Čechy Skřetům! Aran Satan spílá publiku i poměrům

poster
Kdo to do ní tak fouká? Ilustrační snímek. Repro: archiv ČT

Správně trefenou hudební nahrávku můžeme přirovnat k momentu, kdy basketbalista dokonale skóruje, aniž by se míč dotkl obruby koše. Tohle přirovnání volíme proto, že Aran Satan je původně špičkový basketbalista a v současnosti je v civilním povolání zástupcem šéfredaktora sportovního deníku. Nesouhlasím však s mytologií tohoto písničkáře; satan není – jak tvrdí pan Satan – váchalovský buřič, pro mě je to sketa a vrah. Nesouhlasím ani s pohledem Arana Satana na systém; ano, je tristní, když ve volbách vítězí skřeti, ale žití není ani o milimetr lepší, když vládnou skřeti nevolení. Přesto se k nahrávce Arana Satana s názvem MVP, která vyšla na magnetofonové kazetě a jako digitální download díky vydavatelství Silver Rocket, opakovaně vracím.

Aran Satan vlastně není klasický písničkář. Daleko spíše je komentátorem a místy kazatelem. A to kazatelem demlovského typu: „vidoucí“, zlostný chlap, jedovatě spílající publiku, ovšem jen a pouze proto, že ví o osvobozující moci pravdy. Na nahrávce MVP se nachází několik momentů, kdy se výpověď Arana Satana společně s hudbou zvukových expertů Bourka a Yoze stává přesnou glosou na téma, co to tady nyní žijeme. Ano, to jsou ty trefy – zvuk jako „čistej koš“.

Aran Satan
Ten, který spílá, ve svém civilním povolání (vlevo) – hovoří s fotbalistou Tomášem Ujfalušim, foto: Twitter. Video: klip k písni Čechy skřetům!

Aniž by vyjednával o souhlasu s otevřením oken, větrá Aran puch v pánských šatnách okresních borců, mudrlantů a stratégů, kteří ovládají mediální a politický prostor v české kotlině. Není nutné hned mluvit o toxické maskulinitě, ale zhruba tam si Aran Satan vybírá slabé kusy; dosaďte si populistického starostu Adriana Bellu a jeho jednání s autonomním centrem Klinika na Praze 3 nebo „blogy samejch jedniček, co si na iDnesu vedou deníček“. Takovému světu prorokuje Aran Satan zkázu.

Aran Satan Dvojí identita: týž muž jednou jako Aran Epochal (vlevo), podruhé jako Aran Satan, zdroj: UNI a YouTube

Jistě, o muže věštící zánik není nouze nikdy: od znalců dávných civilizací přes druhořadé humoristy a filozofy, jejichž kvalifikace spočívá v tom, že kdysi žili v zahraničí. Zkázou hrozí přední muži církve i televizní kuchař oblíbený pro svou proříznutou pusu. Ale nikdo neadresoval systému zdejších chytráků varování před vyšší mocí, která jejich bohorovnosti učiní přítrž, tak zvukomalebně jako právě Aran Satan. („…všechny kopie pokroku / všechny pyje Dubaje / holdingy a eseróčka / všechny frakce a partaje / už brzo spláchne maminka. Nauč se plavat!“) Nikdo nedovede na současné tuzemské hudební scéně tak velmi spílat publiku: „Vláda věcí tvých LIDE / je v hajzlu jako vždycky LIDE.“ V tom je Aran Satan jedinečný, ačkoliv z pohledu mainstreamu běží o naprosto marginální hlas. Zatímco totiž Aran Satan svá spílání komponoval, mezi čtenáři serveru zmíněného kvůli blogískům vítězila v hlasování těžkopádná národovecká kapela Ortel a rapper Řezník, který by za skandál prodal vlastní babičku. A přední český hudební kritik oznamuje, že tu není k nalezení nic zajímavějšího než nové nahrávky Lucie Bílé nebo Mandrage.

Aran Obal kazety Arana Satana nazvané MVP, repro: Silver Rocket

Vše je samozřejmě věcí osobního vkusu, dá se říct. Ale právě v éře zduřelého individualismu a relativismu, ale zároveň pohodlnické stádnosti je společnosti satanoaranovského spílání a vymítání velice třeba.

Související