Poslechněte si skupinu Or v rámci série Wombat Sessions

hrající kapela ve studiu
Dalším přírůstkem do série Wombat Sessions je záznam živého vystoupení kapely Or, zdroj: YouTube

Začali hrát v roce 2008, jsou tři, vyrostli na grunge, punku, rocku a dohromady tvoří noiserockovou sestavu, která si říká Or. Kytarista Adam Šťasta, baskytarista Václav Orcígr a bubeník František Šec doposud vydali alba LP (2013), Jaro (2017) a Smutný stroje (2020).

Ačkoliv nadále hrají tvrdě a živelně, sami říkají, že se časem posouvají a ubírají nejen na hlasitosti. V závěru níže publikovaného videa sami přiznávají: „My jsme se dřív hodně báli různých klišé, třeba melodického zpěvu a různých efektů, a vlastně se nám ani moc nechtělo zajímat o techniku. Hlavně jsme chtěli, aby to bylo nahlas. A to už teď moc nemáme.“

hrající kapela ve studiu
Pusťte si záznam živého vystoupení kapely Or v rámci série Wombat Sessions, zdroj: YouTube

Ostatně tenhle posun zaznamenává i posluchačská, fanouškovská recenze loňského alba Smutný stroje na webu Echoes: „Or na nové desce velmi pečlivě pracují s atmosférou jednotlivých skladeb, což se na první dobrou může zdát u prostého power tria bez dalších nástrojů jako protimluv, ale pro mě je to tak. Skladby působí velmi plastickým a pečlivým až matematicky přesným dojmem, přitom ale zní dostatečně syrově, živě a lidsky. Navíc se kapela nebojí mezi, řekněme, tradiční věci zařadit i něco mimo, třeba baladickou píseň Mrtvý děti, což může působit na kapelu dost netypicky, ale pro dobro desky to funguje skvěle. Dalším momentem, který oproti minulosti jasně zachytíte, jsou čisté (v rámci možností) zpěvy, které muziku Or opět posouvají o kus dál. Hnedle druhá skladba Šedý dálky tímhle způsobem knockoutuje nepřipraveného posluchače a je to moment, který se počítá. Or zpívají, je to tak, a je to fakt dobré. Navzdory vší pečlivosti a zodpovědnosti, která je z desky cítit, album nijak neztrácí na intenzitě a naléhavosti,“ píše Jirka D.

Šíři záběru výstižně popsal Miloš Hroch v recenzi jejich alba Jaro: „Or dokážou oslovit lidi napříč žánry a komunitami – až doomové pasáže chytnou metalisty, ušní bubínky počechrají noisařům i hardcoristům, Or se neztratí na festivalu takzvané alternativní hudby a skrývají v sobě stejnou sílu jako kapely ze staré gardy Silver Rocket.“ Dodejme, že Silver Rocket je nezávislé pražské hudební vydavatelství existující od roku 1998.

Za Wombat Sessions stojí zvukařská platforma Mr. Wombat. Jde o uskupení pěti kamarádů, kteří se vydali cestou DIY zvukové tvorby. Oslovit platformu Mr. Wombat může každý, kdo má chuť v jejím studiu nahrávat nebo vystoupit. Pochopitelně, že spolupráce má určitou dramaturgii, kterou Mr. Wombat uplatňuje. Všechna dosavadní vystoupení v rámci Wombat Sessions jsou k dispozici na YouTube kanálu této platformy.

Související