Animovaný van Gogh, kulturní Olomouc na několik způsobů či masakr v Polsku
ČT art v týdnu od 8. listopadu
Tápete, na co se z programu ČT art podívat, nebo zapomínáte, co jste si vlastně chtěli pustit? Nechte se inspirovat výběrem, který pro vás každý týden sestavuje redakce webu ČT art. Níže najdete přehled tipů na tento týden.
Úterý 9. listopadu, 20:15
Ceny Národního památkového ústavu 2021
Obnovené koupaliště a sluneční lázně Dachova jsou jedním z nominovaných projektů letošních cen, foto: NPÚ
Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro aneb dědictví pro budoucnost se letos poprvé představí v přímém televizním přenosu. Udílí se v deseti kategoriích a jejich smyslem je ocenit nezištné a mimořádné zásluhy při záchraně nebo objevu historických památek, nalezení jejich nového využití či jejich propagaci. Slavnostním večerem z Nové scény Národního divadla diváky provede Daniel Stach.
Úterý 9. listopadu, 21:25
Výtvarník Pavel Büchler, který nyní vystavuje v Muzeu umění Olomouc, foto: Muzeum umění Olomouc
Hostem Artzóny bude výtvarný umělec a pedagog Pavel Büchler. Díla tohoto pražského rodáka, od roku 1981 žijícího v Anglii, jsou zastoupena ve sbírkách řady významných institucí. V Muzeu umění Olomouc je do 20. ledna 2022 k vidění výstava, představující tři dekády jeho tvorby – od detailů fotografií z denního tisku, přes práce s nalezeným textem, zvukem a objekty, až po jeho současný zájem o využívání omezených možností technologie knihtisku.
Rubrika Týden nabídne ohlédnutí za – rovněž olomouckou – Divadelní Florou a ukáže, jak se povedla rekonstrukce základní školy ve Vřesovicích, vítězný projekt Ceny Rudolfa Eitelbergera.
A Olomouc ještě jednou: Tématem bude také první ročník Trienále SEFO 2021, které od letošního června do konce roku pořádá olomoucké Muzeum umění. Hlavním cílem výstavní přehlídky je mapovat současné vizuální umění ve středoevropském prostoru. Kurátorka a kritička umění Silvie Šeborová spolu s hlavní kurátorkou Trienále Barborou Kundračíkovou odpoví na otázky po smyslu takových přehlídek a dále na to, co přinášejí sbírkotvorným institucím jako je olomoucké muzeum nebo jak je přijímá regionální publikum.
Čtvrtek 11. listopadu, 20:15
Přes sto malířů pro film vytvořilo téměř 67000 originálních olejomaleb, vycházejících z 94 původních van Goghových pláten, foto: Bohemia MP
Mezi umělci není mnoho globálně oblíbenějších autorů než je nizozemský malíř Vincent van Gogh (1853–1890). O jeho tragickém osudu proto dosud vzniklo značné množství literárních i filmových děl. Originalita na Oscara nominovaného snímku S láskou Vincent (2017) spočívá v tom, že jeho tvůrci s úspěchem vsadili na kombinaci hraného filmu a animovaných olejomaleb, vycházejících ze čtyřiadevadesáti původních malířových pláten. Po technické a vizuální stránce proto film nemá obdoby. Připomenout si jej můžete také v recenzi Jana Jaroše, kterou jsme publikovali k loňské televizní premiéře snímku.
Čtvrtek 11. listopadu, 22:45
Současná budova galerie, foto: Trafo Gallery Praha
Listopadový Artmix se věnuje galerii Trafačka, později Trafo Gallery. Sedmnáctého listopadu zde totiž proběhne vernisáž skupinové výstavy jednapadesáti umělců: T 9-2-7: Jednota v rozmanitosti, která připomene patnáctileté výročí založení uměleckého uskupení Trafačka. O jeho historii v Artmixu promluví ředitelka galerie Blanka Čermáková a také trojice zakládajících umělců Jan Kaláb, Michal Cimala a Jakub Nepraš.
Pátek 12. listopadu, 23:00
Černý čtvrtek, Janek Wisńiewski padl
Jaká je cena za svobodu a důstojnost? Demonstrace proti komunistické zvůli a jejich krvavé potlačení v prosinci 1970 v Gdyni, foto: Nordfilm
Emotivní film Antoni Krauze líčí u nás nepříliš známé tragické polské události. V prosinci 1970 rozhodla polská vláda o skokovém zvýšení cen potravin a spotřebního zboží. Lidé se bouřili, zejména v polském Pomoří. Režim nepokoje čekal a připravil se na ně velmi tvrdě; ostatně polští historikové mají za to, že některé protesty byly vyvolány policejními provokatéry. Nastala akce Podzim. Nasazeny byly desítky tisíc vojáků a dalších bezpečnostních složek. Ve střetech zahynulo podle oficiálních údajů 45 lidi, dalších 1 200 bylo zraněno, zatčeno bylo pět tisíc lidí. Snímek Černý čtvrtek, Janek Wisńiewski padl vypráví o nejkrvavějším dni protestů, o 17. prosinci v Gdyni. Upoutávku k filmu, legendární baladu Janek Wiśniewski padl, natočil nejznámější polský rockový hudebník Kazik Staszewski. Události otřásly také písničkářem Karlem Krylem, který na základě toho složil píseň Varhany v Olivě. Anotační recenzi na tento snímek přineseme tento pátek, v den uvedení v ČT.