Prodanka v němčině, dokument o Robinu Williamsovi a Ondřej Havelka slaví 70
ČT art v týdnu od 7. října.
Tentokrát si na Artu vybere opravdu každý. Milovníci vážné hudby ocení záznam Prodané nevěsty ze Štýrského Hradce či koncert Sira Simona Rattla dirigujícího terezínské autory. Filmoví nadšenci se mohou těšit na dokument o Robinu Williamsovi nebo o české kameramanské škole. A ti, kteří mají rádi swing, uvítají portrét Ondřeje Havelky, který tento týden oslaví sedmdesátiny.
- Prodaná nevěsta ze Štýrského Hradce
- Rosa Bonheurová: malířka přírody (1/3)
- Artzóna
- Vidět filmem (1/6): Mistři kamery éry němé
- Thelonious Monk, jazzový genius
- Ondřej Havelka – práce všeho druhu
- Nikdy neodvracej zrak
- Foreigner v Basileji
- Robin Williams
- Nejhorší člověk na světě
- Sir Simon Rattle diriguje české a terezínské autory
Pondělí 7. října, 20:15
Prodaná nevěsta ze Štýrského Hradce
2022, 153 minut, operní režie: Adriana Altarasová, televizní režie: Volker Grohskopf
Záznam inscenace komické opery Bedřicha Smetany na scéně Operního divadla ve Štýrském Hradci v režii Adriany Altarasové. Opera zazní v němčině, operní sbor a orchestr Grazer Philharmoniker řídí Roland Kluttig. Hlavní role Mařenky se ujala Tetiana Miyusová, bohatého, avšak přihlouplého Vaška, kterého Mařenka odmítá, se zhostil Albert Memeti a Mařenčina milovaného Jeníka ztvárnil Matthias Koziorowski. Vesnický dohazovač Kecal zazní v podání Wilfrieda Zelinky. Smetanovo dílo z libretistické dílny Karla Sabiny přináší bouřlivé proměny vztahů, zmatky a překvapivé zvraty. Libreto do němčiny přeložil Kurt Honolka, jehož kniha Slavné primadony vyšla i v češtině.
Z inscenace Prodané nevěsty ve Štýrského Hradci, foto: Archiv ČT
Pondělí 7. října, 22:50
Rosa Bonheurová: malířka přírody
2021, 63 minut, režie: Gregory Monro
Dokumentární portrét významné francouzské malířky Marie Rosalie Bonheurové, jejíž dílo, zaměřené zejména na realistické zobrazení zvířat, je dnes možné obdivovat v Musée d’Orsay. Žila na svou dobu nekonvenčně: hlásila se k lesbické orientaci, nosila kalhoty, krátké vlasy, kouřila doutníky a nikdy se neprovdala. Ve svém domě chovala řadu zvířat včetně lva, jelena či koně. Bonheurová se stala vůbec první držitelkou řádu Čestné legie, který obdržela v roce 1865. V roce 1894 byla jako první žena jmenována rytířkou tohoto řádu.
Scéna z filmu, foto: Archiv ČT
Úterý 8. října, 20:15
Artzóna
2024, 52 minut, moderuje Saša Michailidis
Hlavní hostkou Artzóny bude tentokrát skladatelka, trumpetistka a dirigentka Štěpánka Balcarová. V rubrice Týden se objeví recenze norského snímku Až na věky i pozvánka na výstavu Melancholie vnějších mezí výtvarníka Josefa Bolfa v pražském DOXu. Zazní ukázka z klipu ReggAI kapely J.A.R., který byl vytvořen za pomoci umělé inteligence. Na závěr se pak ArtZóna bude věnovat fenoménu Činoherního klubu, který letos slaví svou 60. sezónu.
Josef Bolf, foto: Kateřina Zemanová, ČT art
Úterý 8. října, 21:10
Vidět filmem (1/6): Mistři kamery éry němé
2023, 52 minut, režie: Petr Smělík
Nový dokumentární cyklus představuje proslulé mistry české kamery. První díl mapuje nadšené průkopníky, jako byli Jan Kříženecký či Alois Jalovec, který založil první českou filmovou laboratoř. Na konci němé éry byli již čeští kameramani profesionály a mistry svého řemesla, což dokazují snímky jako Erotikon, jenž měl kameramansky na svědomí Václav Vích, nebo práce Otto Hellera či Jaroslava Blažka.
Z cyklu o českých kameramanech, foto: Archiv ČT
Úterý 8. října, 23:05
Thelonious Monk, jazzový genius
2021, 54 minut, režie: Jacques Goldstein
Francouzský dokument odhaluje vztah talentovaného černošského pianisty Theloniouse Monka a bílé aristokratky Pannonicy de Koenigswarter, který se vymykal úzkým omezením americké společnosti 50. let minulého století. Dokument vychází z objeveného fotoalba, do něhož baronka zapisovala obtíže a tajná přání nejzajímavějších jazzových hudebníků té doby.
