Opery Antonia Vivaldiho a Bedřicha Smetany, Tři grácie z umakartu ve Studiu DVA i příběh malířky Zdenky Braunerové

ČT art v týdnu od 18. listopadu

Zdenka Braunerová
Dokumentární portrét malířky Zdenky Braunerové uvede ČT art v úterý 19. listopadu, foto: Lukáš Havlena

Pondělí 18. listopadu, 20:20

Tři grácie z umakartu
2024, 85 minut, divadelní režie: Ondřej Sokol, režie TV záznamu: Petr Soukup

Hořká komedie z dílny současných českých autorek Michaely Doleželové a Janky Ryšánek Schmiedtové představuje setkání dvou sester, které na dlouhá léta rozdělila emigrace. V panelákové kuchyni se otevírají staré šrámy i vzpomínky na společné dětství. Tři ženy (v podání Zlaty Adamovské, Ilony Svobodové a Anežky Rusevové), tři různé příběhy a životní očekávání se prolínají v umakartovém jádru českého paneláku. Na scénu přichází čerstvá důchodkyně Marta a její dcera Eva, která má pár kilo navíc a právě utekla ze svatebního salónu, kde si zkoušela vysněné šaty. A taky teta Helena, jež právě přijela ze Švýcarska… Vtipná a zároveň dojemná hra, která přesně zachycuje absurdity každodenního života, získala uznání diváků i kritiků. Například uživatel Maranta na portále iDivadlo hru shrnuje takto: „Oddechová komedie, která pobaví a neurazí. Hra o ženách a pro ženy.“

Tři grácie z Umakartu Hořká komedie o třech ženách, foto: Studio DVA

Pondělí 18. listopadu, 21:45

Isaac Asimov: vzkaz pro budoucnost
2022, 54 minut, režie: Mathias Théry

Dokumentární pocta americkému spisovateli sci-fi a biochemikovi Isaacovi Asimovovi. Narodil se do židovské rodiny v Rusku, v roce 1923 ale všichni emigrovali do Ameriky. Celý život se věnoval robotům, je autorem tzv. zákonů robotiky. Do jaké míry se jeho futuristické vize a technologické předpovědi staly realitou? Asimovova fantazie a vědecký vhled ožívají na pozadí zásadních děl, jako jsou série Nadace nebo kniha povídek Já, robot, která stále rezonují svou vizí etických dilemat a pokroku. Mimochodem – na vzniku tohoto dokumentu z produkce televize ARTE se podílela i umělá inteligence.

Isaac Asimov Spisovatel sci-fi a biochemik Isaac Asimov, zdroj: Česká televize

Úterý 19. listopadu, 21:10

Zdenka Braunerová, malířka česká
2024, 59 minut, režie: Iveta Grófová

Dokumentární portrét ženy, která svou dobu předběhla jak v umění, tak ve vztazích. Navzdory očekáváním své zámožné rodiny se Zdenka Braunerová (1858–1934), významná malířka, grafička a propagátorka českého výtvarného umění, rozhodla pro svobodnou uměleckou dráhu. Malířství studovala u českého krajináře Antonína Chittussiho, později v Paříži. Seznámila se s osobnostmi jako byl Anatole France, Paul Claudel nebo Auguste Rodin, kteří ji inspirovali stejně jako lidové umění, zejména kultura Moravského Slovácka a Slovenska. Je považována za zakladatelku české knižní grafiky. A svou dobu předběhla i ve vztahu k mužům – málokterý muž byl tehdy připravený na rovnocenný vztah. Braunerová se nikdy nevdala, každý z jejích vztahů skončil těsně před svatbou. Byla umělecky činná až do své smrti, stala se také patronkou mladších umělců – Miloše Martena, Františka Bílka nebo Jana Zrzavého.

Zdenka Braunerová Dokumentární portrét malířky Zdenky Braunerové, foto: Lukáš Havlena

Úterý 19. listopadu, 22:15

Franz Kafka – známý neznámý
2024, 73 minut, režie: Pavel Šimák

Celovečerní verze dokumentu o slavném spisovateli Franzi Kafkovi (1883–1924). Co je mýtus, a co skutečnost? A jak se Kafka propsal do české (pop)kultury? Tento dokumentární portrét přichází s nikdy nepublikovanými fakty a archivy o Kafkově životě. Záhadný samotář? Geniální podivín? Nebo vizionář diktatur 20. století? Tak o Kafkovi nyní smýšlíme – byl ale skutečně takový? Odpověď hledá přední odborník na Kafkův život a dílo Reiner Stach i další literární historici a odborníci z Česka i Francie.

