Jak se (mi) žije v izolaci: Jan Burian

Jan Burian
Jan Burian, zdroj: Archiv Klubu Na Rampě

Změnily se zásadně rytmus a skladba vašeho všedního dne?

Do značné míry ano, protože mi odpadlo asi dvacet koncertů a dva zahraniční zájezdy, takže nikam nejezdím a pracuji doma.

Jak jste na tom se vstáváním? Vstáváte dříve, či později než obvykle?

Vstávám podle své staré písně Dobré jitro: „Každé ráno při vstávání /nabydu-li vědomí /přepadá mě znenadání planetární svědomí…“

V kolik začínáte pracovat a kde? Je těžké přimět se k práci? Stanovil jste si pro práci nějaká pravidla?

To je těžké říct. My básníci, víte, pracujeme vlastně pořád. Prostě vstanu a čekám na inspiraci. A někdy vám ani žádná inspirace nepřijde, takže pak mám celé odpoledne volno. Já myslím, že je to hezké povolání.

Jak v těchto dnech řešíte jídlo?

Nakupuji v rukavicích a jím pak normálně bez roušky. Celý den bývám doma sám (manželka lékařka je zatím, jak se módně říká, v první linii), kocourovi na mně nic nevadí, a tak se cpeme oba.

Jan Burian u klavíru Jan Burian v Divadle Archa, s nímž spolupracuje od roku 1994, foto: archiv Divadla Archa

Do kolika pracujete odpoledne, dáváte si nějaké limity?

Jak jsem řekl, práce básníka je neomezená, mám naštěstí i další povolání – jsem průvodce turistů, takže si chystám zájezdy, až se otevřou hranice, natáčím na YouTube pořad Vysílá Přední Kopanina a čtu si básně. Pracuju spíš do noci než do odpoledne, a baví mě to.

Jste při velmi omezené možnosti sociálních kontaktů koncentrovanější na práci, než jste běžně byl?

Ano. Jsem koncentrovanější a osamělejší. Chybí mi publikum, zvlášť ta paní, která si nedávno v Náchodě sedla do první řady a beze slova mě začala natáčet. Když jsem se jí zeptal, proč to dělá, řekla, že to chce dát na Facebook a urazila se a odešla…

Jak trávíte večery? S kým, s čím, nad čím?

Vy si opravdu myslíte, že by se člověk za vlády pana Zaorálka mohl uživit, kdyby večer nepracoval? To by byla dost naivní představa. Večer pracuju velmi intenzivně, omezuju pouze hru na klavír, abych nebudil sousedy.

Chodíte spát dříve, či později? Usínáte dobře?

Chodím spát většinou později, bývám lapen v sociálních sítích a usínám v půli slova…

Jak zvládáte karanténu psychicky? Zjistil jste díky ní o sobě něco nového?

Skvěle. Zjistil jsem, že mám trénink z totality. Pan Babiš mluví takovou hezkou husákovskou češtinou, a to mě uklidňuje, že to s námi myslí dobře.

Jan Burian s černou kočkou S kocourem v karanténě. Jan Burian 10. 4. 2020 v 11:54, foto: archiv umělce

Jan Burian (*1952) se narodil v Praze, vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK. V letech 1972–1985 tvořil autorskou dvojici s Jiřím Dědečkem. Později koncertoval například s Petrem Skoumalem nebo s Danielem Fikejzem. Pravidelně vystupuje se svým poeticko-hudebním pásmem, spolupracuje s několika kapelami, natáčí se svými syny Jiřím a Janem, kteří se rovněž věnují hudbě. V České televizi měl talk show Posezení s Janem Burianem či cyklus portrétů Burianův den žen. Píše sloupky a fejetony, spolupracuje s Českým rozhlasem, moderuje. Je i turistickým průvodcem, vypravit se s ním můžete třeba na Island, do Portugalska nebo Chile. Autor řady hudebních alb, mimo jiné: Hodina duchů, Černý z nebe, Unavený válečník, Zrcadlo, Dívčí válka, Muži jsou křehcí, 12 druhů samoty, Jak zestárnout. Autor řady knih, mimo jiné: Chilský deník, Cokoli o Dánsku, Sága o cestě na Island, Výlet do Portugalska, Přízrak v nákupním středisku, Přímluva za dnešní dobu, Nežádoucí návraty E. F. Buriana.

Související