New York New York. Fotografka Tomanová oslavuje město, které se jí konečně stalo domovem
Marie Tomanová pokřtí dnes, ve čtvrtek 26. srpna, v pražské Fotograf Gallery svou druhou fotografickou publikaci – New York New York. Na rozdíl od předešlé publikace Young American ukazuje spíš energii onoho města, než mladou tvář Ameriky pobývající v N-Y. Přesto dál vypráví příběh Newyorčanů. A vlastně i ten svůj...
První kniha Marie Tomanové Young American (2019), k níž předmluvu napsal uznávaný fotograf Ryan McGinley a interpretační esej kunsthistorik (a partner Tomanové) Thomas Beachdel, vzbudila krátce po vydání celosvětový ohlas. Snímky mikulovské rodačky se začaly objevovat v časopisech udávajících trendy: i-D, Vice či Vogue. Nyní Tomanová fotí (a natáčí) kampaně pro módní značky jako Gucci nebo R13. Zároveň se jí daří udržet balanc mezi autorskou a komerční tvorbou. Její velmi osobní dokumentární série It Was Once My Universe je letos v létě vystavena na prestižním fotografickém festivalu Les Rencontres D’Arles. Tam také poprvé pokřtila publikaci New York New York, vydanou německým nakladatelstvím Hatje Cantz.
V knize New York New York, sestavené z fotografií z let 2019 a 2020, je jasně patrná návaznost na Young American. Portréty mladých Newyorčanů u nich doma, venku, na módních přehlídkách nebo na party. Publikace pokračuje ve vyprávění příběhů některých portrétovaných z předchozí knihy. Znovu vidíme například Kate a Odie, které se od vydání autorčina debutu stihly vzít. Přesto nelze New York New York brát jako prosté pokračování Young American. Zatímco první sérii dominovaly oči a tváře focené velmi zblízka, v publikaci New York New York autorka do fotografií víc pouští samotné město. Thomas Beachdel v úvodu nynější knihy mluví o propojení portrétu a fotografie krajiny – a právě díky tomuto propojení se podařilo Tomanové nafotit nikoli portrét města, nýbrž života v něm, pocitu, který v autorce vzbuzuje.
Řada prací se tu blíží módní fotografii, ostatně například snímek Devon & Jesse (jsou na něm zpěvák americké skupiny The Neighbourhood Jesse Rutherford a jeho přítelkyně Devon Carlson) vznikl pro časopis Dazed, některé fotografie byly exponovány v backstage módních přehlídek. Ale o to tady vlastně nejde. Jak píše v předmluvě knihy hudebnice a umělkyně Kim Gordon: DNA New Yorku tvoří hlavně peníze a zábava. „Mariina kniha je oslavou mladé (newyorské) komunity. Je jedno, že máte problém sehnat peníze na nájem a jídlo, protože v tomhle městě máte pocit, že skutečně žijete,” poznamenává Gordon. A opravdu: z fotografií Tomanové je cítit život a fascinace jím. Radost z toho, že přestože lidé mohou být od sebe odlišní, jak jen to jde, New York je městem, které tu různost přijme.
Obálka knihy New York New York, kterou vydalo nakladatelství Hatje Catz, foto na obálce: Marie Tomanová
Kniha rovněž nepřímo svědčí o vývoji Tomanové-fotografky. Stručně shrňme její předchozí dílo: V sérii Live For the Weather, sestavené z archivních záběrů před odletem do USA (tedy z doby, než se „stala fotografkou“), ukazuje svůj dřívější život a domov v Mikulově – své lásky, přátele, rodinu, sebe. V sérii nahých autoportrétů v americké přírodě, kterou začala fotit roku 2012, kdy se živila coby au pair a navštěvovala večerní kurzy fotografie, hledá své místo v jí neznámé krajině. V sérii Young American se snaží proniknout do newyorské společnosti skrze mladé lidi, s nimiž cítila nebo chtěla cítit propojení. Soubor It Was Once My Universe, vznikající v letech 2018 až 2020, reflektoval rozkročenost fotografky mezi Mikulovem a New Yorkem, zkoumá svůj domov „tady“ a „tam“.
Série New York New York v sobě už tento aspekt hledání nemá, nebo alespoň ne tak zřetelný. Působí suverénněji. Marie Tomanová ukazuje město, v němž se našla: jeho energii dobře zná, tam patří a svou prací je oslavuje.