Artchiv: „Prkénkáři a asfaltsurfaři“ aneb skateboarding za socialismu
Po prázdninové pauze se vracíme s Artchivem. V několika dalších dílech se podíváme na různé subkultury v éře pozdního socialismu v Československu. Dnes se budeme věnovat počátkům skateboardingu, neboli prkénkářům, jak zněl dobový termín pro skateboardisty.
Není jednoduché přesně datovat, kdy se k nám skateboard dostal. Většina pamětníků se shoduje na druhé polovině sedmdesátých let. Jako jedni z prvních do Československa skate přivezli bratři Formanové, kteří jej dostali od svého otce, režiséra Miloše Formana, při příležitosti jejich návštěvy v Americe – letěli za oceán na předávání Oscarů v roce 1976. Ve větším měřítku se u nás „skejty“ začaly objevovat i díky tomu, že je do země za železnou oponu dovezla západní klientela v hotelnictví a cestovním ruchu, kupříkladu v Karlových Varech. Postupem času se tento fenomén šířil po celém Československu, prim v tom ovšem logicky hrála větší města.
Skateboarding se v ČSSR vyvíjel doslova na kolenou. Nemožnost legálně se dostat k zahraničnímu vybavení vedl tuzemské nadšence k výrobě vlastních skatů. Nicméně roku 1978 se na pulty obchodů dostal první zdejší „oficiální“ výrobek – z produkce Elektrodružstva Praha s názvem ESA ROL.
Skateboarding se navzdory očekáváním stal tolerovanou zábavou československých teenagerů. Velkou roli v tom sehrála relativní vstřícnost Socialistického svazu mládeže – ten kupodivu podporoval aktivity skateboardové komunity; pod záštitou SSM byla organizována nejedna skateboardová soutěž. První závody se uskutečnily roku 1979, kdy se konaly Karlovarský pohárek na náměstí v Karlových Varech či Krocení prkénka v Praze na Strahově. V první půli osmdesátých let začal vycházet fanzinový časopis Miniskateboarder, později přejmenovaný na Smyk. Spolu s tím počátkem téhož desetiletí vznikla Československá skateboardová asociace.
Jedním z těch, kteří u nás skateboard zpopularizovali, byl Luděk Váša. V roce 1986 přivezl medaili ze skoku vysokého z mistrovství světa v kanadském Vancouveru. Ostatně v osmdesátých letech se začalo uvažovat o zařazení skateboardingu do programu olympijských her. Právě to, spolu s úspěchy českých jezdců, napomohlo k vstřícnosti státních orgánů. V říjnu 1988 se v Praze (v Parku kultury a oddechu Julia Fučíka) uskutečnilo neoficiální mistrovství Evropy s názvem Euroskate 88. Do té doby zde nevídaná akce přitáhla zájem i Československé televize, která některé závody přenášela živě.
Nemůže zde být opomenuto, že v roce 2018 vzdal hold české skateboardové scéně sedmdesátých a osmdesátých let režisér Šimon Šafránek celovečerním dokumentem King Skate.