… a to změnilo hip hop navěky. Seriál Netflixu důkladně mapuje dějiny rapu

poster
Hip-Hop Evolution, zdroj: Netflix

Na konci ledna Netflix obdržel svoji první Grammy za nejlepší hudební film, konkrétně za koncertní snímek Homecoming zpěvačky Beyoncé. Vzápětí se v médiích začal probírat nový dokument Miss Americana o jiné hvězdě – Taylor Swift. Jen za poslední roky Netflix zveřejnil dokumenty o Lady Gaga, Travisu Scottovi nebo Nině Simon a také třeba reality show I´m with the Band, v níž zpěvačka Charli XCX dává dohromady dívčí popovou kapelu.

Ovšem asi největší nadšení vzbuzuje z hudební nabídky Netflixu seriál Hip Hop Evolution dokumentaristy Darbyho Wheelera. Čtvrtá série měla premiéru ve druhé třetině letošního ledna. Jak název seriálu napovídá, jde o dějiny žánru, který v poslední dekádě ovládl hitparády téměř na celém světě. Dosavadních šestnáct dílů stihlo putovat od počátků v newyorském Jižním Bronxu v polovině sedmdesátých let až do začátku 21. století, v němž se hip hop definitivně rozšířil napříč kontinenty.

Pusťe si trailer k druhé řadě seriálu Hip Hop Evolution, zdroj: Netflix
Pusťe si trailer k druhé řadě seriálu Hip-Hop Evolution, zdroj: Netflix

Hip hop Evolution započal roku 2016 na kanadské HBO a první série získala cenu Emmy za nejlepší pořad v oblasti kultury. (Z HBO ji převzala Česká televize; úvodní čtyři díly uvedla vloni na podzim pod názvem Hip hop a jeho zrod.) Po první sezóně seriál přešel pod křídla Netflixu. Na jeho podobě se tím však (a naštěstí!) změnilo málo: čtyřiceti až padesátiminutové díly nadále kombinují archivní záběry a klipy s retrospektivními rozhovory s aktéry tehdejšího dění. Nejsou to nutně ty největší hvězdy, častěji spíše skuteční inovátoři, dneska už vesměs zpola zapomenutí. Právě oni ovšem mají co říct k uzlovým momentům, v nichž se hiphopová kultura proměňovala.

Důležitou postavou je průvodce seriálem, kanadský rapper Shad. Na počátku dílu se vždy vynoří z metra na jedné konkrétní zastávce, a pak se prochází ulicemi měst, kde vznikaly nové formy žánru; anebo navštěvuje rappery a producenty v jejich domech, bytech, studiích. Spojení s „ulicí“ k hip hopu totiž vždy patřilo. Shadovo nadšení při rozhovorech je nakažlivé a svým nehraným zájmem vtahuje diváka do dění. Jeho často používaná věta „… a to změnilo hip hop navždy“ je jakýmsi leitmotivem seriálu.

Jistá „nerdská“ zaťatost průvodce se dobře doplňuje s uvolněnými vtipkujícími rappery, kteří při vzpomínání na svých patnáct minut slávy trousí bláznivé historky, přičemž někdy se ty kousky objevují v animované podobě. Spolu to vytváří působivý a divácky vděčný koktejl. Začátečníka nenásilně uvede do historie žánru, ale má co říct i někomu, kdo se v dějinách rapu orientuje. Záběr dokumentaristů je totiž široký a důkladně zasazuje dění do dobového a společenského kontextu.

Seriál Hip-Hop Evolution mapuje tento žánr už od samotných počátků. V dalších sériích se má věnovat i současné scéně, zdroj: Netflix

Netflix má za sebou poměrně rozpačitý pokus o hiphopové dějiny v hraném seriálu The Get Down (2016-2017), který natáčel australský režisér Baz Luhrmann. Příběh party teenagerů sledujících v druhé polovině sedmdesátých let na vlastní oči nástup hip hopu, diska i punku, stanici přišel na 120 milionů dolarů, jenže výrazné úspěchy nesklidil; Netflix se ho rozhodl po jedenácté epizodě zaříznout. Hip Hop Evolution se v tomto ohledu daří o dost lépe.

Formát staromilského dokumentu s mluvícími hlavami a ukázkami dává pro toto archivářské téma větší smysl. A dokument může jít do hloubky. Je to vidět na čerstvě zveřejněné čtvrté sérii, v níž Shad mapuje lokální scény na jihu USA, které na přelomu tisíciletí nabouraly dominanci východního a západního pobřeží, tedy New Yorku a Los Angeles. Pravda, záplava jmen a žánrových mutací je někdy únavná, obzvláště pokud seriál sledujete v jednom kuse.

Ovšem poslední díl, věnovaný dějinám nelegálních mixtapes a jejich významu pro hip hop, zase ukáže, proč Hip Hop Evolution patří mezi to vůbec nejlepší, co se na Netflixu dá najít. Seriál by měl v dalších letech pokračovat a přibližovat se naší současnosti. Už teď lze mluvit o dosud nejlepší televizní historii hiphopové kultury.

Související