Nastražené uši. Zářijové novinky české hudební alternativy ve výběru Vinyly

Vinyla
repro: ČT art

Vinyla Obal alba Across The Borders We Build uskupení Oswaldovi, repro: Bandcamp

Oswaldovi: Across The Borders We Build

Po letech hraní ve dvojici Andrea Rottin (kytara, zpěv) a Kateřina Malá (bicí, zpěv) se projekt Oswaldovi rozrostl na trio. Baskytarista Adam Šťasta (hrál i v kapelách Or, Tábor, Dimitar) posouvá materiál na novince Across The Borders We Build vstříc výrazně „kapelnějšímu“ stylu. Oswaldovi přicházejí s novým albem po dlouhých šesti letech, do kterých se vešlo období intenzivního koncertování po Evropě nebo turné v Mexiku. Základy novinky vznikaly ještě za pandemie a nahrávala se třeba v opuštěném pražském klubu Underdogs nebo v italském Trevisu. Oswaldovi debutovali roku 2015 albem Bright Lights Showed Them Up. Tím začala jejich dobrodružná zvuková cesta, na níž absorbovali vlivy psychedelického rocku, tuarežského blues, spaghetti westernových soundtracků, jihoevropského folku i dronového minimalismu. V sedmi skladbách alba Across the Borders We Build do něj přibývají zneklidňující hlukové pasáže, konají se tu i občasné výlety do tvrdších hudebních žánrů.

Vyšlo 8. září na značce Korobushka Records.

Vinyla Obal alba Jako doma dvojice Šimanský Niesner, repro: Bandcamp

Šimanský Niesner: Jako doma

Svému rodnému Přerovu věnovala nahrávku dvojice Šimanský Niesner. Na desce Jako doma mapují své vyrůstání ve městě, které poznamenala necitlivá asanace během socialismu – tradičně však zůstávají v médiu kytarového vybrnkávání a obejdou se bez vokálů. Je to jejich třetí společný počin, Tomáš Niesner je posledním držitelem Vinyly za sólový počin Bečva. „V češtině je fráze, kterou říkáme někomu, kdo vás přijde navštívit: ‚Chovej se jako doma.‘ Ale ve skutečnosti to není tvůj domov, je to vždycky jen ‚jako‘ domov. Takhle přesně jsme se cítili v našem městě. Měl to být náš domov, ale nikdy jím nebyl,“ vysvětluje Jakub Šimanský titul letošního alba.

Vyšlo 18. září na labelu Korobushka Records.

Vinyla Artwork and layout: Štěpán Adámek je napsáno u alba Rauš skupiny Tomáš Palucha, repro: Bandcamp

Tomáš Palucha: Rauš

V únoru 2014 albově debutovalo duo nazvané Tomáš Palucha titulem Špinavá hra. Dnes je z něho plnokrevná kytarová kapela. Hudební teritorium ovšem bylo od počátku jasně vymezené: hypnotická kytarová tvorba. Novinka Rauš je toho dalším důkazem. „Rauš je nezbytně krátkej a pomíjivej okamžik transu a radosti, něco jako pobyt člověka na tomhle světě. Pomíjivej záblesk lásky. Zároveň je to princip jednoduchýho rokenrolu, ke kterýmu se na týhle desce trochu víc vracíme,” říká Jan Tomáš k názvu desky. Dalšími členy kvarteta jsou Libor Palucha (Kovadlina, Repelent SS), Tomáš Vondra (Orient) a bubeník Vítek Chaloupecký (Rutka Laskier), který s kapelou začínal jako člen koncertní sestavy, později se stal jejím členem „naplno“. Hosty na nahrávce Rauš jsou Todd Nesbitt, Dominik Pilnáček a Soňa Amranová. Za grafickým ztvárněním alba stojí výtvarník Štěpán Adámek.

Vyšlo 21. září na značce Day After.

Vinyla Grafická úprava: Lukáš Franz je napsáno u alba Třetí dvojice něco něco, repro: Bandcamp

něco něco: Třetí

Lakonický název, silné sdělení. Empowerment, mentální zdraví nebo nesmyslnost kultu mládí, tato témata zpracovává dvojice něco něco na své třetí řadové desce. Textařka, hudebnice a zpěvačka Alžběta Trusinová a producent a multiinstrumentalista Tomáš Tkáč zde dovedně střídají obrazotvornost a poetično s přímočarostí. Osmdesátkový synth pop se tu místí s post-punkem a s moderní elektronickou produkcí, stejná důležitost je však položena na příběhy o boji se svými strachy a pochybami i o sdílení čisté radosti, euforie či o nalézání důvěry v sebe sama. Texty na desce Třetí jsou otevřenější než na předchozích dvou albech. „Vždycky jsem zpracovávala osobní témata, ale tentokrát jsem je nijak nezaobalila. A naservírovala je se stejnou syrovostí, s jakou je vnímám já,“ říká k desce Trusinová. Tkáč dodává: „Myslím, že se naše hudební i osobní partnerství dobře doplňuje. Tím, že spolu trávíme čas i mimo kapelu, máme možnost vše neustále probírat a posouvat tak celou věc dál.“ Brněnský křest desky Třetí proběhl 3. října v Kabinetu Múz, ten pražský je na programu 19. října (Kasárny Karlín).

Vyšlo 22. září na labelu Divnosti.

Vinyla Jakub König zařídil i vizuální stránku svého alba Hvězdy, repro: Animal Music

Jakub König: Hvězdy

První album, na němž se tenhle tvůrce prezentuje pod svým občanským jménem a nikoliv coby Kittchen nebo v kapelách Obří broskev či Zvíře jménem Podzim. Jakub König je na desce Hvězdy sólovým písničkářem, s nímž album natáčeli Petr Ostrouchov a Ondřej Mikula aka Aid Kid. „Po mnoha letech, kdy se mi dařilo v tvorbě reflektovat především ty stínové a temnější stránky světa, se v teď v nových písničkách objevuje hodně radosti a vděku. Stejně jako je tomu v mém životě. Hvězdy je album i o tom, že někdy je potřeba projít pořádně temným lesem… ale na jeho konci hoří oheň. A u něj se nakonec všichni sejdeme,“ praví König k desce, kterou doprovází osm jeho obrazů, ke každé písni jeden. Křest alba proběhne 28. listopadu v brněnském Kabinetu Múz a 29. listopadu v pražském Paláci Akropolis.

Vyšlo 22. září na značce Animal Music.

Vinyla Artwork by Petr Válek, design by Kate Carr stojí u alba Metal trojice Válek Merta Tarnovski, repro: Bandcamp

Válek Merta Tarnovski: Metal

Na albu Metal se potkalo trio českých hudebních experimentátorů Petr Válek, Ondřej Merta a Jára Tarnovski. Vzniklo během jejich rezidence v Divadle 29 v Pardubicích. Vychází na anglickém labelu Flaming Pines, který se zabývá současnou experimentální hudbou. Jde o nahrávku plnou pohybu, oděrů, vibrací a střetů a zachycuje spontaneitu a drsnost společné performance. Petr Válek se pohybuje mezi výtvarným uměním a hudbou, jeho doménou jsou vlastnoručně vyráběné hlukové nástroje. Tarnovski je známý z uskupení Gurun Gurun, Wabi Experience nebo IQ+1. Ondřej Merta je spoluzakladatel Bastl Instruments a působil v projektu Hugo & Zoe nebo v kolaboracích s Oliverem Torrem a Tomášem Niesnerem.

Vyšlo 29. září na labelu Flaming Pines.

Související