Nicolas Cage jako vyvrhel, za Picassovou Guernicou a dokument o historii country
ČT art v týdnu od 7. července

Tento týden startuje na ČT art devítidílný dokumentární cyklus o dějinách country, v němž se objeví i dosud nezveřejněné materiály. Vydáme se také do Madridu za Picassovou Guernicou a dalšími slavnými díly. Milovníky herectví Nicolase Cage zaujme nezávislý snímek Joe a příznivci muzikálů uvítají Funny Girl s Barbrou Streisandovou. Připomeneme si také výročí Vladimíra Síse a Josefa Vejvody.
- Poslední leč
- El Reina: Královnino muzeum umění
- Vejvodovi
- Country Music 1/9
- Funny Girl
- Joe
- Peter O’Toole: Po nebeské cestě do Akaby
Pondělí 7. července, 20:15
Poslední leč
1981, 91 minut, režie: Vladimír Sís
Film natočil v roce 1981 režisér Vladimír Sís (1925–2001), jehož sté výročí narození si připomínáme právě dnes. Snímek vznikl podle stejnojmenné divadelní hry Boleslava Polívky, kterou s úspěchem uvádělo brněnské Divadlo na provázku. Protagonisty díla, kde se dialogy prolínají s pantomimou, jsou starý revírník Hubert z románu Viléma Mrštíka Pohádka máje a doktor Burke z divadelní grotesky Ladislava Smočka Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho.
Oba podivínští staříci se setkávají, aby spolu tak jako každý rok zavzpomínali na mládí a rozehráli velkou imaginární hru na štěstí. Díky své fantazii se octnou v kouzelném světě, kde je vše možné. Z obyčejné světnice je les, kouř z kamen je mlhou, lavor studánkou s průzračnou vodou, postel rybářovým břehem a klobouk hnízdem ptáčat… Stejně jako na jevišti i zde hlavní hrdiny nezapomenutelně ztvárnili Boleslav Polívka a Jiří Pecha.
Jiří Pecha a Bolek Polívka v Poslední leči, foto: archiv ČT
Pondělí 7. července, 22:40
El Reina: královnino muzeum umění
2018, 101 minut, režie: Juan C. Gonzáles Asenjo, Miguel A. Castro Uceda
Dokument španělské RTVE představuje běžný den nejvýznamnějšího španělského muzea umění 20. století, madridského Muzea Reina Sofia, nazývaného El Reina. Snímek se zároveň stává komentovanou prohlídkou nejzajímavějších artefaktů, mezi něž patří díla Pabla Picassa a Salvadora Dalího. Nejznámějším exponátem muzea je slavná Picassova malba Guernica.
Z dokumentu o madridském muzeu, foto: archiv ČT
Úterý 8. července, 22:30
Vejvodovi
2001, 56 minut, režie: Petr Burian
Dokument o pěti generacích zbraslavského muzikantského rodu uvádí ČT art jako připomínku nadcházejícího 80. výročí narození jazzového skladatele a bubeníka Josefa Vejvody, jenž se narodil 13. července 1945. Počátky zbraslavské Vejvodovy kapely se datují do 2. poloviny 19. století. Založil ji Josef Vejvoda a na něj navázaly další dvě generace muzikantského rodu. Největšího věhlasu získala za kapelníka Jaromíra Vejvody, krále české polky a autora hitu Škoda lásky. Ten ji však musel v roce 1948 v nových politických poměrech rozpustit. Tehdy rodina přišla o majetek a Jaromír se stal skladníkem v továrně. Jen občas mohl pohostinsky dirigovat. Vzkříšení se kapela dočkala po roce 1989 díky iniciativě Jaromírova nejmladšího syna a všestranného hudebníka Josefa, jenž se v šedesátých letech zařadil mezi naše přední jazzové hudebníky.
Jazzový skladatel, dirigent a bubeník Josef Vejvoda, foto: ČTK / Vlastimil Milý
Středa 9. července, 22:55
Country Music 1/9
2019, 51 minut, režie: Ken Burns
Pečlivě vyprávěná historie svébytného hudebního žánru: country. Autoři tohoto amerického dokumentárního cyklu strávili osm let přípravou a natáčením, během kterých vedli rozhovory s více než stovkou respondentů, z nichž plných čtyřicet má své místo v Síni slávy country hudby. Tvůrci navíc nashromáždili tisíce fotek a řadu hodin archivních záběrů, část z nich je zde zveřejněna vůbec poprvé. Zatímco první díl se věnuje počátkům žánru, druhý díl série s názvem Těžké časy vysílá ČT art rovněž tento týden, a to v pátek 11. července od 21:10. Vypráví o country v časech hospodářské krize.
Z dokumentárního cyklu o dějinách country, foto: archiv ČT
Čtvrtek 10. července, 20:15
Funny Girl
1968, 141 minut, režie: William Wyler
Slavný americký muzikál, v němž zazářila populární herečka a zpěvačka Barbra Streisandová, která za roli Fanny Briceové získala Oscara. Film měl ještě sedm oscarových nominací: za nejlepší herečku ve vedlejší roli (Kay Medfordová), za kameru, zvuk, střih zvuku, původní píseň (titulní Funny Girl) a za hudbu.
Film sleduje příběh komediantky Fanny od jejích začátků až po nástup do Follies, nejslavnější show, kde se stává hvězdou. Zamiluje se do hazardního hráče Nicky Arnsteina (Omar Sharif), jejich vztah je však bouřlivý.
Barbra Streisandová a Omar Sharif v muzikálu Funny Girl, foto: archiv ČT
Sobota 12. července, 21:45
Joe
2013, 112 minut, režie: David Gordon Green
Americké nezávislé drama podle novely Larryho Browna v duchu žánru jižanské gotiky vyniká výkonem Nicolase Cage v roli vyvrhela s pestrou kriminální minulostí, který v zapadlých texaských končinách najímá bandu ztroskotanců, aby likvidovali stromy, které překáží těžařům. Patnáctiletý Gary (Tye Sheridan) je malý tulák s dobrým srdcem, který potřebuje práci, aby dokázal uživit rodinu, kde vládne despotický a věčně opilý otec. Joe Garyho zaměstná a postupně mezi nimi vzniká silné pouto, které oběma změní život. Snímek měl premiéru v hlavní soutěži na filmovém festivalu v Benátkách, kde byl Tye Sheridan vyznamenán Cenou Marcella Mastroianniho, která je udělována mladým hercům.
Nicolas Cage ve filmu Joe, foto: archiv ČT
Neděle 13. července, 21:45
Peter O’Toole: Po nebeské cestě do Akaby
2022, 90 minut, režie: Jim Sheridan
Britský dokument je portrétem irského herce, jenž proslul rolí Lawrence z Arábie i pronikavým pohledem modrých očí a chováním aristokrata. Aristokratické chování měl ostatně v genech: jeho otec pocházel z irského královského rodu. Sám Peter byl spíš rebelem. K jeho nezapomenutelným filmům patří také Lev v zimě, Becket, Jak ukrást Venuši, Sbohem, pane profesore!. Zazářil i v nizozemském snímku českého režiséra Otakara Votočka Křídla slávy.
Herec Peter O´Toole, foto: archiv ČT