Chcete tip na sympatický film? Tak tedy Na palubu!

skupina v neoprenech a s helmami
Obyčejní lidé a jejich léto. Záběr z filmu Na palubu!, foto: Artcam Films

Hrdiny filmu, který by do běžné tuzemské distribuce měl vstoupit 7. ledna 2021, jsou jeden mluvka a dva nesmělí loseři. Jemně melancholická, pozitivní nízkorozpočtová komedie vypráví o cestě za láskou. Podniknou ji Felix (Éric Nantchouang) a jeho obětavý kamarád Chérif (Salif Cissé). Felix totiž v Paříži stráví vášnivou noc s Almou (Asma Messaoudeneová) a rozhodne se za ní vyrazit, aby ji překvapil – a jedinou noc přetavil v něco víc. Chérif se kvůli Felixovu odhodlání zcela nevěrohodně vymluví z práce a společně cestují na jih, do regionu Auvergne-Rhône-Alpes. A protože si domluví spolujízdu, do svého dobrodružství zapojí nic netušícího Édouarda (Édouard Sulpice). Většinu času pak stráví v kempu, kde se jejich plány srazí s realitou a každý z nich hledá nový směr a svou tvář.

muži hovoří v dešti u auta
Pusťte si trailer filmu Na palubu!, foto: Artcam Films

K žádné z postav není film neuctivý a nepoužívá ji pouze coby (proto)typ. U žádného z hrdinů nebo hrdinek prvoplánově netematizuje jejich etnický nebo třídní původ, i když indicií se k tomu vyskytuje víc než dost. Komika Na palubu! vychází z prostředí, v němž žádný z hrdinů nemá peněz nazbyt a nedostává se prostředků na velká gesta, avšak režisér Guillaume Brac dialogický humor nestaví na sociální ani jiné hierarchii. Brac pracuje spíš s tím, do jaké míry jsou jeho postavy ochotné a schopné přiznat si city, ztráty a šance. „Takže jsi taky ztracenec,“ konstatuje Chérif směrem k Édouardovi, když přes plot pozorují pár koupající se v řece. Édouard se na výletě tak trochu schovává před hněvem své matky, která mu říká „kocourku“, což Felix okamžitě začne používat.
Celý ten letní zážitek Felixe & spol. má víceméně otevřený konec a je především cestou za upřímností a sebepřijetím, za poznáním i překročením svých limitů. Tvrdit proto, že právě tohle je podle filmu symptomem současné maskulinity, znamená už mírně nadinterpretovat. Na palubu! totiž zůstává intimní, komorní a při zemi.

Pozitivní vyznění snímku vychází z toho, co by se dalo shrnout do sloganu „Lepší litovat, že jsme něco zkusili, než že jsme to nezkusili.“ Naštěstí taková slova ve filmu explicitně nezazní, režisér Brac motivační hesla a explicitní formulace, jimiž by hrdinové komentovali svoji situaci, příliš nepoužívá. Civilní poetice díla by to nesvědčilo. Na palubu! plyne pomalu, v rytmu mnoha přerývaných anebo nesmělých dialogů, bez dramatické eskalace. A vzhledem k jedné ze závěrečných scén lze i název filmu, pocházející z dosti okrajové sekvence, brát jako pozitivní signál mladým hrdinům…

Kamera Alana Guichaoua, dosud spíše asistenta známějších kolegů, neopouští perspektivu v blízkosti tří kamarádů a vzdává se efektů, které by nabízela například krajina při road movie nebo canyoningu, kam děj v alpském regionu hrdiny také zavede. Rovněž sexualita je ve filmu velmi cudná.

Zasazení Na palubu! v rámci tradic francouzské kinematografie vybízí k přirovnání k následovníkům svého druhu epochálního scenáristy a režiséra Érica Rohmera. Letní formativní coming-of-age zkušenost z dívčího pohledu předkládá politicky exponovanější film Bezstarostná dívka Rebeccy Zlotowské, odehrávající se na Azurovém pobřeží. Ve srovnání s ním i s komediemi jako #jsemtady o kuchařově naivní cestě za láskou do Jižní Koreje nebo s některými dalšími, divácky vděčnějšími současnými tituly (třeba od dvojice Olivier Nakache & Éric Toledano) se Na palubu! jeví jako nízkorozpočtové, esteticky záměrně low key stylizované dílo. Vzhledem k tomu, jak v něm forma rezonuje se sdělením i povahou hrdinů, vůbec nejde o nevýhodu. Naopak, dodává mu to na sympatičnosti.

Autor je (především) filmový publicista a kritik.

kapela při koncertu Sade v roce 2011, foto: sade.com – Coutu Dumont

Na palubu! / À l’abordage (Francie, 2020, stopáž 95 minut)
Scénář: Guillaume Brac, Catherine Paillé, režie: Guillaume Brac, kamera: Alan Guichaoua, střih: Héloïse Pelloquet. Hrají: Éric Nantchouang, Salif Cissé, Édouard Sulpice, Asma Messaoudene, Ana Blagojevic, Martin Mesner, Lucie Gallo a další.

Související