Jak se (mi) žije v izolaci: Petra Soukupová

Petra Soukupová
Petra Soukupová, foto: Český rozhlas – Tomáš Vodňanský

Změnily se zásadně rytmus a skladba vašeho všedního dne?

Změnily se ty dny, kdy mám na starost dceru, protože nemůžu tolik pracovat. Když nemám dceru a má ji její otec, tak jsou mé dny vlastně jako vždycky.

Jak jste na tom se vstáváním? Vstáváte dříve či později než obvykle?

Vstávám později, to ano.

V kolik začínáte pracovat a kde? Je těžké přimět se k práci? Stanovila jste si pro práci nějaká pravidla?

Vzhledem k tomu, že i mimo karanténu pracuju v podstatě celý život z domova, tak je to pro mě stejné. Ta pravidla se teď nijak nezměnila. V tom mám myslím velkou výhodu.

Jak v těchto dnech řešíte jídlo?

Stejně jako předtím. Částečně vařím, částečně si nechávám jídlo vozit. Chodím ale méně do obchodu, spíše využívám dovoz nákupu domů.

Do kolika pracujete odpoledne, dáváte si nějaké limity?

Zase, stejně jako vždycky jindy. Můj pracovní den je rozdělen na dvě jednotky, dopolední, kdy se věnuju psaní, a odpolední, kdy dělám ostatní práci, hlavně dramaturgii Ulice. To teď není, takže mám vlastně odpoledne spíš volno. Vyřizuju třeba nějaké staré záležitosti a podobně.

Jste při velmi omezené možnosti sociálních kontaktů koncentrovanější na práci, než jste běžně byla?

Vzhledem k tomu, že většina mých sociálních kontaktů se odehrává online, tak ani to není žádná změna.

A co večery? Jak je trávíte?

Stejně 😊. Uspím dceru, pokud ji mám, jdu se psem, čtu si věci na mobilu, jdu spát. Když nemám dceru, většinou se s přítelem podíváme na film, pak si čtu chvíli věci na mobilu a jdu spát.

Chodíte spát dříve, či později? Můžete usnout?

Žádná změna, usínám i spím velmi dobře.

Jak zvládáte karanténu psychicky? Zjistila jste díky ní o sobě něco nového?

Myslím, že podle toho, co jsem napsala, je jasné, že nijak netrpím. Je ale pravda, že ta situace na mě trochu doléhá, už jsem přestala sledovat zprávy a je mi líp. Snažím se dodržovat taková opatření, abych se ani já ani moji blízcí nenakazili a o moc víc nemůžu dělat.

Petra Špalková, Martin Dušek, Ondřej Provazník, Petra Soukupová Ceny české filmové kritiky za rok 2019, Praha 1. února 2020. Zleva: herečka Petra Špalková, Martin Dušek, Ondřej Provazník, spisovatelka a scenáristka Petra Soukupová. Oba pánové, režiséři, převzali cenu za nejlepší režii za film Staříci, dámy cenu předávaly. Klíč byl totiž takový, že ceny předávali spisovatelé či spisovatelky společně s herečkami či s herci, kteří účinkovali ve filmových adaptacích jejich děl, foto: ČTK – Michal Kamaryt

Petra Soukupová (*1982) vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Její prozaický debut K moři (2007) získal Cenu Jiřího Ortena a byl nominován na Cenu Josefa Škvoreckého a Magnesii Literu. Tu získala v kategorii Kniha roku za povídkový triptych Zmizet (2009). Doposud vydala pět knih pro dospělé (K moři, Zmizet, Marta v roce vetřelce, Pod sněhem a Nejlepší pro všechny) a tři knihy pro děti (Bertík a čmuchadlo, Kdo zabil Snížka? a Klub divných dětí). Kromě toho se věnuje televizní a filmové tvorbě – podle její povídky byl natočen stejnojmenný film Na krátko (2018), napsala scénář k seriálu Kafe a cigárko, spolupracovala na scénářích seriálů Comeback, Kosmo a Helena. Je také dramaturgyní seriálu Ulice.

Související