Český trap říká věci naplno. I ty, které nechcete slyšet

poster
Fotbalista Tomáš Kučera v akci: žlutý dres, číslo 27, záložník FK Teplice, rok narození 1991, výška 185 cm, váha 77 kg, foto: FK Teplice

„Hraju za Teplice, ne za vyje*anou Spartu, je*u toho Berbra a samozřejmě Peltu.“ Fotbalista ostrá slova v klipu navíc doplnil vulgárními gesty. Etická komise fotbalové ligy vzápětí oznámila, že s Kučerou zahájila disciplinární řízení kvůli „podezření z naplnění skutkové podstaty znevážení jména fotbalu“. Sedmadvacetiletému fotbalistovi, který se v klipu objevuje pod svojí „rapovou přezdívkou“ TK27, reálně hrozí pokuta, možná i zákaz činnosti na pár zápasů.

Odvěkou zbraní hip hopu je to, že říká věci napřímo, bez poetismů. Je to zvuk ulice a reportáž z koutů, kam se jen tak nedostanete. Na konci osmdesátých let mluvil Chuck D z Public Enemy o rapu jako „našem CNN“. Dnes dominující podoba hiphopu – energický trap – má s dřívějším kontextem na první pohled společného jen málo: oslavuje hédonismus a sebevědomý životní styl, který je politický až v druhém plánu. Nevymezuje se totiž proti establishmentu konkrétními hesly, nýbrž skrze životní volby: „Podívejte se, jak si užíváme, i když jsme černí a přicházíme z úplné spodiny,“ jako kdyby vzkazovaly současné americké hvězdy.

Videoklip
Těžko se rozhodnouti, zda je podívaná dojemně hloupá, nebo odvážně nadrzlá. Videoklip k písni Off Season, CA$HANOVA BULHAR feat. LABELLO & TK27, video: Youtube

Jestli je trap u nás hlasem něčeho, pak mladé generace a jejího životního stylu. Z něho se v jejich hudbě odráží rychlost, vulgárnost, povrchnost, důraz na hédonismus. Tak to bylo s mladou kulturou vždy. Dnešní mladí nejsou v tomhle jiní, zkaženější. Kdo chce vědět, co si myslí dnešní teenageři v ČR, měl by zavítat do současného rapu, který splývá s označením trap. Není momentálně jiná živá, a zároveň masově populární hudební scéna než právě tato.

Zmíněný Ca$hanova Bulhar rapuje mimo jiné právě o fotbale – jeho jarní hit Swag Martin Fenin barvitě (a vtipně) líčí trajektorii kariéry zkrachovalého fotbalového talentu. Spojení s rapujícím záložníkem Kučerou se tak vlastně nabízelo. Ca$hanova Bulhar se nedávno ukázal i v tracku Czechia, kde vedle ódy na české pivo prohodí i jaksi mimochodem „more, už to znáš – prezident je Jabba Hutt, premiér zas lhář“ s odkazem na mocichtivého obézního záporáka z Hvězdných válek. „Islám nechceme, ale kebab žereme, vážně nechci patřit mezi kriply, kteří volí SPD,“ přidává se o chvíli později ve stejné písni brněnský talent Indigo.

czechia
Videoklip k písni Czechia, INDIGO & PERSIL.P feat. CA$HANOVA BULHAR & ICY L, video: Youtube

Hvězdy domácího středního proudu dnes působí dojmem, že je vymodelovali v reklamní agentuře. Mladí rappeři s prořízlou pusou a v dresech fotbalových klubů, případně s kérkami, jsou mnohem autentičtější. Jejich kariéry běží mimo obvyklé mediální kanály: sbírají statisíce zhlédnutí na YouTube a vyprodávají kluby. Jistě, někdy je přenášení trendů zpoza oceánu příliš otrocké, třeba u party Million+, která je největší hvězdou domácí trapové scény s klipy dosahujícími oné číselné hranice zhlédnutí zmíněné v jejich názvu. V textech Million+ převládá tradiční hédonismus, sebeoslavování i témata úzkostí či deprese, vše zřetelně importováno ze zámoří.

Zajímavější věci se dějí o patro níž, u rapperů s méně odvozeným životním stylem odkazujícím na segmenty obyvatelstva přehlížené médii a prodejními žebříčky. Kolektiv Opak Dissu Label, původem z moravských Svitav, jsou přiznaní „rapoví burani“, kteří namísto pozlátka luxusního života nebo historek dealerů z velkoměst glorifikují život na vesnici. Rapové anglicismy u nich nahrazují „fachmani“ či „selky“. A když „flexin“, tak zásadně „na návsi“. „Pro mě je trap life, že chodím každý den do fabriky,“ prohlásili vloni v rozhovoru pro Radio Wave. U Ca$hanovy Bulhara a jeho „crew“ Dvojlitrboyzz (či 2L Boyzz) občas prosvítá i fakt, že jeho rodina je původem z Bulharska. Brněnský Maniak má ruské kořeny a hrdě se jimi chlubí. I to je neobvyklý element: schválně, kolik Čechů ruského původu se běžně objevuje v tuzemských médiích?

opak dissu
Videoklip k písni Udělej bordel skupiny Opak dissu, video: Youtube

Nejzajímavějším domácím rapperem poslední doby je Dollar Prync z pražského Smíchova. Hrdě se hlásí k romskému původu. V Pryncových slangem prolezlých textech se střídají rychle nahozené, nahrubo vychrlené příběhy zlodějíčků z jeho čtvrti s deklamacemi vlastního bohatství („Sleduj, more, jak cigán v bavoráku jede“). Dollar Prync se stereotypům nevysmívá, on je rovnou kropí svým vokálním samopalem. „Jebem Okamuru, všechny fašisty z vlády,“ vzkazuje v hitu Hul skéro jaksi mimochodem mezi deklamacemi hédonistického života. Fanouškům posílá návod k životu v názvu své dva roky staré mixtape Jeb system. S podobným příběhem kdysi prorazil na Slovensku Rytmus: taky dokázal napojit hyperkapitalistický étos zbohatnutí vlastním úsilím na příběhy syrově zapuštěné do pouliční „stoky“. Dollar Prync se nepodobá nikomu, kdo se na české rapové scéně dosud zjevil.

Trapové hvězdy jako Ca$hanova Bulhar, Opak Dissu Label či Dollar Prync oživují tradiční impuls populární hudby: Jsme tady, všímejte si nás, tohle je náš příběh! V mrtvolné stagnaci domácího popu jsou závanem autenticity. Vysoká čísla zhlédnutí u jejich klipů na YouTube naznačují, že jim naslouchá docela dost lidí a berou je překvapivě vážně. Nakonec to bylo vidět i při kauze v úvodu zmíněného tracku Off Season. Za Kučeru alias TK27 se postavili fanoušci, spoluhráči a komentátoři, možná teď jeho „fotbalový diss“ odstartuje pozitivní změny v českém fotbale.

Aktualizováno 5. prosince 2018 v odpoledních hodinách: 

Dvě hodiny dnes vyslýchala Etická komise Fotbalové asociace České republiky Tomáše Kučeru. Trest za ostře kritický rap mu zatím neuložila; výsledek by měl být znám během dvou týdnů.  Kučera se ovšem podle slov ředitele klubu Petra Hynka a sportovního ředitele Štěpána Vachouška měl omluvit a uznat, že to přehnal.

Související