Pořádná porce klasické i poprockové hudby, jak se světem umění hýbe NFT i dokumentární portrét Jána Mančušky
ČT art v týdnu od 9. prosince
Pondělní večer na ČT art bude plný klasiky – na pořadu je slavnostní koncert Prague Philharmonia spojený s předáním Ceny Antonína Dvořáka i sólový recitál violistky Kristiny Fialové. Pro milovníky dokumentů je tento týden připraven portrét konceptuálního umělce Jána Mančušky nebo snímek Mluvit tancem, který poodhalí zákulisí Baletu Národního divadla.
Pondělí 9. prosince, 20:15
Cena Antonína Dvořáka 2024
2024, 75 minut, režie: Adam Rezek
Slavnostní koncert Prague Philharmonia spojený s předáním Ceny Antonína Dvořáka. Jejím letošním laureátem se stal australský divadelní a operní režisér Barrie Kosky. Stejně jako minulí laureáti, i on během své dlouholeté mezinárodní kariéry představil české opery na mnoha zahraničních scénách. Koskyho umělecký rukopis se odráží například v provedení Dvořákovy Rusalky v Berlíně, Janáčkovy Lišky Bystroušky v Mnichově nebo Káťi Kabanové, která v jeho podání zazářila na Salcburském festivalu a získala řadu ocenění. Barrie Kosky stírá hranice mezi takzvaně vysokým a nízkým uměním a jeho komplexní osobnost odráží i program koncertu, jehož první polovinu tvoří opery Dvořáka a Janáčka, zatímco druhou skladby muzikálových skladatelů Kurta Weilla a Leonarda Bernsteina.
Australský divadelní a operní režisér Barrie Kosky, foto: Cena Antonína Dvořáka
Pondělí 9. prosince, 21:30
Kristina Fialová – první dáma české violy
2023, 60 minut, režie: Petra Všelichová
Záznam sólového recitálu jedné z nejnadanějších violistek své generace Kristiny Fialové. Odehrál se na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka v ostravském kostele svatého Václava a Fialová ho věnovala skladatelům, kteří měli k Ostravě vždy blízko: Paulu Hindemithovi a Krzysztofu Pendereckému. Hindemithova Sonáta pro sólovou violu op. 25, č. 1 nabízí posluchačům expresivní a rytmicky bohatý svět meziválečné avantgardy. Pendereckého Kadence pro sólovou violu zase zdůrazňuje dramatičnost a lyriku moderní hudby. Sonáta pastorale pro sólovou violu Američanky Lillian Fuchs a Ligetiho virtuózní Sonáta pro sólovou violu pak odhalují dokonalou techniku Kristiny Fialové stejně jako její sofistikované hudební cítění.
Kristina Fialová – první dáma české violy, foto: Dušan Martinček, CC BY-SA 3.0
Pondělí 9. prosince, 22:35
NFT: svět umění vzhůru nohama
2023, 51 minut, režie: Brice Lambert
Jaký vliv má NFT (non-fungible token – nezastupitelný token) na svět umění? Tento fenomén, spojující technologie blockchainu a digitální umění, způsobil revoluci na trhu s uměním, přinesl nové formy vlastnictví a vyvolal vášnivé debaty o budoucnosti kreativity v digitálním věku. Francouzský dokument mapuje nejen strmý nárůst hodnoty trhu s NFT, ale také otázky etiky, originality a smyslu umění v nové době. Prostřednictvím rozhovorů s umělci, investory i skeptiky odkrývá dokument potenciál i rizika technologie, která mění tradiční pojetí umělecké tvorby a sběratelství.
