Poslechněte si Báru Zmekovou v rámci série Wombat Sessions

Bára Zmeková
Bára Zmeková ve studiu Mr. Wombat

Písničkářka a multiinstrumentalistka Bára Zmeková vstoupila na českou nezávislou scénu v roce 2013, kdy vyhrála první ročník talentové soutěže 1Man2Play. Na podzim téhož roku vydala svoje debutové album Ještě kousek, na němž pracovala ve studiu Jámor u Ondřeje Ježka.

Zmeková zaujala posluchače i kritiky zejména křehkostí a naléhavostí často velmi osobních textů. Pohybuje se mezi jazzem, folkem, klasickou hudbou a jemnou elektronikou. Ostatně na druhém, předloni vydaném albu Lunaves (2019) pro ni dříve typický klavír vystřídaly elektrické piano, syntezátory nebo kytara. Lunaves Zmeková opět vytvořila ve spolupráci s Ondřejem Ježkem a vysloužilo jí dvě nominace na hudební ceny Anděl. Na albu se objevuje řada hostů. „Jsou nástroje, které mě lákají svým zvukem, a jsou také lidi, které obdivuju a kteří mě lákají svou hrou. A písničky jsou jakýmsi průnikem, v němž se to potkává všechno dohromady. Když už si člověk plní sen tím, že točí album, tak už by byla škoda to neudělat se všemi malými sny navrch,“ uvedla v rozhovoru pro portál Brno – město hudby.

Bára Zmeková
Pusťte si Wombat Session s Bárou Zmekovou.

Projev Zmekové příznačně popsal Milan Tesař v recenzi jejího druhého alba: „Bára Zmeková není zpěvačkou strhujícího hlasu. Neohromí rozsahem, často spíše vypráví nebo ještě přesněji deklamuje. Přesto je na jejím mladistvém projevu cosi uhrančivého. Něco, co připoutá pozornost.“

Texty jsou pro její písně stěžejní.  Jak sama uvedla ve výše zmíněném rozhovoru: „Téměř vždy je na prvním místě text, který s sebou přinese zároveň melodii. Někdy přijde nápad uprostřed ulice a to pak musím bloumat městem tak dlouho, než je písnička celá hotová.“

Kromě písničkářské tvorby je Zmeková členkou elektro-akustického projektu FORMA. V rámci něj se podílela na vzniku živých soundtracků k řadě filmů, věnuje se rovněž hudebně-divadelní tvorbě.

Za Wombat Sessions stojí zvukařská platforma Mr. Wombat. Jde o uskupení pěti kamarádů, kteří se vydali cestou DIY zvukové tvorby. Oslovit platformu Mr. Wombat může každý, kdo má chuť v jejím studiu nahrávat nebo vystoupit. Pochopitelně, že spolupráce má určitou dramaturgii, kterou Mr. Wombat uplatňuje. Všechna dosavadní vystoupení v rámci Wombat Sessions jsou k dispozici na YouTube kanálu této platformy.

Související