Glosa: Moleskine Litera za poezii čili na malém písečku

poster
Míst svůj styl. A svoji cenu. Produkty Moleskine. Ilustrační foto: Amazon.com

K tradičním kategoriím literárních cen Magnesia Litera náleží Litera za poezii. Při loňském ročníku byla přejmenována na Moleskine Litera za poezii – podle sponzora, jehož se k té kategorii podařilo organizátorům sehnat. Ostatně už roky existuje DILIA Litera pro objev roku. V roce 2013 se objevila – ale právě jen v tom roce – kategorie ČEZ Litera za literaturu faktu.

Sponzorství značkou Moleskine je ovšem jiný, specifický případ. Jde o světově proslulou značku diářů, zápisníků, sešitů, psacích potřeb a příbuzných předmětů. Moleskine má v nejedné světové metropoli své reprezentační prodejny ukazující na sílu dnes již globální firmy. V Česku se Moleskine těší poněkud jinému postavení: distribučně sice už rovněž běží o mainstream, o cool značku cenově ne úplně lidových výrobků, ale zároveň v Praze má příchuť intelektuálně-umělecké hipsteřiny, na čemž svůj nepopiratelný podíl nese skutečnost, že oficiálním distributorem (a největším prodejcem v ČR a na Slovensku) je Éditions Fra s. r. o. A zároveň existuje nakladatelství a kavárna Fra. Jsou to firmy propojené personálně i místně (viz zde připojená ilustrace – výsek z internetové mapy s označením sídel).

fra a moleskine Fra&Moleskine. Mají k sobě blízko. Repro a úprava: Artzóna.cz

Při loňské Moleskine premiéře v rámci Magnesie Litery se v básnické kategorii neobjevila žádná z knih se značkou Fra. Letos nesou značku tohoto nakladatelství hned dva za tří nominovaných titulů: Inventura Kamila Boušky a Herbář k čemusi horšímu Petra Borkovce. Logicky: nakladatelství Fra se vydávání poezie věnuje soustavně a dlouhé roky, v jeho „stáji“ jsou výrazní autoři, tudíž dřív nebo později na některý jeho titul muselo dojít.

Tudíž není vyloučena možnost, že letos 7. dubna večer bude Moleskine Litera za poezii předána autorovi publikujícímu ve Fra; s pouze malou dávkou zlomyslnosti bychom mohli napsat ve Fra/Moleskine. Tyhle řádky samozřejmě nemíní zpochybňovat literární kvality případného laureáta ze stáje Fra. Chtějí jen a pouze upozornit na propojenost, která v konečném účinku může být kontraproduktivní pro důvěryhodnost kategorie jako takové. V tuhle chvíli si lze aspoň přát, aby 7. dubna nepředával Moleskine Literu za poezii někdo ze zástupců této značky v ČR, protože to by vážně bylo trochu moc.

Související