Jak je mi bez publika: zpěvačka Markéta Foukalová

Markéta Foukalová
Markéta Foukalová, foto: Jan Durina

Nejprve jsme tu měli rubriku Jak se (mi) žije v izolaci. Nyní se o celonárodní izolaci již hovořit nedá, nicméně kulturní život má do normality ještě dost daleko. Proto nyní oslovujeme tvůrce nebo tvůrkyně, kteří či které vyhlížejí návrat do běžného provozu už nejspíš naléhavě a nedočkavě. Každé(mu) z dotazovaných pokládáme víceméně obdobný okruh otázek. Začínáme zpěvačkou Markétou Foukalovou, frontmantkou skupiny Lanugo.

Kdy jste naposledy stála před živým publikem?

Letos 21. února, předtím před Vánoci. Leden se obecně považuje za mrtvý měsíc… Jaro to naopak obvykle vyrovná, jenže to přišla pandemie…

Jak se v současnosti udržujete v profesní formě?

Snažím se cvičit a taky mám online výuku svých studentů, tak aspoň mírně s nimi takto.

S dovolením: z čeho žijete? Měla jste úspory pro horší časy?

Žiju hlavně z podpory svého manžela, ale i nadále mi chodí nějaké peníze z online učení. Částečnou kompenzací za naplánované a později zrušené turné byly peníze, které mi stát po novele pro OSVČ poslal.

Co jste o sobě během téhle neobvyklé „pauzy“ o sobě – jako člověku –  dozvěděla?

Jak moc mi chybí seberealizace, jak moc mi chybí můj obvyklý život, jak moc mi chybí zpívání, jak moc mi chybí přátelé a kolegové a kontakt s nimi, jak je krásné mít možnost se podělit o svou tvorbu nebo naopak něčí tvorbu „navštívit“.

Z čeho nyní nejvíc berete sílu?

Snažím se hledět dopředu, pracovat na novém materiálu a myslet pozitivně.

Rozšířila jste si v téhle vynucené pauze obzory ve vašem oboru? Třeba v tom smyslu, že jste viděla, slyšela, četla něco, o čem jste do té doby neměla ponětí nebo jste si dlouhé roky slibovala, že se s tím detailněji seznámíte, ale nebyl na to čas? 

Vzhledem k tomu, že doma mám dvě děti, tak mi na seberozvoj bohužel nezbývá takřka žádný čas. Takže frustrace roste. 🙂

Hovoříte o své situaci s kolegy v oboru? Když ano, tak jak ji oni vnímají? Respektive: co z toho, co oni vám říkají, považujete za obecně podstatné?

Je to hodně různé, ale v jeden moment to vypadalo, že hodně z nás od státu nedostane žádnou podporu, což trvalo celkem dlouho a říkali jsme si, proč si vlastně tu vládu platíme, když nás pak hodí přes palubu… Nakonec díky iniciativě dalších kolegů se podařilo upravit pravidla pro získání kompenzačního bonusu. Ale ano, neměli jsme pocit, že vláda je tu pro nás, to tedy opravdu ne.

Bojíte se budoucnosti – myšleno ve vztahu k vaší profesní a umělecké dráze?

Nevím, čeho se mám bát. Což je asi dobře. Spíš jsem si uvědomila vlastní postradatelnost a konečnost. V něčem je to hrozně smutné a v něčem osvobozující. Jako kdyby mi to vzalo vítr z plachet… ale třeba to byl jen klid před bouří. 🙂

Změní se podle vás v kultuře a v umění něco podstatného po této zkušenosti?

Obávám se, že se už tak utažené šrouby ještě víc dotáhnou. Peníze už nebudou na nic jiného než mainstream pro široké publikum. Když zavoláme do klubu o hraní, určitě nám neřeknou… doražte, máme letos našetřeno i pro kapely vašeho formátu… tohle bude asi dost tvrdé probuzení z koronaspánku.

Na kdy a co plánujete, pokud jde o veřejná vystupování? Kdy se podle vás vrátíte do běžného provozu?

Měli jsme naplánované festivaly, ty se však z větší části posunuly na příští rok. (V tomto období to bude z pohledu živobytí ještě těžší, protože se už nebude ani učit…) Čekáme, jak vše dopadne, něco máme domluvené na září, tak uvidíme.

Maréta Foukalová Markéta Foukalová, foto: Jan Durina

Markéta Foukalová (*1981). Zpěvačka, skladatelka, textařka, učitelka hudby. Pochází z rodiny, kde se muzicírovalo. Bratr měl na gymnáziu kapelu, Markéta se stala ve svých třinácti letech její zpěvačkou. Přihlásila se do televizního pořadu Caruso Show, na základě vystoupení v něm patnáctiletou Markétu kontaktovala Eva Pilarová a několik let spolu zpívaly. Byla zpěvačkou kapel Gang Ala Basta a Madfinger, vystupovala v řadě dalších formací. Spolupracovala také s Michalem Pavlíčkem, Kamilem Střihavkou, Michalem Ambrožem, s J.A.R., s Vladimírem Mišíkem. Občas zpívá i klasiku. Hlavní a srdcovou záležitostí Markéty Foukalové je ovšem skupina Lanugo, která vydala čtyři alba, to poslední vloni na podzim.

Související