Hudebník Thelonious Monk, foto: Archiv ČT
Středa 9. října, 20:15
Ondřej Havelka – práce všeho druhu
2024, 53 minut, režie: Břetislav Rychlík
Jméno Ondřeje Havelky se stalo synonymem pro kvalitní jazz a různé formy swingu, které frontman uskupení Melody Makers desítky let propaguje. Všestranný Havelka je rovněž tanečníkem, stepařem, moderátorem, zpěvákem, ve své kariéře se prosadil ale i jako herec, režisér hudebních klipů, oper a také celovečerního filmu Hastrman. Režisér Břetislav Rychlík přistupuje k dokumentárnímu portrétu se stejnou hravostí, s jakou se Havelka pouští do prakticky každé své činnosti. Rychlík si pohrává s klišé dokumentů o velkých umělcích a staví Havelkovi do cesty všemožné piedestaly a vyžaduje po něm různé pózy. Tyto stylizované pasáže pak střídají realistické dokumentární sekvence plné archivních záběrů, poodhalující šíři Havelkových činností a poloh.
Ondřej Havelka v dokumentu, foto: Archiv ČT
Čtvrtek 10. října, 21:10
Nikdy neodvracej zrak
2018, 181 minut, režie: Florian Henckel von Donnersmarck
Výpravné drama, inspirované životem malíře Gerharda Richtera. Malíř Kurt (Tom Schilling) se na výtvarné akademii v Drážďanech zamiluje do Ellie (Paula Beer). Její otec, prominentní lékař, s jejich vztahem však zásadně nesouhlasí a snaží se jej zničit. Jejich životy jsou totiž dávno propojeny hrozným zločinem, do něhož byl za války zapleten. Kurtovi a Ellie se nakonec podaří odejít do západoněmeckého Düsseldorfu. Jeho životní traumata se stávají inspirací, díky níž tvoří osobité obrazy, které odrážejí nejen jeho vlastní osud, ale i pocity celé poválečné generace.
Z filmu, foto: Archiv ČT
Pátek 11. října, 21:00
Foreigner v Basileji
2014, 75 minut, režie: Roli Bärlocher
Více než 80 milionů prodaných desek řadí britsko-americkou kapelu Foreigner mezi nejprodávanější rockové kapely historie. Přestože období největší slávy prožila kapela v 70. a 80. let a z původního složení je se skupinou spjatý už jen Mick Jones, Foreigner stále koncertují a zní stejně nezaměnitelně jako s původními členy. Důkazem může být koncert v Basileji v rámci festivalu Baloise Session v roce 2014, kdy zahráli hity jako Cold as Ice, Waiting for a Girl Like You nebo I Want to Know What Love Is.
Co zbylo z původních Foreigner? Foto: Archiv ČT
Sobota 12. října, 21:50
Robin Williams
2011, 42 minut, režie: Lyndy Saville
Nekonečný britský dokumentární cyklus Hvězdy stříbrného plátna se tentokrát zaměřil na amerického komika Robina Williamse. Portrét ho vykresluje jako komplikovanou osobnost, trpící depresemi, kvůli nimž spáchal v roce 2014 ve svých třiašedesáti letech sebevraždu. Herec, jehož proslavily role ve filmech Svět podle Garpa, Dobré ráno, Vietname, Král rybář, Čas probuzení a zejména Mrs. Doubtfire – Táta v sukni, se prý cítil osamělý už od dětství.
Robin Williams v dokumentu, foto. Archiv ČT
Sobota 12. října, 22:35
Nejhorší člověk na světě
2021, 123 minut, režie: Joachim Trier
Norská hořká komedie vypráví vtipně, pravdivě a s citem o vztazích a životě v době, kdy můžeme mít téměř nekonečné možnosti, a přesto si připadat jako „nejhorší člověk na světě“.
Brzy třicetiletá Julie hledá své místo ve světě a experimentuje, zatímco její starší přítel Aksel by se rád usadil a začal novou životní etapu. Věci se zkomplikují, když Julie potká mladého Eivinda… Renate Reinsveová si za hlavní roli odnesla cenu pro Nejlepší herečku na festivalu v Cannes a snímek byl nominovaný na Oscara za nejlepší původní scénář a zahraniční film.
Z filmu, foto: Archiv ČT
Neděle 13. října, 20:15
Sir Simon Rattle diriguje české a terezínské autory
2023, 94 minut, režie: Michael Beyer
Současný umělecký šéf Bavorských rozhlasových symfoniků Sir Simon Rattle uvedl na koncertu České filharmonie s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou vokální díla terezínských autorů: cyklus Hanse Krásy a Ukolébavku Gideona Kleina v instrumentaci Jiřího Gemrota. Na koncertě zazněla také Dvořákova symfonická báseň Holoubek, jeho Večerní píseň a výběr z Cypřišů. Závěr večera patřil symfonické rapsodii Leoše Janáčka Taras Bulba. Koncertní program je v přestávce doplněn anglickým rozhovorem generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka s Magdalenou Koženou a Sirem Simone Rattlem.
Sir Simon Rattle a Magdalena Kožená, foto: Archiv ČT