Sex v době šedi. Jak ČST prezentovala intimní témata během normalizace
Zatímco v západním světě jsou šedesátá léta vnímána kromě jiného coby jakýsi spouštěč svobodnější diskuze o sexu a intimitě, v socialistickém Československu sice v té věci rovněž nastalo jisté tání, ale vzápětí zamrzlo vinou normalizace, která se rozjela spolu se sedmdesátými roky.
Videa v dnešním Artchivu naznačí, jak bylo toto téma sexu během sedmdesátých a osmdesátých prezentováno ve vysílání Československé televizi. Tedy na upřesnění: stranou teď ponecháme dramatickou tvorbu, která by si zasloužila samostatný článek.
Zatímco v sexuologické komunitě probíhaly zanícené odborné debaty, na veřejnosti se téma intimity objevovalo velmi opatrně – často v souvislosti s rizikem neplánovaného otěhotnění. V socialistickém Československu fungovaly takzvané interrupční komise, které posuzovaly žádosti žen, jež se rozhodly přerušit těhotenství. Právě interrupce a možnosti, jak jí předejít, jsou tématem vzdělávacího filmu Antikoncepce z roku 1971.
V průběhu osmdesátých let se diskuze o sexualitě přece jen trochu otevřela – za důkaz může posloužit epizoda z cyklu pro mladé My z učiliště, která vznikla v roce 1989 a o podobném tématu pojednává dramaticky odlišným způsobem než výše uvedený snímek z roku 1971.
Dříve běžné rozpaky z intimních témat ironizoval v témže roce 1989 Televizní klub mladých, konkrétně v humorné scénce, v níž Josef Alois Náhlovský předvádí trapné pocity, jež zažíval člověk při nákupu prezervativů.
Nedostatek prezervativů, zmíněný na konci ukázky, se ovšem v druhé polovině osmdesátých let stal poměrně palčivým problémem. Celý svět, a Československo nebylo výjimkou, vystrašila sílící epidemie viru HIV. V roce 1987 zemřel u nás na nemoc AIDS první pacient a téma prevence a rizik spojených s touto chorobou plnilo média. Také ČST mu věnovala řadu pořadů. Díky tomu se částečně dostalo na světlo i téma homosexuality, neboť právě homosexuálové patří v souvislosti s virem HIV mezi nejohroženější skupiny. V Československu byla sice trestnost homosexuálních styků zrušena v roce 1961, jenže postavení této menšiny se reálně ani během obrodného procesu, ani během normalizace nijak zvlášť nezlepšilo. A to ani z pohledu veřejného mínění, jak dokládá následující ukázka.