Hrdinové i autor Trainspottingu opět na scéně
V Praze tento týden pobývá spisovatel Irvine Welsh. Má zde poměrně bohatý program – v rámci 28. ročníku Festivalu spisovatelů Praha. Toto je poznámka ke knize, z níž na akci bude číst a která nedávno vyšla česky.
Obálka tuzemského vydání Welshova předloňského románu Blade Artist, jemuž pražské nakladatelství Omega dalo název Umělec na ostří nože, pomáhá čtenáři svou doslovností. Na obálce se s úsměvem a prsty ve vítězném „véčku“ skví herec Robert Carlyle, notoricky známý pohublý psychopat s knírkem, tedy Francis Begbie z filmové adaptace autorova románového debutu z roku 1993 Trainspotting, natočené o tři roky později. „Begbie je zpět“, tvrdí obálka české edice. Skutečně je Begbie zpět? Inu, je, ale i není. V tom spočívá síla i slabost knihy, kterou v těchto dnech přijíždí skotský spisovatel a scenárista Irvine Welsh (*1958) představit na Festival spisovatelů Praha.
Obálka anglického a českého vydání předloňské Welshovy knihy, repro: Amazon a Omega„Co kdyby…?“ zněla nejspíš otázka, která se Irvinu Welshovi vtírala do mysli po celou dobu, kdy prózu Blade Artist psal (český název význam posouvá: být „na ostří nože“ je totiž něco jiného než zacházet s nožem jako umělec). Co kdyby se ten starý grázl Francis Begbie někde ve skotské věznici potkal s arteterapeutkou, která věří, že se člověk může polepšit? Co kdyby ta ušlechtilá, samozřejmě blonďatá a půvabná Kaliforňanka objevila v Begbiem umělce? A co kdyby, podobně jako jiní před ním, uhranul znalce umění i snoby svým příběhem ze života, který umělecky ztvární? A co kdyby si Begbie, poté co si odkroutil dlouhá léta v lochu, ve středním věku víc než drog a rvaček začal vážit dobrodiní rodiny?
Welsh se sice vrací do vesmíru zpodobněného v Trainspottingu, ovšem zároveň stále píše o sobě. Spisovatel, který je finančně zajištěný do konce života, spisuje další a další romány, v nichž tematizuje nejen drogové podhoubí skotského Edinburghu, jak je osobně poznal zkraje osmdesátých let, ale i svoji další životní cestu. Welshovo spisování se už neděje ve věčně sychravém, kalném podnebí Skotska. Tvoří, stejně jako napravený Francis Begbie, ve slunné Kalifornii.
Týpci z původního Trainspotingu, který v roce 1996 režíroval Danny Boyle, foto: PolyGram Filmed Ent. UKPři četbě románu Blade Artist vlastně pomáhá si film režiséra Dannyho Boylea, tedy ten původní i navazující, T2 Trainspotting, odmyslet. Po valnou část knihy totiž Welsh působivě promýšlí možnost proměny člověka k lepšímu. Načrtne věrohodný obraz vydělenosti zapříčiněné špatně rozdanými kartami do života: malérů způsobených dyslexií ve škole či zatíženosti násilnickými geny v rodině. Vezme do hry popkulturní odkazy, aby ukázal nadčasovost tématu: násilím prosáklý román Mechanický pomeranč Anthonyho Burgesse ze šedesátých let, agresivní muziku Guns N’ Roses z let devadesátých. Z děje začínajícího zlověstnou scénkou na břehu oceánu spřádá pomocí odkazů a symbolů obrázek zkázy, kterou může způsobit setření pečlivě udržovaného „kulturního nátěru“ člověka.
Více prozradit se nesluší, snad jen že v poslední části jako kdyby už samotný Welsh nedokázal vydržet ten rozpor v samotném Begbiem – to je ta slabší stránka knihy. Pokud máte knihu přečtenou, nalistujte si znovu sedmou kapitolu nazvanou „Sestra“. Tu totiž bude na veřejném čtení v rámci Festivalu spisovatelů v budově Senátu číst. Jak už název kapitoly naznačuje, Welsh tu portrétuje členku rodiny, toho „starého života“, jemuž se Francis Begbie snaží postavit a uniknout. Jinými slovy: přemýšlí o identitě člověka a o rozhodnutích, jimiž konstruuje svoji vlastní budoucnost. Řečeno méně vzletnými slovy, jimiž začíná Welshem několikrát zmiňovaný román Mechanický pomeranč: „Co teda jako bude, he?“
Uplynulo dvacet let – a nastal snímek T2 Trainspotting, opět režírovaný Dannym Boylem, foto: Sony Pictures UKPoznámka redakce: autor textu Petr Vizina bude od pátku do neděle moderovat večerní setkání na Festivalu spisovatelů Praha včetně autorského večera s Irvinem Welshem, který se uskuteční v pátek 5. října od 20 hodin v Hlavním sále Senátu PČR. Tamtéž se následující večer a ve stejnou hodinu bude konat diskuse nazvaná Živé zlo, jíž se mezi jinými zúčastní právě i Welsh. Kompletní program naleznete na stránkách festivalu.