Dobře skrytý Jan Klusák. Komisař Klubíčko pátrá. Ukrajinka vydělala, ale vrátila se těhotná

ČT art v týdnu od 10. října

TV tipy
Co z programu stanice ČT art v tomto týdnu nepřehlédnout?, foto: Unsplash – Stephen Monterroso

Úterý 11. října, 20:15

ArtZóna

Pozvání do ArtZóny přijal spisovatel, režisér, scenárista a spoluzakladatel Činoherního klubu Ladislav Smoček (* 1932), který nedávno oslavil významné životní jubileum. Podíváme se do Bruselu na velkou výstavu s názvem Design a transformace, která prezentuje širokou paletu českého designu – od nemocničních postelí Linet, přes legendární hru Samorost nebo nekonečnou stavebnici XIO. Zjistíme, jaký je nejdražší seriál všech dob, příběh z tolkienovského vesmíru, Prsteny moci. Rubrika fenomén se zaměří na nový historický velkofilm Žižka. O osudu velkých postav české historie na filmovém plátně pak budou debatovat režisér filmu Žižka Petr Jákl, kulturní publicista Petr Fišer a historik Petr Kopal.

Středa 12. října, 20:15

Dobře skrytý Jan Klusák

Dokumentární film Viktora Polesného o výrazném hudebním skladateli, příležitostném herci (viz třeba slavný snímek O slavnosti a hostech), občasném literátovi, setrvalém milovníkovi horoskopů a umělci života Janu Klusákovi (* 1934). Ten o sobě v portrétním dokumentu tvrdí: „Ve všech mých profesích, zájmech a vášních jsem se snažil být dobře skryt. Slovo úspěch pro mě nemá smysl. Důležitější je pocit štěstí, jímž mě naplňuje hudba a ostatní mé zájmy a vášně.“ V dokumentu se zastavuje na místech, vztahujících se k jeho životu či dílu a vypráví, vzpomíná nebo mystifikuje, což prostě patří k jeho osobnosti.

Jan Klusák Hudební skladatel Jan Klusák, foto: Paměť národa, archiv umělce

Středa 12. října, 21:35

Česká detektivka (2/9)

Nová série ČT artu, na niž jsme tu upozorňovali už minulé pondělí a kterou provází Ondřej Vetchý, mapuje na základě knihy Dějiny české detektivky historii tohoto populárního žánru. Druhá epizoda se věnuje prvnímu českému sériovému detektivovi, komisaři Klubíčkovi, kterého stvořil novinář a spisovatel Emil Vachek; dotyčný komisař se na scéně poprvé objevil roku 1928 v románu Tajemství obrazárny. Kromě jeho případů se diváci seznámí s detektivními parodiemi a první českou historickou detektivkou Zločin na Zlenicích hradě L. P. 1318 dnes již pozapomenutého autora Radovana Šimáčka (1908–1982).

knihy Druhá epizoda dokumentární série Česká detektivka se věnuje prvnímu českému sériovému detektivovi, komisaři Klubíčkovi, foto: Eva Koňaříková

Čtvrtek 13. října, 20:15

Charing Cross Road č. 84

Britsko-americké drama z roku 1987 režiséra Davida Hugha Jonese o temperamentní newyorské spisovatelce (Anne Bancroftová) a jejím důvěrném adresátovi, londýnském obchodníkovi s knihami (Anthony Hopkins), kteří si dopisovali celých dvacet let, aniž by se osobně setkali. Scénář filmu vychází z divadelní hry Jamese Roose-Evanse, která je sama adaptací stejnojmenných epistolárních pamětí Helene Hanffové. Ta si v letech 1949–1968 přátelsky dopisovala s Frankem Doelem, majitelem knihkupectví na titulní londýnské adrese Charing Cross Road 84.

pár v Charing Cross Road č. 84 Britsko-americké drama z roku 1987 Charing Cross Road č. 84, foto: archiv ČT

Pátek 14. října, 20:15

Doupě hitů: Michal Prokop (2/3)

Doupě hitů režiséra Víta Bělohradského se v druhé epizodě o Michalu Prokopovi věnuje jeho cestě na vrchol. Oblíbený hudebník si do pražského rockového klubu pozval houslistu Jana Hrubého a společně se prostřednictvím písniček a povídání ohlédnou za Prokopovou tvorbou uplynulých dekád.