NFT – fenomén, spojující technologie blockchainu a digitální umění, foto: archiv ČT
Úterý 10. prosince, 21:10
Chybění
2023, 82 minut, režie: Štěpán Pech
Dokumentární portrét jednoho z nejoriginálnějších českých umělců své generace, Jána Mančušky (1972–2011). Člen uměleckého uskupení Bezhlavý jezdec (1996–2002) a laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého byl známý svou schopností spojovat konceptuální umění s hlubokými filozofickými otázkami a lidskou vřelostí. Vystavoval v prestižních světových institucích jako je Muzeum moderního umění v New Yorku, jeho divadelní performance Hra pozpátku zaznamenala úspěch na scéně Královského dánského divadla v Kodani i v Praze. Dokument však nezobrazuje jen jeho uměleckou stránku, ale také jeho humor a odvahu. Zemřel ve věku třiceti devíti let v důsledku mnohaleté poruchy krvetvorby.
Jeden z nejoriginálnějších českých konceptuálních umělců své generace Ján Mančuška, foto: Marek Dusil
Středa 11. prosince, 20:15
Mluvit tancem
2024, 52 minut, režie: Martin Kubala
Dokumentární snímek odhaluje zákulisí a každodenní realitu Baletu Národního divadla v průběhu jedné sezony. Protagonisty jsou Filip Barankiewicz, umělecký šéf Baletu ND a bývalý první sólista Stuttgart Ballet, současný první sólista Adam Zvonař a Elena Dombrowski, mladá sboristka stojící na prahu baletního světa. Skrze jejich příběhy divák sleduje tvrdou disciplínu tréninků, náročnost příprav na večerní představení i emotivní okamžiky na jevišti. Dokument rovněž představuje pohledy významných ikon světového baletu, mezi nimiž nechybí choreografové Ronald Hynd, Mauro Bigonzetti a Krzysztof Pastor či primabaleríny Márcia Haydée, Daria Klimentová a Tereza Podařilová.
Zákulisí a každodenní realita Baletu Národního divadla, foto: Andrea Filičková
Čtvrtek 12. prosince, 22:10
Harvey Keitel: ten, který se nebojí temnoty
2022, 53 minut, režie: Stéphane Benhamou, Erwan Le Gal
Rodák z Brooklynu, nemluvný drsňák, ale také ten, který dokázal poslat do jistých míst například Stanleyho Kubricka nebo Francise Forda Coppolu. Harvey Keitel (* 1939) se stal symbolem mužů na hranici mezi světlem a temnotou. Spolupracoval s režiséry jako je Wes Anderson, Quentin Tarantino, Theo Angelopulos, Ridley Scott či Paolo Sorrentino. Je držitelem řady prestižních ocenění včetně Křišťálového glóbu z MFF Karlovy Vary za mimořádný přínos světové kinematografii či Stříbrného medvěda z Berlína… A stále zůstává aktivním tvůrcem. Jak vypadala jeho cesta ke slávě?
Harvey Keitel ve filmu Piano z roku 1993, foto: archiv ČT
Pátek 13. prosince, 20:15
Chinaski v Lucerně
2024, 111 minut, režie: Pavel Nosek
Koncertní uvedení patnáctého studiového alba Frihet, které kapela Chinaski natočila na norském pobřeží. Název alba, v překladu „svoboda“, odráží nejen atmosféru vzniku této nahrávky, ale i nový přístup Chinaski k tvorbě – jde o první čistě kapelovou desku, na níž se autorsky podíleli všichni členové. Album zahrnuje jak zcela nové skladby, tak spolupráci s legendárním Jiřím Suchým, který napsal text k písni Konec jistého Rambouska. Na koncertu z pražské Lucerny zazní kromě nových skladeb i osvědčené hity jako je První signální, Tabáček nebo Punčocháče.
Koncertní uvedení patnáctého studia alba Frihet kapely Chinaski, foto: archiv ČT
Sobota 14. prosince, 20:15
Moonage Daydream
2022, 129 minut, režie: Brett Morgen
Dokumentární snímek Moonage Daydream přináší pohled na život a dílo hudební ikony Davida Bowieho (1947–2016). Oscarový režisér Brett Morgen využívá rozsáhlý archiv dosud nezveřejněných záběrů, mezi nimiž jsou koncertní vystoupení, intimní rozhovory i filmové experimenty.
Hudební ikona David Bowie, foto: Public Road Production