Glosa: Zemanova vulgarita a příznačné ticho hlídačů morálky

poster
Raději držet hubu? Ilustrační fotografie z inscenace pražského Tygr v tísni Ticho, nahrává se! Foto: Divadlo Tygr v tísni

Na přelomu letošního července a srpna padala ostrá slova od členů Rady Českého rozhlasu, zejména od Tomáše Kňourka. Vzpomínáte? Šlo o reprízu pořadu Ahoj! Aneb na počátku byla voda!, v němž zazněla věta z románu Linie krásy britského spisovatele Alana Hollinghursta „…provokující penis, který mu zrovna teď trčel nad koulemi drze jako vykřičník“.

„Kdo může popřít, že nad stanicí Český rozhlas Vltava po pornografickém extempore definitivně vyšlo duhové neomarxistické slunce? Asi už jen Petr Fischer, její šéfredaktor a zavilý obhájce těchto prasáren,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Tomáš Kňourek, člen Rady Českého rozhlasu. O „extempore“ rada jednala na základě rozhořčeného posluchačského ohlasu. Dotyčný ohlas přitom mohl být fingovaný, mohla to být řízená provokace (ostatně nejeden pracovník ČRo si myslí, že tomu bylo právě takhle). Anebo to byl ohlas posluchače, pardon, poněkud mdlého úsudku. Každopádně reakce rozhlasové rady – o „inkriminované“ větě a jejím zařazení do vysílání se kriticky nevyjadřoval pouze Kňourek, ale i někteří další členové, třeba Vítězslav Jandák – byla neadekvátní. Daleko spíše se jednalo o to oslabit pozici šéfa stanice Vltava Petra Fischera, který někomu vlivnému nejspíš vadí. Možná proto, že je intelektuál a přitom artová Vltava se pod jeho vedením nadechla a více se začala zajímat o „život kolem nás“, abychom použili slova z názvu legendární edice vycházející v 60. letech v Československém spisovateli.

Následky ataku Kňourka & spol. jsem osobně poznal při nedávném natáčení v Českém rozhlase. Byl jsem na Vltavu pozván do diskuse o románu Ludvíka Němce Žena v závorce. Ten román se mi nelíbí, což zde samozřejmě není podstatné, chci jen říct, že jeden z mých argumentů pro tu nelibost je autorovo – dle mého mínění – „ulepené“ erotické výrazivo. Na důkaz toho by se slušelo něco z Němcova románu zacitovat. Neučinil jsem to ani já, ani tři ostatní diskutující. A to z jakési ohleduplnosti vůči pracovníkům stanice Vltava, aby vůči nim Kňourek & spol. zase neměli střelivo. Ostatně, i kdybych ty věty zacitoval, je téměř jisté, že by je při sestřihu (nešlo o přímý přenos) na Vltavě beztak vyhodili.

Nic z toho neplatí pro Miloše Zemana. Ten se štěkajícího Kňourka nebo Jandáka bát nemusí. Jsou spolu v podstatě na jedné lodi. Ostatně nikdo z osmi členů Rady Českého rozhlasu se vůči Zemanově odvysílané vulgaritě nahlas veřejně neohradil. Nejde tedy o to padni komu padni. Jde pouze a jen o neprůhledné zájmy a o moc.

„Vulgarismy do vysílání Českého rozhlasu nepatří, mrzí nás to, že v médiu veřejné služby zazněly,“ sdělil sice ČTK mluvčí rozhlasu Jiří Hošna, ale zároveň pravil, že ČRo považuje záležitost za uzavřenou a rozhovory s prezidentem budou v živém vysílání pokračovat.

Tak až zase nějakého toho strážce čistoty ve vysílání Českého rozhlasu rozlítí trčící penis nebo něco na ten způsob v uměleckém díle, bude nad slunce jasné, že mu nejde o morálku, nýbrž že je nástrojem pozičního nebo mocenského boje.

Související