Nastražené uši. Únorové novinky české hudební alternativy ve výběru Vinyly 2022

Vinyla výběr únor 2022
repro: ČT art

Obal alba Obal alba Herostratus kapely Panenské plameny je dílem Matěje Hrbka, repro: Bandcamp

Panenské plameny: Herostratus

Kopřivnická rocková skupina Panenské plameny se vrací po čtyřech letech od desky Poníčky. Z tria se rozrostli na kvarteto díky angažmá baskytaristy Lukáše Sedláčka (viz kapely Drutty, Hippobelly), jehož zásluhou zvuk výrazně zmohutněl. „Deska Herostratus představuje kapelu coby všehoschopnou sbírku individualit, která maká jako jeden muž,“ dočteme se v tiskové zprávě. Album vyšlo na vinylu ve spolupráci labelu Piper Records a Korobushka Records, kazeta pak ve spolupráci Dialog Crew a Korobushka. Turné Panenských plamenů začalo v únoru, ale hlavní sílu nabere až v dubnu.

Vyšlo 15. února na značkách Korobushka Records a Piper Records

Obal alba Autorkou fotografie na albu Daily Grief je Adéla Havelka, repro: Bandcamp

Ai Fen: Daily Grief

Polsko-čínská hudebnice dlouhodobě usazená v České republice napsala materiál pro svoji novinku během lockdownu a publikovala ji na rakouské značce Tender Matter. „Tvorba Daily Grief mi umožnila prozkoumat ztrátu potence, síly a tvořivosti, kterou jsem nahlédla optikou smutku. Smutku z toho, že jsem prohrála, že jsem naštvaná, rozzlobená a potřebuji se dostat na místo smíření skrze jeho přijetí,“ říká o své nové desce Ai Fen. Titul Daily Grief nabízí desítku skladeb z kategorie elektronický a experimentální pop, deska však může překvapit i třeba prvky country. Ai Fen album natočila ve spolupráci s nizozemským producentem Buitenmensem a tuzemským Relaxcore, vokály dodaly Andrea Rottin (Oswaldovi), Fourtune (Emily Brandi) a emiznice (Ema Brabcová). Deska vyšla na rakouském vydavatelství Tender Matter.

Vyšlo 11. února na labelu  Tender Matter.

obal alba Obal Kyasovy desky Mezopotámie, repro: Bandcamp

Kyas: Mezopotámie

Ondřej Kyas je členem skupin Květů a Mucha, ale odskakuje si do svého sólového projektu, píše opery nebo soudobou vážnou hudbu. Mezopotámie je třetí písňový počin vydaný pod jménem Kyas. „Toto album bylo nahráno tak, že jsem napřed na mobil natočil klavír, zpěv a bicí smyčku puštěnou z bedýnek počítače. Snažil jsem o co nejsyrovější, al fresco náběr – ani melodii zpěvu jsem dopředu příliš dlouze nepromýšlel. Pak jsem k této základní stopě přidal další syntezátorové vrstvy + další vokály. Nakonec jsem ještě přimíchal bicí smyčky a přitočil trochu živých perkusí,“ říká Kyas o desce, která v textech obsahuje výpůjčky z textů filmaře Bohdana Karáska nebo spisovatele Jana Zábrany.

Vyšlo 5. února na Bandcampu umělce.

obal alba Debut hudebnice Kvietah Hejno černejch koček. Cover vytvořila Kateřina Shrbená, autorkami fotek jsou Denisa Rýsová, Barbora Žentelová, repro: Bandcamp

Kvietah: Hejno černejch koček

Magdalena Fendrychová alias Kvietah píše písně od svých deseti let. Hejno černejch koček je její sebevědomý debut, který vyšel na labelu Divnosti (kde vydávají třeba Něco něco či Pris). Na natočení a vydání desky Kvietah vybrala peníze na crowdfundingové kampani. „Nikdy jsem se nenechala svazovat žánry, ale na rozdíl od mých minulých věcí je tohle album niternější. Texty i melodie jsou ovlivněné tím, že jsem album psala během prvního covidového roku v izolaci od společnosti,” říká v tiskové zprávě. Na desce se podíleli třeba Tadeáš Lorman, Matyáš Keller a šéf Divností Tomáš Tkáč, který stál za mixem a produkcí. Fendrychová studuje skladbu na konzervatoři, kromě hudby a textů je autorkou také většiny aranží. Sama sebe nevnímá pouze jako písničkářku, ale jako skladatelku a po letech sólového vystupování s kytarou a klavírem začíná opět hrát naživo s kapelou. Křest alba proběhne 17. března v pražském Café v lese, kde jim společnost bude dělat kapela Jiný Metro.

Vyšlo 7. února na značce Divnosti.

obal alba Obal alba Uměnení 2: Ohnivá pomsta brněnské party Můry mají nárok na kremaci čili MMNK, repro: Bandcamp

MMNK: Uměnení 2: Ohnivá pomsta

Brněnští Můry mají nárok na kremaci neboli MMNK existují na nepravděpodobné spojnici mezi rapem a post-hardcorem. Uměnení 2: Ohnivá pomsta je jejich albový debut. „Kombinace progresivního punku s nezbedným darebáctvím a texty nasáklé cynismem, černým humorem a melancholickým oplakáváním sama sebe, navozuje atmosféru multiverzu MMNK, ve kterém uměnelci zaujímají role svých altereg,“ dočteme se v tiskové zprávě k desce. Mezi svými vzory MMNK jmenují beatnické spisovatele, seriál Power Rangers, anime Galactic Football nebo filmy Pár Pařmenů a Poslední pokušení. Album ohlásily tři singly – Cizinec, Masokombinát a Město (ten dostal i klipovou podobu).

Vyšlo 4. února na labelu Kabinet Records.

Související