Božena Němcová A.D. 2021

ilustrace Boženy Němcové sedící u stolku a píšící
Ilustrace k interaktivnímu vyprávění života Boženy Němcové vytvořila Marie Muravski, zdroj: web ČT art

„U žen je srdce jako z vosku, každý obraz se lehko do něho vtiskne. Avšak což je to platné, všecko se mi to zdá bledé, plané, chladné, když to napíšu, a mně samé zdá se, jako by v žilách mých tekl led. Až bych nad sebou plakala – když se pozoruji, a přece ve mně hoří plamen nejprudších vášní, “ napsala Němcová v roce 1855 v jednom ze svých dopisů. Z jiných spisovatelčiných dopisů pak citujeme v našem materiálu. A slova Jana Němce k nim připsal spisovatel Michal Šanda.

Právě jako ženu toužící po velké lásce akcentuje čtyřdílná minisérie, kterou Česká televize začala vysílat v neděli 3. ledna 2021. Minisérie Božena vznikla podle scénáře Hany Wlodarczykové a Martiny Komárkové, režírovala ji Lenka Wimmerová (*1971). Ambicí tvůrkyň bylo zobrazit ženu velkého talentu, inteligence a vášní, ale i nekonvenčnosti, která ji činila společensky nepřijatelnou, ctižádostivosti, jež jí dělala nesnesitelnou, a otevřenosti, pro niž byla zranitelná. A současně se minisérie snaží částečně rehabilitovat osobnost Josefa Němce, který byl dříve líčen jako násilník nemající pochopení pro svou geniální ženu. V titulní roli se vystřídaly Anna Kameníková a Aňa Geislerová, Josefa Němce ztvárnil Jan Hájek.

mladá Barbora sedící na větvi stromu Barbora Panklová (Anna Kameníková) snící, foto: archiv České televize

„Jak se vůbec dostala holka bez věna z podzámčí, čtoucí výhradě německou literaturu, k češtině a později mezi hlavní tahouny emancipace češtiny a českého národa? Kde se vzalo křestní jméno Božena? Kdy, jak, a především proč začala psát? Za jakých okolností vznikl ten její slavný obraz, který visí ve školách? Co předcházelo napsání Babičky? To všechno bylo ve skutečnosti mnohem šťavnatější, než jaký je obraz Boženy Němcové mezi lidmi,“ říká k sérii kreativní producent ČT Michal Reitler.

žena s knihou hledící do krajiny Poetické – takové je krátké vyprávění příběhu Boženy Němcové na webu ČT art, zdroj: web ČT art

Původně plánovanou loňskou podzimní premiéru bohužel překazila pandemická situace, a proto je Božena uváděna v roce následujícím po dvoustém výročí jejího narození. V souvislosti se snímkem vznikly také materiály webové – jako pomůcka k pochopení vztahů a osudů ve filmu může posloužit podrobná galerie postav nebo také mapa životní cesty Boženy Němcové.

Související