Nejlepší varhany, A pak přišla láska… i bilanční portrét Milana Uhdeho
ČT art v týdnu od 20. ledna
Jaký byl život jedné z nejvýraznějších postav české literatury, divadla i politiky – Milana Uhdeho? Jaké varhany ukrývá Národní divadlo v Praze nebo Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami? A může lidem pomoci ezoterika? To jsou otázky, kterými se tento týden zabývá program ČT artu. Nabídne bilanční portréty Milana Uhdeho nebo Egona Bondyho, další díl cyklu Varhanní nej nebo celovečerní film Šimona Holého A pak přišla láska…
Pondělí 20. ledna, 20:15
L. Janáček: Její pastorkyňa
2021, 126 minut, režie: Damiano Michieletto
Opera o třech dějstvích Její pastorkyňa vznikla na motivy dramatu Gabriely Preissové. Je jednou z nejuznávanějších Janáčkových oper doma i ve světě a často se jí přezdívá „moravská národní opera“. ČT art ji uvádí u příležitosti sedmdesátin dirigenta sira Simona Rattla, který ji právě v tomto uvedení z Berlínské státní opery diriguje. Simon Rattle působí v Symfonickém orchestru Bavorského rozhlasu a v současnosti je také v pětiletém angažmá hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie.
Její pastorkyňa měla v Berlíně svou první premiéru už v roce 1924. Téma mateřské lásky, viny a vykoupení je však stále aktuální. Janáček dokázal prostřednictvím hudby vykreslit lidské vztahy uprostřed vesnické komunity, mateřskou lásku, vinu i vykoupení. Nevlastní matka Jenůfy, Kostelnička, se za každou cenu snaží udržet si pověst ctnostné ženy. Tajně tak zavraždí Jenůfino nemanželské dítě, vesnický lid ji ovšem záhy odhalí…
Opera Leoše Janáčka Její pastorkyňa z Berlínské státní opery, foto: Bernd Uhlig
Středa 22. ledna, 20:15
Uhde
2024, 51 minut, režie: Pavel Jurda
Bilanční portrét jedné z nejvýraznějších postav české literatury, divadla a politiky – Milana Uhdeho (* 1936). V šedesátých letech byl uznávaným dramatikem a redaktorem, pak jej ale normalizace přinutila tvořit pod cizími jmény. Divadelní hru Balada pro banditu například podepsal jménem Z. Pospíšila; text Prodaný a prodaná z roku 1987, který ztvárnil osud Karla Sabiny, zase přikryli svými jmény spoluautoři scénáře režisér Scherhaufer a dramaturg Oslzlý. Rok 1989 poté znamenal pro Uhdeho přelom nejen v umění, ale začal se angažovat také politicky: stal se poslancem, ministrem kultury i předsedou Poslanecké sněmovny.
Jedna z nejvýraznějších postav české literatury, divadla a politiky – Milan Uhde, foto: Ivo Dvořák
Středa 22. ledna, 21:35
Varhanní nej (3/6)
2024, 26 minut, režie: Jakub Kolář
Dokumentární série Varhanní nej přináší pohled do světa nástroje, který po staletí uchvacuje hudebníky i posluchače. V šestidílném seriálu Josef Polášek spolu se svou manželkou Michaelou, zkušenou varhanicí, odhalují příběhy nejpozoruhodnějších varhan u nás. Najdeme je v chrámech, v divadelních sálech i na nečekaných místech. Tentokrát se vydáme do Národního divadla v Praze a do Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami.
Dokumentární cyklus Varhanní nej, foto: archiv ČT
Středa 22. ledna, 22:05
Fišer alias Bondy
1999, 58 minut, režie: Jordi Niubò
Dvoudílný dokument o filozofovi, básníkovi a prozaikovi Egonu Bondymu (vlastním jménem Zbyněk Fišer) uvádí ČT art u příležitosti jeho nedožitých 95. narozenin. Zajímal se o marxistickou, čínskou a indickou filozofii, ovlivnil tvorbu Jáchyma Topola nebo J. H. Krchovského, hudební skupina Plastic People of the Universe zhudebnila část jeho textů. Jaká byla jeho cesta napříč uměleckými a filozofickými směry?
Filozof, básník a prozaik Egon Bondy (vlastním jménem Zbyněk Fišer), foto: archiv ČT
Čtvrtek 23. ledna, 20:15
Renoir
2012, 107 minut, režie: Gilles Bourdos
Francouzské drama založené na skutečném příběhu stárnoucího impresionistického malíře Augusta Renoira (Michel Bouquet) a začínajícího filmaře Jeana Renoira (Vincent Rottiers). Píše se rok 1915, malířský génius Pierre-Auguste Renoir se vyrovnává s bolestmi stáří, ztrátou milované ženy a s děsivými zprávami o válečném zranění svého syna Jeana. Do života mu ovšem náhle vstoupí mladá, krásná a energická dívka Andrée (Christa Théret), která se stane jeho poslední modelkou a inspirací. V malíři rozdmýchá plamen tvořivosti a zároveň zažehne vášeň v jeho mladém synovi.
Francouzské drama Renoir založené na skutečném příběhu stárnoucího impresionistického malíře Augustea Renoira, foto: archiv ČT
Sobota 25. ledna, 22:30
A pak přišla láska…
2022, 84 minut, režie: Šimon Holý
Ve svém druhém celovečerním filmu se Šimon Holý s diváky pouští na „debatní pole“, jestli a jak může ezoterika lidem pomoci. Kristýna (Pavla Tomicová) se vydává hledat odpovědi na to, proč se jí v lásce nedaří, za kartářkou Zdenou (Tereza Hofová). Přemluví k tomu i svou dceru Sáru (Sára Venclovská), která více než u kartářky nachází útočiště u její neteře Lenky (Eliška Soukupová). Film vznikal částečně pomocí řízené improvizace. Šimon Holý o přístupu k jednomu z hlavních témat filmu, ezoterice, říká: „Podle mě je hrozně nebezpečné dělat tezovité filmy, sám u nich často vypínám. Nechtěl jsem se postavit za jednu stranu a nechtěla to tak ani většina štábu – střihačka se tarotu věnuje deset let, Terezu Hofovou zase zajímají alchymisté. A pak přišla láska… by měl působit jako debatní platforma. Můžeme mít úplně jiný názor než diváci a každý si v tom najde to, co ho zajímá.“
Film A pak přišla láska…. Vlevo Lenka (Eliška Soukupová), vpravo Sára (Sára Venclovská), foto: archiv ČT