Norbert Lichý odešel, ArtZóna s Adamem Gebrianem a Michal Prokop hostem Kamila Střihavky
ČT art v týdnu od 22. ledna
Původní série na artu pokračují: Identita, Poklady Klementina nebo Ikony Kamila Střihavky. Zesnulého herce Norberta Lichého připomene snímek Veliký Bertík, za malířem Goyou se vypraví Jean-Claude Carrière a dílo Alexandra Dumase st. představí francouzský dokument. Vedle toho vám art tento týden nabídne také několik koncertů i filmy Místo u moře, Hon na pačlověky nebo černou italskou komedii Těžký život.
Pondělí 22. ledna, 20:30
Petr Popelka a Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Záznam loňského koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu z pražského Rudolfina. Pod vedením šéfdirigenta Petra Popelky zazní Houslový koncert D-dur brněnského rodáka Ericha Wolfganga Korngolda (1897–1957), jejž v roce 1945 věnoval Almě Mahlerové, vdově po proslulém skladateli. A právě Mahlerově Symfonii č. 1 D-dur, plné odkazů na lidovou hudbu a skladatelových vzpomínek na dětství na Vysočině, bude věnována druhá polovina koncertu, na kterém s rozhlasovými symfoniky vystoupí také vyhledávaná španělská houslistka María Dueñas Fernández.
Dirigent Petr Popelka, foto: Český rozhlas – Vojtěch Brtnický,
Pondělí 22. ledna, 22:00
K uctění památky velkého herce malých rolí Norberta Lichého (1964–2024) uvádí ČT art jeho portrét od dokumentaristky Petry Všelichové z roku 2010. Osobitá postava ostravské kulturní scény, držitel divadelní ceny Thálie (2009) za roli Mendela Singera v inscenaci Job, talentovaný hudebník a skladatel scénické hudby. Tím vším byl Norbert Lichý, který během své kariéry v ostravském Divadle Petra Bezruče nastudoval a ztvárnil množství pozoruhodných charakterů. Dokument mapuje nejen jeho profesní, ale i osobní život.
Herec Norbert Lichý, foto: ČTK – Petr Sznapka
Pondělí 22. ledna, 23:00
Americké oscarové drama (2016) scenáristy a režiséra Kennetha Lonergana s Casey Affleckem v roli bezútěšného samotáře Leeho, jenž se vrací do rodného městečka Manchester-by-the-Sea, aby se postaral o svého dospívajícího synovce. Zdrcený Lee se roli opatrovníka zdráhá přijmout, neboť návrat do známého prostředí oživuje jeho vzpomínky na osobní tragédii, která mu otřásla životem. Se synovcem Patrickem se posléze společně pokoušejí najít řešení složité životní situace a překonat bolest ze ztráty blízkého člověka, který držel rodinu pohromadě. „Lonergan je famózní scenárista. Prokomponovanost té věci, práce s všedností, s úspornými dialogy, s tím, co má ukázat zblízka, co naopak pozorovat z dálky náznakem – mistrovské,“ zhodnotil film na ČSFD uživatel Marigold.
Lucas Hedges, a Casey Affleck jako protagonisté snímku, foto: archiv ČT
Úterý 23. ledna, 20:15
Hlavním hostem ArtZóny bude tento týden Adam Gebrian – architekt, který se dobrovolně rozhodl, že se namísto architektury bude věnovat „jenom“ její popularizaci. Rubrika Týden nabídne recenzi seriálu Adikts režiséra Adama Sedláka, přiblíží představení Nejbližší v Činoherním klubu a výstavou Michaela Rittsteina Nohy na stůl v Museu Kampa provede jeho syn Lukáš. Tématem Fenoménu bude fungování filmových databází a platforem, které svými hvězdičkami a hodnocením ovlivňují filmovou branži často víc než odborné kritiky.
Hlavním hostem ArtZóny bude tentokrát architekt Adam Gebrian, foto: archiv ČT – Pavla Černá
Úterý 23. ledna, 21:10
Španělský filmař José Luis López-Linares sleduje v osobně laděném dokumentu z roku 2022 vyprávění herce a scenáristy Jeana-Clauda Carrièra (1931–2021) – milovníka a znalce malíře Francisca Goyi. Aby divákům společně odhalili tajemství malířova umění, vydává se stárnoucí Carrière na svou poslední cestu do Španělska po Goyových stopách. Hovoří s lidmi ze světa výtvarného umění, filmu, hudby a literatury a ukazuje, jak velký vliv Goyovo dílo dodnes má.
