Jak se (mi) žije v izolaci: Ladislav Heryán

Ladislav Heryán
Ladislav Heryán, foto: Paměť národa – archiv pamětníka

Změnily se zásadně rytmus a skladba vašeho všedního dne?

Ano. Kromě dní, kdy pracuji ve vězení, většinu dne prosedím u počítače ve svém pokoji. Jinak bych byl na jedné ze škol, na kterých učím, nebo vůbec někde s lidmi – na přednášce či na besedě.

Jak jste na tom se vstáváním? Vstáváte dříve či později než obvykle?

Vstávám o něco později než obvykle, jak se bez budíku vzbudím, obvykle mezi šestou a půl sedmou.

V kolik začínáte pracovat a kde? Je těžké přimět se k práci? Stanovil jste si pro práci nějaká pravidla?

Jsem řeholník a žiji v řeholní komunitě, od půl osmé máme asi hodinový společný program, pak, jsem-li doma a ne ve vězení, usedám k počítači a začínám pracovat. Nečiní mi to žádný problém, dělám to rád, žádná zvláštní pravidla stanovena nemám.

Jak v těchto dnech řešíte jídlo?

Jelikož žiji se třemi dalšími řeholníky, střídáme se v nakupování po týdnu. K obědu si obvykle skočím k Vietnamcům pro párek, k Turkům pro kebab nebo se jen tak odbydu něčím z ledničky.

Jste při velmi omezené možnosti sociálních kontaktů koncentrovanější na práci, než jste běžně byl?

Ano, a velmi si to užívám. Mohu stihnout promyslet a napsat věci, které za normálního provozu nezvládám nebo na ně potřebuji mnohem více času.

A co večery? Jak je trávíte?

Různě, záleží na míře únavy. Když vidím, že už nejsem schopen dělat nic smysluplného, tak ujíždím na YouTube, moje nejoblíbenější téma jsou nejrůznější kytaristé.

Chodíte spát dříve či později? Můžete usnout?

Nejčastěji usnu u toho YouTube, tak kolem půlnoci, což je u mne normální i za normální situace.

Jak zvládáte karanténu psychicky? Zjistil jste díky ní o sobě něco nového?

Nemám s ní problém. Nic nového jsem o sobě nezjistil, snad jen to, že mám pocit, jsme se více sblížili v naší komunitě. Zjistil jsem, že jsem stále schopen napsat odborný článek a mám z toho radost, protože jsem už léta neměl možnost se takto koncentrovat.

Ladislav Heryán Ladislav Heryán rockující; nedatováno, foto: Paměť národa – archiv pamětníka

Ladislav Heryán (*1960) je římskokatolický kněz a salesián. Vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Ostravě, od svých sedmnácti let se účastnil tajného teologického studia (v létě 1981 se tajně stal salesiánem). Absolvoval stavební fakultu VUT v Brně. Pracoval v brněnské panelárně. V roce 1987 emigroval přes Rakousko do Říma. