Alois Švehlík v roli drsňáka, poválečná sága podle Elsy Morante nebo praktiky polské tajné policie vůči kněžím
ČT art v týdnu od 31. března

AKTUALIZOVÁNO / ČT art uvádí v souvislosti s náhlým úmrtím herce Aloise Švehlíka (zemřel 2. dubna ve věku 86 let) záznam inscenace Strýček Váňa, kde Švehlík ztvárnil doktora Astrova. Tento týden na Artu startují dvě nové série: Příběh v dějinách a původní Talenty. Pokračují Příběhy filmových legend (Claudia Cardinalová) či Sláva zabíjí (George Michael). Ujít si nenechte ani psychologické drama Objekt, jež portrétuje důstojníka tajné policie, který dvacet let sledoval budoucího papeže Karola Wojtyłu.
- Sláva zabíjí (2/4): George Michael
- Příběh v dějinách (1/8)
- Emma v oblacích
- Talenty (1/6): František Jungvirt
- Strýček Váňa
- Claudia Cardinalová – tajemná kráska
- Objekt
Úterý 1. dubna, 21:10
Sláva zabíjí (2/4): George Michael
2021, 47 minut, režie: Finlay Bald
Britská dokumentární série mapující náročné životy slavných hudebníků pokračuje tento týden zpěvákem Georgem Michaelem. V časných ranních hodinách jej na Boží hod vánoční roku 2016 nalezl doma mrtvého jeho tehdejší partner. Příčina smrti nebyla bezprostředně stanovena, nicméně byla to přeneseně právě sláva, která zpěváka přivedla k pádu. Poslední dekádu jeho života provázely obavy o zdraví – střety se zákonem a historky o užívání drog postupně plnily stránky novin víc než jeho hudební tvorba.
George Michael patřil nejslavnějším hudebníkům historie, foto: archiv ČT
Úterý 1. dubna, 21:55
Příběh v dějinách (1/8)
2024, 54 minut, režie: Francesca Archibugiová
Oceňovaná italská série podle románu Elsy Morante se odehrává v období od roku 1941 až do šedesátých let dvacátého století. Román vzbudil u čtenářů na celém světě velký ohlas a byl přeložen do dvou desítek jazyků: Česky vyšel roku 1990 v Odeonu v překladu Zdeňka Frýborta jako Příběh v historii. Italská spisovatelka Natalia Ginzburgová knihu nazvala „nejkrásnějším románem století“, od jiných si sága vysloužila kritiku pro svůj pesimistický pohled na vztah člověka a dějin.
Učitelka Ida Ramundová je Židovka, ale tají to. Její manžel už před lety zemřel a ona žije s patnáctiletým synem Ninem, který si z matky nic moc nedělá. Idin život mezi školou a domovem ve staré římské čtvrti San Lorenzo plyne i navzdory válce poklidně. Jednoho dne v lednu 1941 se vše změní: mladý německý voják Günther Idu sleduje domů a znásilní ji. Později s hrůzou zjišťuje, že otěhotněla…
Jasmine Trinca v hlavní roli učitelky Idy Ramundové v sérii Příběh v dějinách, foto: archiv ČT
Středa 2. dubna, 20:15
Emma v oblacích
2023, 51 minut, režie: Karel Smyczek
U příležitosti pětasedmdesátých narozenin režiséra Karla Smyczka vysílá ČT art jeho dokument o výtvarnici Emmě Srncové (* 1942). Ta je známá především jako naivizující malířka a scénografka, ale i její osobní život nabízí nečekaná zákoutí. Sama diváky provází snímkem prostřednictvím vzpomínek na mladá léta, tři manžely a tři děti, na období, kdy působila v Černém divadle, nebo na prodělanou nemoc. Druhou rovinu vyprávění tvoří vysvětlování výjevů na jednotlivých obrazech, jimiž Srncová obnažuje část svého života.
Emma Srncová patří mezi nejpopulárnější české naivní malířky, foto: archiv ČT
Středa 2. dubna, 21:35
Talenty (1/6): František Jungvirt
2023, 25 minut, režie: Allan Šubert
Šestidílná dokumentární série představuje mladé a úspěšné výtvarníky, skláře, sochaře a konceptualisty. První epizoda portrétuje sklářského výtvarníka Františka Jungvirta, kreativního ředitele značky Klimchi. Jeho minimalistické vázy z barevného skla jsou oblíbené v Británii, Skandinávii, Francii i Německu. Studoval na UMPRUM u sochaře Ronyho Plesla a jeho práce je charakteristická hrou s tvary a barvami. Spolupracoval s firmami jako Google a Lasvit a je součástí uměleckých platforem Michelangelo Foundation a Erria Creatives.
Sklářský výtvarník František Jungvirt při práci, foto: archiv ČT
Čtvrtek 3. dubna, 20:15
Strýček Váňa
1992, 119 minut, divadelní režie: Ivan Rajmont, filmová režie: Jiří Věrčák
Záznam představení známé hry ruského klasika A. P. Čechova Strýček Váňa z porevoluční éry Národního divadla v Praze v režii Ivana Rajmonta přináší celou řadu významných herců – v titulní roli se objevil Miroslav Donutil, profesora Serebjakova ztělesnil Jiří Adamíra, jeho ženu Eva Salzmannová a jeho dceru Zuzana Bydžovská. Doktora Astrova s uhrančivou chlapáckostí představoval herec charakterních i „bezcharakterních“ rolí drsných chlapíků Alois Švehlík, jenž zemřel 2. 4. 2025 ve věku 86 let. ČT art uvádí záznam představení právě při této smutné příležitosti.
Z představení Strýček Váňa v Národním divadle 12. září 1990 (zleva E. Salzmannová, L. Skořepová, M. Macháček, A. Švehlík, M. Donutil), foto: Oldřich Pernica / archiv ND
Čtvrtek 3. dubna, 21:40
Claudia Cardinalová – tajemná kráska
2019, 52 minut
Jen nemnoho filmových hvězd lidé poznají jen podle iniciál jejich jmen. CC neboli Claudia Cardinalová mezi takové patří. Svět jí kdysi ležel u nohou především kvůli její kráse, ona ovšem prokázala, že je také vynikající herečkou. Pracovala s nejdůležitějšími filmaři své doby, dokázala se prosadit i v Hollywoodu. Středobodem jejího vesmíru byla vždy rodina. A právě její syn je jedním z těch, kdo se v tomto dokumentu objeví, aby podali vzácné svědectví o Claudii jako ženě a matce.
Claudia Cardinalová ve filmu Tenkrát na Západě, foto: archiv ČT
Sobota 5. dubna, 22:25
Objekt
2023, 112 minut, režie: Robert Gliński
U příležitosti dvaceti let od úmrtí papeže Jana Pavla II. uvádí ČT art polský psychologický portrét důstojníka tajné policie, který dvacet let Karola Wojtyłu, pozdějšího papeže, sledoval. Film připomíná nejen praktiky tajné policie při sledování církevních kruhů, ale například i boj o stavbu kostela v krakovské Nové Huti.
Broněk Budny (Mateusz Więcławek) kvůli povýšení, penězům a kariéře posouvá hranice morálních kompromisů stále dál. Sledování Wojtyły se stává jeho posedlostí. Vstupuje stále hlouběji do izolovaného, nemorálního světa tajné služby a klesá do propasti samoty, zla a zločinu.
Mateusz Więcławek jako důstojník tajné policie Broněk Budny ve filmu Objekt, foto: archiv ČT