„Hned po rozvolnění se také rozvolním.” Jak se daří umělcům připravovaného koncertu v Národním divadle

Sophie Benoit, John Q. Powers a PSH
Sólisté Baletu Národního divadla Sophie Benoit a John Q. Powers spolu se skupinou PSH, foto: Serghei Gherciu

Koncert nazvaný Národ sobě – kultura tobě chce upozornit na stav, v němž se kultura bez možnosti pořádání akcí nachází, a ukázat, že současná situace nezasáhla pouze samotné umělce, ale řadu s kulturou spojených profesí. O hudební dramaturgii večera se postarali organizátoři hudebního festivalu Metronome. Mezi desítkami vystupujících jsou jména jako Dan Bárta, PSH, 7krát3, Noisy Pots, Monkey Business nebo také Václav Neckář.

poster ke koncertu
Podívejte se na záznam koncertu Národ sobě – kultura tobě, zdroj: Česká televize

Co vám dělá v dnešní době největší radost?

DJ Mike T (PSH): V současnosti je radostí především práce na našich sólo projektech, na kterých se zároveň vzájemně potkáváme. Světský radosti jsou prostě omezeny, bereme to jako fakt a nutnost a věříme, že se brzy vrátíme i k nim…

Máte i v této době stále inspiraci?

Dan Bárta: No, inspirativní tahle doba tedy příliš není. Ona zima obecně… Vyčerpanost dorazila v půlce ledna, po Vánocích, všechno tak nějak zhynulo, všem kolem trošku došla pára… Naštěstí se to teď zase zvedá, asi s blížícím se jarem. Našinec je přizpůsobivý tvor. Když už ne světlo na konci tunelu s našimi současně neschopnými i všehoschopnými vedoucími tuneláři, tak aspoň trochu svépomoci a obyčejné slunce na obyčejné obloze.

Jak se udržujete v (profesní) kondici?

Monika Načeva: Snažím se udržet spíš v psychické kondici. Živé zpívání mi moc chybí, protože moje umění je v blízkém kontaktu s fanoušky.

Skupina PSH Skupina PSH, foto: archiv umělce

Co je první věc, kterou po rozvolnění uděláte?

Ondřej Ruml: Rozvolním se! Rozhodně se taky hned rozvolním. Hezky a jemně s grácií sobě vlastní. Snad to budu ještě umět, po takové době.

Co v těchto dnech posloucháte?

Jakub Tengler (Noisy Pots): V těchto dnech toho poslouchám docela hodně, nejvíce však jazz, ze kterého čerpám inspiraci. Ze stylu bych ještě uvedl techno, u kterého umím nejvíce vypnout. Pouštím si to však hlavně proto, že mi chybí party s elektronickou hudbou. Dále poslouchám oblíbenou balkánskou, arabskou, brazilskou tradiční hudbu, čímž si tak trochu kompenzuji nemožnost cestování.

Štěpán Hebík (7krát3): Teď jsem se trochu vrátil v čase a ujel jsem si na Annie Lennox. Poslouchal jsem ji jako malej, ale teď její nadčasovou hudbu poslouchám zcela jinýma ušima.

vizuál koncertu Ze šesti různých scén zahraje 40 kapel, ČT art přináší koncert divákům v přímém přenosu, repro: Česká televize

Související