Se Zemanem to není tak horké: román Ondřeje Štindla zaujme na jiných frontách

Ondřej Štindl
Ondřej Štindl. Na snímku z 5. února letošního roku, kdy v pražském Centru současného umění DOX převzal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2019, foto: ČTK – Ondřej Deml

Spisovatel, scenárista a novinář Ondřej Štindl (*1966) nedávno vydal svůj třetí prozaický titul – román Až se ti zatočí hlava. Nakladatelství Argo hned zkraje knižní anotace uvádí: „Česko, leden 2018. Miloš Zeman byl právě podruhé zvolen prezidentem“. Výsledky prezidentských voleb se v románu skutečně objeví, ale na pouhých několika stránkách. Volba prezidenta a současná tuzemská politická situace ve Štindlově románu fungují coby odrazový můstek pro zápletku; rozhodně nejsou tématem prózy. Padesátník Jan Souček, který si nechává říkat Johan, je po dlouhých letech propuštěn z práce. Pracoval v novinách, jejichž majitel sedí ve vládě. Vedením listu je Součkovi nevybíravě oznámeno, že se přežil: „Myslel sis, že to místo tady máš vysezený, ale budeš z něj ten svůj zadek muset zvednout. Protože sis ho dost nevážil, přesně tak. Věřils, že tě chrání tvoje velký jméno. Ono snad někdy bylo skutečně velký?“

Za této situace a v tomto nekomfortním rozpoložení najde Johan pod svým článkem prostý komentář od jednoho internetového trolla. Zjistí si jeho jméno, adresu, všechny nicky, pod nimiž vystupuje na internetu (Lion22, Göran, Lupus, Varg Vrána), a rozhodne se, že síly, které nyní coby nezaměstnaný nemá kam směřovat, využije k pomstě. Ve městě poblíž Prahy, kde bydlí Petr Rubeš – tak se internetový troll jmenuje –, si Johan pronajme garsonku a svou oběť podrobuje všelijakým záludným útokům. Na sloupek vedle branky u Rubešova domu namaluje Davidovu hvězdu, na jeho oblíbeném místě zanechá vzkaz „Sám bys měl viset, Vráno. Ku*do.“, píše mu výhružné SMS zprávy a připravuje se k finálnímu útoku, který dopadne úplně jinak, než jak si Johan představoval. Do toho přichází do kontaktu s několika místními. V primáři interny najde fanouška svých článků, především se sbližuje se sousedkou Nikolou. Tuto mladší dívku oblbuje smyšlenkami o tom, že píše pro televizi, a představuje se jí jako Roman Donutil. Čím dál silněji na Johana doléhá deziluze dosavadního života. K čemu byly všechny ty články, jež psal ve své „slonovinové věži“? Uvědomuje si nicotnost dlouholetého pachtění: „Co to bylo za iluzi, že by se do toho nekončícího a netečnýho pohybu mohl nějak natrvalo otisknout. Čím asi? (…) Svět se poznamenat nenechal, vyrazil si podle svýho bůhvíkam, bez ohledu na Johana.“

Sledování Johanova propadání se ke dnu a osnování pomsty není zrovna strhující literární zážitek. Příběh moc netáhne a hlavní postava vzbuzuje především nezájem; nejitří čtenářovy emoce, ani ty negativní, ani pozitivní. Štindl si navíc sem tam neodpustí klišé, místy je také velmi doslovný. Naštěstí se příběh ve druhé polovině posune do řekněme intimnějších rovin. Bezdětný Johan napne svou touhu udělat v životě něco smysluplného jiným směrem – chtělo by se říct lepším, kdyby při tom nebyla překročena hranice legality – a zosnuje plán, díky němuž se má utužit jeden otcovsko-synovský vztah, totiž vztah „zlosyna“ Petra Rubeše se svým synem. V této části knihy je Štindl coby vypravěč přesvědčivý. Čtenář žádostivý výrazné zápletky či katarze sice nejspíš zůstane zklamán, avšak v románu narazíme na několik mimořádně působivých scén – ať už sycených nostalgií vypravěče, nebo vůlí neobratného chlapce zalíbit se otci, jenž si zakládá na fyzické zdatnosti a strachuje se chvíle, kdy „přijdou ty hordy“.

Možná ovšem, že na vstřícnějším vnímání druhé poloviny textu má svůj podíl i čtenářské „zvyknutí si“ na obecnou češtinu, jíž je román vyprávěn; zdá se nám také, že Štindl s postupujícím příběhem dosáhl obraznějšího užití jazyka. A když jsme u řemesla: autor skvěle zvládá dialogy, avšak partie, v nichž se Johan oddává svým myšlenkovým pochodům, by zasluhovaly pořádné proškrtání. I s vědomím much, jimiž je kniha Až se ti zatočí hlava poznamenána, bylo by dobré, kdyby si čtenáři našli k tomuto dílu cestu, neboť se nejedná o další z prefabrikátů o rodinných peklíčkách, jichž je současná česká literatura plná.

Autor je literární recenzent.

Souběžně s papírovou knihou vyšla i audioverze Štindlova románu Souběžně s papírovou knihou vyšla i audioverze Štindlova románu, kterou publikovalo vydavatelství OneHotBook, repro: OneHotBook

Ondřej Štindl: Až se ti zatočí hlava. Argo, Praha 2020, 256 stran, doporučená cena 269 korun.

Související