Tragédie Médey i Markéty Lazarové. Život Fridy Kahlo. Vzestup Beatles. Jedno z traumat polské historie
ČT art v týdnu od 13. června
Tápete, na co se z programu ČT art podívat, nebo zapomínáte, co jste si vlastně chtěli pustit? Nechte se inspirovat výběrem, který pro vás každý týden sestavuje redakce webu ČT art. Níže najdete přehled tipů na tento týden.
Pondělí 13. června, 20:15
Staré drama v experimentální úpravě, foto: Viktor Kronbauer
Divadelní inscenace klasického dramatu, jednoho z nejkrutějších příběhů lásky, zrady a pomsty, který byl kdy napsán. Scénář se propojuje texty Senecy, Anouilha, Christy Wolfové, Ingeborg Bachmannové, Oscara Wildea, Vojtěcha Nebeského a Lucie Trmíkové. Médeia je přemítáním o tom, za jakých okolností se člověk vylévá z břehů lidskosti. Je sondou do duše, která přestává být lidskou. Inscenaci připravil divadelní spolek JEDL s Lucií Trmíkovou a Davidem Prachařem v titulních rolích, režíroval Jan Nebeský. Na výsledné podobě se také podílejí výtvarníci Igor Korpaczewski a Margita Titlová plus hudebník Jan Šikl, kteří do dění na jevišti intervenují. Inscenace měla premiéru v lednu 2018, záznam byl natočen vloni, naživo ji lze vidět 21. července v pražském prostoru Gabriel Loci a 23. července v GASKu v Kutné Hoře.
Úterý 14. června, 20:15
Marie Tomanová, Bez názvu (autoportrét), 2016
Pozvání přijala nepřehlédnutelná česká fotografka Marie Tomanová, která v posledních letech úspěšně působí v New Yorku. Její nahé autoportréty v americké přírodě a portréty mladých Newyorčanů ji vynesly na titulní stránky světových magazínů. Do města, kde prožila studijní léta, se teď vrací s výstavou Nothing Compares To You: Marie Tomanová – Brno v Galerii OFF/FORMAT, která trvá do 13. července.
V Týdnu se podíváme do Jihlavy a na festival současného cirkusu Fun Fatale. Ohlédneme se také za zajímavou českou audio tvorbou – například za podcastovým seriálem Šimona Holého, který vznikl pro Radio Wave a nese název Rozchod.
Ve fenoménu se budeme zabývat tématem filmové a televizní tvorby pro diváky, kteří už nejsou dětmi, ale nejsou ještě ani dospělými. Seriály z prostředí středních škol zažívají boom a otevřeně komentují citlivá témata jako sexuální zneužívání, drogy nebo třeba potraty. Na otázku, s jakou produkcí jsou čeští teenageři v kontaktu především, budou hledat odpovědi filmové vědkyně Barbora Kyas a Jana Jedličková.
Úterý 14. června, 21:10
Stále inspirativní osobnost plná vášně, foto: archiv ČT
Životopisný snímek (z roku 2002) o známé mexické malířce Fridě Kahlo (1907–1954) vychází z knihy historičky Hayden Herreraové. Vášeň a bolest se stejnou měrou prolínají v životě protagonistky (ztělesnila ji Salma Hayeková) a odrážejí se v pozoruhodných autoportrétech, s nimiž sklízela v Evropě úspěch už za svého života. Jejím životním partnerem byl proslulý představitel mexického muralismu, komunista a nenapravitelný záletník Diego Rivera (v podání Alfreda Moliny). Filmový příběh se odehrává na pozadí událostí rozbouřeného Mexika třicátých let, v prostředí levicových avantgardních kruhů, k jejímž čelním představitelům Frida patřila. Film získal nominace na Oscary – a dva i získal: za nejlepší hudbu pro Elliota Goldenthala, manžela režisérky snímku Julie Taymorové, a za nejlepší masky. Dále hrají Valeria Golinová, Mía Maestrová, Roger Rees, Diego Luna, Patricia Reyes Spíndoladová, Margarita Sanzová či Geoffrey Rush.
Pátek 17. června, 22:20
Marcel Sabat, Marianna Zydeková a Sebastian Fabijański ve filmu Majordomus, foto: archiv ČT
Polský historický film odehrávající se v rozmezí let 1900–1945. Mladá Kašubka při porodu zemře a osiřelého chlapce Mateusze se ujme německá aristokratka Gerda von Krauss. Hoch vyrůstá v rodině s vlastními dětmi hraběnky Kurtem a Maritou a Gerda si uvědomuje, že Mateusz je nemanželským synem jejího muže Hermanna. Postupem času se mezi Maritou a Mateuszem rozvíjí romantický vztah na pozadí první světové války, následného sebeurčení Polska a ztráty vlivu a části majetku rodiny von Kraussů. Kašubský kmotr Mateusze se staví do čela Kašubů, kteří bojují s Němci o vliv na společném území s centrem ve městě Gdaňsk. Přichází druhá světová válka s německými okupanty a následně se sovětskou armádou. Snímek z roku 2018 natočil režisér Filip Bajon. Hrají Janusz Gajos, Anna Radwanová, Sebastian Fabijański, Marianna Zydeková, Adam Woronowicz, Sławomir Orzechowski, Diana Zamojska, Borys Szyc a další.
Sobota 18. června, 20:15
A všechno je ještě před nimi, foto: archiv ČT / AP Images
Dokument z roku 2018 o vzniku a vzestupu The Beatles. Díky unikátním archivním materiálům a rozhovorům s lidmi, kteří se podíleli na počátcích Beatles v Liverpoolu a Hamburku, se dozvíme, jak to bylo s jejich předchozími formacemi a proč jim trvalo tak dlouho, než dosáhli výraznějšího úspěchu. O své postřehy se podělili třeba původní bubeník kapely Pete Best, vůbec první sekretářka Beatles Fredy Kelly nebo spolubydlící Johna Lennona a Stuarta Sutcliffa ze studentských let. Ucelený obraz – vykreslující začátky, původní hudbu a energii The Beatles – režíroval Alan Byron.
Neděle 19. června, 20:15
Perla československé kinematografie, foto: archiv ČT / Národní filmový archiv
Markéta Lazarová (1967) se řadí do zlaté pokladnice československé filmové tvorby. Adaptace románu Vladislava Vančury o loupeživých rytířích a padlé dceři ze zemanského rodu se odehrává v českých zemích během 13. století. Vrcholné dílo režiséra Františka Vláčila; zaměřil se na syrovost atmosféry, která podtrhuje baladičnost a hloubku sdělení. Na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary v roce 1994 snímek vyhrál anketu o nejlepší české filmové dílo všech dob. Už v době jeho vzniku šlo o počin s několika „nej“ – nejvýpravnější, nejnákladnější, nejdelší, nejlépe obsazený. Titulní roli ztvárnila slovenská studentka Magda Vášáryová, roli loupeživého rytíře Kozlíka Josef Kemr – právě u příležitosti 100 let od jeho narození ČT film uvádí.