Diskuze: Co ukazuje film Promlčeno? Jaké jsou tvůrčí přednosti i limity Roberta Sedláčka

Další díl diskuzního pořadu …a to je co?

Karel Roden
Karel Roden jako protagonista snímku Promlčeno Roberta Sedláčka, foto: DonArt/film – Johana Střížková

Film Promlčeno se před oficiálním uvedením u nás představil na několika festivalech. Světovou premiéru měl na festivalu Newport Beach v Los Angeles. „Scénář jsem přečetl jedním dechem. S Robertem Sedláčkem jsme už dlouho mluvili o nějaké spolupráci, a nakonec se to shodou náhod povedlo,“ říká představitel hlavní postavy Karel Roden. Hraje Radka, jenž se po dvaceti letech vrací na pár hodin do Prahy, aby zde nalezl jistou mladou ženu a vypořádal se s minulostí. V pátrání mu pomáhá rozhlasová moderátorka, která jeho příběh dostane do svého živě vysílaného pořadu. „Ve filmu je motiv krimi, záhada, emoce a překvapivé rozuzlení. Tedy vše, co má obsahovat dobrý thriller,“ tvrdí režisér Sedláček.

První tuzemské recenzentské ohlasy jsou ovšem vlažné. Jeden takový si ostatně můžete přečíst na našich stránkách. Přítomná diskuze v rámci cyklu …a to je co? se snaží uchopit a pochopit Promlčeno v souvislostech Sedláčkovy tvorby jako celku.

Pavel Sladký (* 1980) je filmový kritik a kulturní publicista. Vystudoval bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK. Spolupracuje s Českým rozhlasem, texty publikuje např. v časopisech Cinepur, Film a doba, na Aktuálně.cz, ČTart.cz. Pro Film a dobu také připravuje podcast o kinematografii. Je členem Sdružení českých filmových kritiků, mezinárodní federace FIPRESCI, spolupracuje s českými filmovými festivaly jako dramaturg a moderátor masterclasses. Je autorem knihy Film jsou tajné dveře do reality. 10 zásadních režisérek a režisérů současnosti – portréty a rozhovory.

Tomáš Stejskal (* 1981) je filmový publicista a kritik. Pravidelně publikuje v Hospodářských novinách a v Aktuálně.cz. Píše také do kulturního čtrnáctideníku A2 a filmového dvouměsíčníku Cinepur. V minulosti vedl oddělení mediální komunikace Mezinárodního filmového festivalu Ji.hlava, podílel se také na programu filmového festivalu Fresh Film Fest, přispíval do časopisu Houser a na web věnující se asijské kinematografii rejze.cz. Spolupracoval s pořady stanice Vltava Slovo o filmu a Filmový týdeník. Je hostem filmového magazínu Čelisti na Radiu Wave.

Související