Poslechněte si kapelu Hello Marcel v rámci Wombat Sessions
Každý měsíc se ve studiu situovaném v pražském Kampusu Hybernská konají takzvané Wombat Sessions. Nový přírůstek do této série je záznam živého vystoupení Hello Marcel.
Hello Marcel, to je duo – tvoří je Michael Macek, zvaný Šmáca, a Adam Sodomka. Poznali se na svitavském gymnáziu. „První nahrávka tvůrčí skupiny Michaela Macka a Adama Sodomky vznikla začátkem léta Páně 2017. Během roku učenlivý pěvecký autodidaktik a věčně nespokojený multitalentista nasyslili písniček akorát na album. Po jeho vydání se kapela Hello Marcel směle zapisuje do památníčků letních festivalů písněmi Bůček a Naposled,“ charakterizuje se duo na svém webu. Po předloňském albovém debutu Marcel následovalo letos album Hořák. Šmáca druhou desku charakterizuje třeba takto: „Na albu s poetickým jménem Hořák nabízíme desítku písní, co se s mývalí drzostí zakousnou do spánkového laloku a nenechají člověka chvilku spočinout. Od blahořečení tučných masitých pokrmů se posouváme k úvahám o počítačové gramotnosti a nástrahách neuváženého klikání na internetech, o egocentrismu i sebekontrole.“
Údernou elektroniku doplňují ironické texty. Svou nevyhraněností Hello Marcel fungují coby průsečík rozličných publik, především v rámci české alternativní scény.
„Starý nás přirovnávaj k Vanesse, Depeche Mode, Oceánu. Padesátiletý týpci si nás zvou na oslavy narozenin, mladý pak říkaj, že je to fresh a že něco takovýho neznaj. A slameři nás žerou, Plzeňáci Anatol Svahilec a Doktor Filipič nás objevili a hrozně rozšířili. Ke slam poetry mám blízko, dřív jsem psal básně a hrozně mě sralo, že je jenom napíšu a pak si je někdo přečte. Přitom ten projev je na tom to nejdůležitější. To pak na člověka dejchne tak, jak má,“ podotkl Šmáca v rozhovoru fullmoonzine.cz.
Štěpně v něm taky duo vyprávělo o zážitcích s koncerty. „… v Litoměřicích to bylo skvělý, tam jsme hráli ve skateparku pod mostem na U-rampě a padli si tam do oka s München Konflikt. To jsou dvě energický holky z Ostravy, maj hrozně dobrou flow. Chtěli jsme je sehnat do nějakýho featu. Ale nejde to nikdy odhadnout dopředu. Zažili jsme koncerty, na který jsme se těšili, a pak jsme spali v zimě, na zemi, na stagi…“ pravil Šmáca. „Jednou si nás třeba pozvali do klubu v Lanškrouně. Byl to klub pro šestnáctiletý kluky v bílých tričkách pod UV lampami. Po třetí písničce přišel manažer a říká: „Kluci, tak nic, tak to vypněte.“ Adam Šmácu doplnil: „Nedostali jsme nic, byl nějakej únor, venku mínus deset, mrzlo jak svině. Když zavřel poslední klub, pořád ještě zbývaly dvě hodiny, než nám jel první vlak zpátky. A tak jsme čekali v kose jako dvě sochy.
Za Wombat Sessions stojí zvukařská platforma Mr. Wombat. Jde o uskupení pěti kamarádů, kteří se vydali cestou DIY zvukové tvorby. Oslovit platformu Mr. Wombat může každý, kdo má chuť v jejím studiu nahrávat nebo vystoupit. Pochopitelně, že spolupráce má určitou dramaturgii, kterou Mr. Wombat uplatňuje. Všechna dosavadní vystoupení v rámci Wombat Sessions jsou k dispozici na YouTube kanálu této platformy.