Pořadem provází dnes již zesnulý Jean-Claude Carrière, foto: archiv ČT
Středa 24. ledna, 20:15
Alexandre Dumas, pátý mušketýr
Francouzský portrét spisovatele (2020), jehož romány Tři mušketýři nebo Hrabě Monte Christo se stále těší oblibě. Proto není divu, že o jejich autora se dodnes zajímají filmaři. Alexandre Dumas starší (1802–1870) navíc prožil bouřlivý život protkaný luxusem i bídou. Pokaždé, když se dostal do potíží, nebo měl plné zuby Paříže, rozhodl se odjet. Zmizel na měsíc, na půl roku, na tři měsíce. Díky tomu poznal značnou část Evropy, její obyvatele a jejich životní styl. Nespornou kvalitou jeho díla je také smysl pro dynamiku a pohyb, cit pro inscenování děje a obrovský vypravěčský talent. Proto se jeho knihy čtou jako filmy.
André Gill: Karikatura Alexandra Dumase v časopise La Lune (12. 12. 1866), repro: Wikimedia
Středa 24. ledna, 21:35
Poklady Klementina (3/6): Velislavova bible
Nový dokumentární seriál režisérky Adély Jandec Sirotkové o výjimečných rukopisech uchovávaných v Národní knihovně pokračuje dílem o Velislavově bibli. Tento středověký „komiks“ z druhé čtvrtiny čtrnáctého století divákům představí herec Jiří Dvořák spolu s historiky umění a kodikology.
Velislavova bible na výstavě vzácných rukopisů pocházejících ze sbírek Národní knihovny ČR, foto: ČTK – Michal Krumphanzl
Čtvrtek 25. ledna, 20:15
Identita (3/7): Stát a propaganda
Fenomén českého grafického designu, jeho historii i současnost a významné osobnosti představuje nová dokumentární série České televize, jejímž průvodcem je typograf, designér a herec Aleš Najbrt. Třetí díl seznamuje diváky s vizuální podobou klíčových okamžiků našich dějin. Představuje plakáty z dramatických let 1918, 1968 a 1989, motivy z doby nacistické propagandy, socialistický realismus padesátých let či bizarní normalizační tvorbu. A nejen to, neboť i v těžkých dobách žili designéři, kteří prosazovali kvalitu, ať už v podobě bruselského stylu, nebo undergroundových samizdatů.
Pořadem provází typograf, designér a herec Aleš Najbrt, foto: archiv ČT
Pátek 26. ledna, 20:15
Ikony Kamila Střihavky (2/10): Michal Prokop
Pop-rockové Ikony Kamila Střihavky letos pokračují druhým dílem, jehož hostem je hudebník Michal Prokop (* 1946). Ten prožil nejen hvězdnou kariéru s kapelou Framus Five, ale později proslul také jako moderátor i politik. Jeho sbírku vinylů si můžete prohlédnout v naší sérii Elpíčka. Po Ikonách pokračuje páteční hudební noc na artu záznamem koncertu Alice Keys, dokumentem o písničkářce Norah Jones nebo vystoupením Vojty Dyka s B-Side Bandem.
Hudebník Michal Prokop se svou zatím poslední deskou Mohlo by to bejt nebe…, 2021, foto: ČTK – Kateřina Šulcová
Sobota 27. ledna, 23:30
Mezinárodní den památky obětí holocaustu připomene v sobotu na artu hned několik pořadů: od 20:15 drama Deník Anne Frankové, od 22:20 koncert Světlo porozumění 2023 a nakonec také italský film Těžký život (1961) režiséra Dina Risiho s Albertem Sordim v hlavní roli, který se na období druhé světové války dívá s humorným nadhledem. Děj snímku začíná v roce 1943, kdy se novinář Silvio musí skrývat před německou armádou a v klíčových okamžicích nedokáže zaujmout pevný postoj ani vůči odboji, ani vůči své dívce. Později se jeho představy o profesionální cti dostávají do konfliktu s politickou praxí a sociální situací v zemi. Silvio musí volit mezi ohebným kariérismem zaručujícím vysoký životní standard a osobní etikou.
Snímek z filmu Těžký život, foto: archiv ČT
Neděle 28. ledna, 22:50
Oceňovaná dobrodružná komedie režiséra Taiky Waititiho z roku 2016 vypráví o Rickym, těžko zvladatelném třináctiletém sígrovi, který vyrůstá v náhradní péči. Když jednoho dne skončí v nové rodině na novozélandském venkově, jeho život nabere zcela nový směr. Souhrou okolností se totiž Ricky, který dosud příliš nepřišel do kontaktu s přírodou, ocitá na útěku divokou buší se svým bručounským náhradním strýcem v neodolatelném podání Sama Neilla. V patách jim je neúnavná sociální pracovnice i ozbrojené složky a dvojici svérázných renegátů proto nezbývá, než nechat stranou své odlišnosti a spojit síly k nevyrovnanému souboji.
Julian Dennison jako třináctiletý Ricky ve filmu Hon na pačlověky, foto: archiv ČT