sebereflexe o požadavcích dospělosti, kterým nelze utéct. Je o komplikovaném naplňování snů předaných z předchozí generace jako je dítě, rodina, dům nebo auto,“ píše se o albu v tiskové zprávě. Na nahrávce se podíleli Průchovi kolegové z elektronické scény Lotus Wash, Täino, Misology nebo St. Jakob. Vyšlo digitálně i na vinylu.

Vyšlo 17. října na Harmless Youth.

Obal alba Titulní fotografie Joshe Scotta k albu Tunnel Vision, repro: Bandcamp

Lazer Viking: Tunnel Vision

Jakub Kaifosz aka Lazer Viking zde vyměnil své milované kytary za syntezátory. „Svoje ostruhy jsem získal v rock ‚n‘ rollu, ale nedokázal jsem se zbavit pocitu, že to bylo svazující. To, že jsem z toho vyjmul kytaru, bylo dalším logickým krokem. Najednou toho bylo tolik nového k objevování,“ říká hudebník o své aktuální desce, kterou počítá jako svůj třetí sólový počin pod jménem Lazer Viking. „Tunnel Vision je deska především o laskavosti. Připomínka toho, že člověk, který si vaši laskavost zaslouží nejvíc, jste vy sami,“ dodává Kaifosz. Desku předznamenaly výrazné klipové singly Yr Body a Bored in Jeans. Novinku produkoval Tomáš Havlen a křtít se bude 5. listopadu v pražském Café V Lese.

Vyšlo 21. října vlastním nákladem.

Obal alba Radim Kašpárek navrhl titulní stranu alba Krásná doba, repro: Bandcamp

Rutka Laskier: Krásná doba

Místo dalšího dlouhohrajícího alba se post-hardcoreová skupina z Jižní Moravy rozhodla vydat nový materiál na údernějším, punkovějším formátu vinylového desetipalce. Nové skladby vznikaly během pandemie a dokončovaly se v jejich domovské zkušebně/studiu v Hrušovanech nad Jevišovkou. Producentskou taktovku držel baskytarista Pavla Sikora. Název – Krásná doba – je pochopitelně ironický. „Krásná Doba byla ovlivněna brněnskými nálevnami, mosteckými zastavárnami, životem na sídlišti plném drog a chlastu, stupňujícím se násilím ve světě, agresivní polarizovanou společností a pandemií, která všechny tyto temné lidské proudy umocnila,“ stojí v tiskové zprávě. Křest je naplánován na 11. listopadu do brněnského Kabinetu múz, společnost jim tam budou dělat Pacino.

Vyšlo 28. října na Kabinet Records.

Související