Doupě hitů Michala Prokopa Doupě hitů Michala Prokopa, foto: Lukáš Oujeský

Pátek 14. října, 23:35

Florida Projekt

Americké sociální drama režiséra Seana Bakera (* 1971) uspělo u diváků i kritiků ihned po svém uvedení na festivalu v Cannes roku 2017. Vypráví o šestileté Moonee (ztělesnila ji Brooklynn Prince), která si s kamarády z motelu nedaleko Disneylandu na Floridě užívá léto plné potulování a kopečků zmrzliny. Co na tom, že její mladá a závislá máma (Bria Vinaite) každý týden divoce shání peníze na činži a pozdními platbami dráždí starostlivého správce motelu Bobbyho (Willem Dafoe)?

„Tohle je ten pravý portrét lidí na periferii americké společnosti, kterým se přezdívá ‚white trash‘, tohle je ta ‚pravá Amerika‘, kde se s opulentností sobě vlastní předvádí Disneyland, aby jen o dvě ulice dál živořili v pronajatém laciném hotýlku lůzři, kteří ale na svůj osud nežehrají a nestěžují si. Postava feťácké mámy Halley, v pozoruhodné kreaci neherečky Bria Vinaite (režisér ji našel na Facebooku), je tak nad věcí a vlastně tak v pohodě, že to je až nakažlivé,“ ohodnotil snímek uživatel Lima na webu ČSFD.

Florida Projekt Americké sociální drama Florida Projekt, foto: archiv ČT

Sobota 15. října, 22:10

Hnízdo hrdličky

Filmový Říjen s Ukrajinou na ČT art pokračuje snímkem Hnízdo hrdličky režiséra Tarase Tkačenka z roku 2016, který si pro něj našel silné téma Ukrajinců cestujících do zahraničí za prací. Daryna (Rimma Zjubinová) se vrací na Ukrajinu poté, co pracovala v italském Janově jako opatrovatelka. Roky její ilegální dřiny umožnily manželovi Dmytrovi (Vitalij Lineckij) postavit nový dům a jejich dospívající dceři pokračovat ve studiích. Změnily ovšem i samotnou Darynu – do své vesnice se totiž vrací jako nezávislá žena zvyklá na velkoměsto. Ale ouha! – je právě v desátém týdnu těhotenství…

Neděle 16. října, 21:35

Strašidelné léto

Americký film (1988) režiséra a scenáristy Ivana Passera (1933–2020), který emigroval v roce 1968 do USA. Snímek nás přenese do divokého léta roku 1816, do vily u Ženevského jezera. Básník Percy Shelley, lord Byron a jeho osobní lékař John Polidori se tam oddávali filozofickým debatám, sexu a drogám s milenkou Shelleyho Mary Godwinovou a její nevlastní sestrou. Pod vlivem oněch letních událostí začala Mary (která se za Shelleyho později provdala) psát svého slavného Frankensteina, Polidori vytvořil klasickou hororovou povídku Upír a lord Byron napsal báseň Mont Blanc (jehož silueta se za hezkého počasí odrážela ve vodách jezera). Passer, který se spolupodílel na všech scénářích českých filmů Miloše Formana, pojal zobrazení trýzněné mysli obou romantických básníků a jejich přátel poměrně střídmě. Místy až snovou atmosféru podtrhuje působivá kamera Giuseppeho Rotunna a uměřené výkony hlavních představitelů. Hrají Philip Anglim, Alice Krigeová, Eric Stoltz, Alex Winter, Laura Dernová, Peter Berling, Terry Richards.

Z filmu Strašidelné léto Americký film Strašidelné léto, foto: archiv ČT

Související