Franz Kafka Spisovatel Franz Kafka, zdroj: Klaus Wagenbach Archiv, Berlin

Středa 20. listopadu, 21:30

Ikony českého designu (3/6)
2023, 26 minut, režie: Jakub Wehrenberg

Nová šestidílná série vypráví o předmětech, které se v průběhu uplynulého století staly součástí našeho každodenního života, a dnes je oprávněně považujeme za designerské ikony. Třetí díl se zaměřuje na dopravní prostředky. Představuje také jejich významné tvůrce – například Hanse Ledwinku, Františka Kardause nebo Jaroslava Františka Kocha. Přečtěte si také doprovodný rozhovor s návrhářkou dopravních prostředků (i sexuálních pomůcek) Annou Marešovou.

Tramvaj T3 Tramvaj T3, foto: Wikipedia – Jan Groh, CC BY-SA 3.0

Pátek 22. listopadu, 21:30

CNSO Studio Live – Blues Brothers v Praze
2023, 52 minut, režie: Petr Kůrka

Ikonické skladby z filmu Johna Landise Bratři Bluesovi z roku 1980, jenž spojuje nebezpečí, nadpřirozeno a drsný humor s hudbou, která ovládla svět. Tu si lze poslechnout v podání českého The Loop Jazz Orchestra (ve složení Jan Hasenöhrl, Vít Pospíšil, Tomáš Uhlík, Lukáš Chejn a dalších) a také tří sólových zpěváků z jedinečného amerického sboru Jeremy Winston Chorale: Candace Pottse, Dariuse Colemana a Williama Ramseyho.

Blues Brothers Ikonické skladby z filmu Johna Landise Bratři Bluesovi, zdroj: Český národní symfonický orchestr

Sobota 23. listopadu, 20:20

Arsilda, královna pontská
2017, 176 minut, divadelní režie: David Radok

Jedna z prvních oper italského skladatele Antonia Vivaldiho. I když ve své době měla velký úspěch, v průběhu času se na ni zapomnělo. V roce 2017 ji vzkřísili čeští tvůrci – dirigent Václav Luks a režisér David Radok. Příběh plný záměn, komplikovaných vztahů a boje o trůn se odehrává ve starověké Kylíkii, kde až do plnoletosti svých dětí, dvojčat Lisey a Tameseho, vládla stará královna Antipatra. Když ale vypukne revolta na hranicích říše, její syn Tamese se vydává se svým přítelem Barzanem, králem a tajným snoubencem Lisey, napravit situaci. Jenže se oba zamilují do dcery krále Pontu, Arsildy. Jejich přátelství je rázem pryč. Arsilda si vyvolí Tameseho, který si ji chce vzít. Jeho loď ale na zpáteční cestě ztroskotá a všichni si myslí, že zahynul. Kylíkie je tak bez následníka trůnu. Protože se všichni bojí útoků nepřátel, prohlásí královna Liseu za mrtvou a donutí ji, aby se vydávala za svého bratra. Arsilda se tak domnívá, že se Tamese šťastně vrátil, a vydává se za ním, aby si ho vzala.

Arsilda, královna pontská Jedna z prvních oper italského skladatele Antonia Vivaldiho Arsilda, královna pontská, zdroj: archiv ČT

Neděle 24. listopadu, 20:20

Bedřich Smetana: Tajemství
2024, 116 minut, režie: Ondřej Havelka

Televizní záznam nejnovějšího nastudování sedmé, předposlední opery Bedřicha Smetany. Libreto napsala Eliška Krásnohorská, která se inspirovala příběhem Romea a Julie i Stroupežnického Furiantů. Rodina Malinů a Kalinů je rozhádaná už řadu let. A to zejména kvůli bohatství a postavení. Kalina se kdysi ucházel o sestru Maliny, ale protože ten ho měl za chudáka, svatbu neposvětil. A teď se do sebe zamilovali ještě jejich děti – Blaženka Malinová a Vít Kalina. V čem ale spočívá to skutečné bohatství?

Bedřich Smetana Skladatel Bedřich Smetana, zdroj: archiv ČT

Související