Adam Plachetka: Klasika by se neměla podbízet. Koncert v O2 byl přijatelný formát

Operní pěvec Adam Plachetka
Operní pěvec Adam Plachetka, foto: Ondřej Mazura

Adam Plachetka se narodil roku 1985 v Praze, kde také absolvoval konzervatoř a HAMU. Už během studia debutoval v Národním divadle. V srpnu 2007 se poprvé představil na Salcburském festivalu. Od září 2010 je stálým členem souboru Vídeňské státní opery (jeho skvostnou rolí je Don Giovanni). Roku 2012 debutoval v londýnské Královské opeře Covent Garden, v roce 2014 poprvé zpíval v milánské La Scale. Od roku 2015 pravidelně hostuje v newyorské Metropolitní opeře. Zpíval rovněž v Mnichově, Berlíně, Chicagu či v Paříži.

Ve vlasti se Plachetka objevuje i na méně „klasických“ akcích. Jednou z nich byl večer na střeše pražské Lucerny s názvem John do vany, kdy zpíval árie z Dona Giovanniho posluchačům ležícím ve vaně. Vystoupil také na koncertě Leoše Mareše, kde jeho podání Nessun dorma, tedy árie z posledního aktu opery Giacoma Pucciniho Turandot, sklidilo nečekané ovace. Tehdy se zrodila myšlenka vlastního koncertu v O2 aréně.

Na koncertě s názvem Adam Plachetka: Bez mantinelů vedle sebe letos 16. ledna vystoupili například Tomáš Klus, Dagmar Pecková či Ondřej Gregor Brzobohatý. „Vnímám to jako šanci oslovit diváky, kteří by se normálně na klasiku podívat nepřišli. Ale zároveň si myslím, že by se neměla klasika podbízet a vnucovat. Tohle byl pro mě přijatelný formát,“ hodnotí Plachetka dramaturgii akce. „Upřímně jsem se bál, že tím hodně lidí naštvu.“ Po relativním úspěchu této lednové akce nevylučuje, že podobný koncert někdy zopakuje.

Do konce nynější sezóny jej ještě čeká kupříkladu role Figara v New Yorku i ve Vídeňské státní opeře, nebo interpretace Schubertova písňového cyklu Zimní cesta – spolu s britským klavíristou Garym Matthewmanem ji provede v Rudolfinu 25. května v rámci festivalu Pražské jaro (vloni na podzim toto dílo spolu také natočili).

Operní pěvec Adam Plachetka
Pusťte si rozhovor s operním pěvcem Adamem Plachetkou, foto: Ondřej Mazura

Související