Michal Prokop: Vinyly jsem nikdy nevyznával kvůli zvuku
Elpíčka 02
Vybraným osobnostem ze světa umění jsme položili otázku, jak vypadá jejich sbírka vinylů. Vznikla osmidílná série elpíčka, kde svou sbírku představí například muzikanti Jan P. Muchow, Petr Janda, Martin E. Kyšperský či Mardoša z Tata Bojs nebo výtvarnice Eliška Podzimková.
Cyklus pokračuje návštěvou u zpěváka Michala Prokopa, který svou plodnou hudební kariéru, jež bývá spojována s hudebními žánry blues, rock a soul, zahájil už v době vysokoškolských studií v šedesátých letech.
Michal Prokop (* 1946) se narodil v Praze a proslul zejména jako zpěvák a hudební skladatel, věnoval se ovšem také politice nebo moderování televizních pořadů. V šedesátých letech vystudoval VŠE v Praze a později ještě kulturologii na FF UK. Od mládí hrál na kytaru, ale zpívat začal až ve druhé polovině šedesátých let, kdy jej úspěch nasměroval k profesionální dráze. S kapelou Framus Five poté prožil hvězdnou kariéru – zejména v osmdesátých letech, kdy tato skupina vydala úspěšná alba Kolej Yesterday (1984), Nic ve zlým, nic v dobrým (1987) a Snad nám naše děti… (1989).
Hudebník Michal Prokop se svou zatím poslední deskou Mohlo by to bejt nebe…, 2021, foto: ČTK – Kateřina ŠulcováPo sametové revoluci působil jako politik a poslanec: nejprve za Občanské fórum, poté ODA. Věnoval se především kulturním a sociálním tématům a několik let byl náměstkem ministra kultury. Tři roky stál také v čele projektu Praha – Evropské hlavní město kultury 2000. Od roku 2000 uváděl populární talk show České televize Krásný ztráty, jež na obrazovkách vydržela čtrnáct let. Zároveň začal opět veřejně vystupovat s obnovenou skupinou Framus Five a s akustickým triem. Vydal několik dalších alb: Poprvé naposledy (2006), Sto roků na cestě (2012) a dosud poslední Mohlo by to bejt nebe… (2021).
Michal Prokop je dvojnásobným členem Beatové síně slávy radia Beat a členem síně slávy ankety Anděl České hudební akademie. Je také nositelem Řádu umění a literatury Francouzské republiky.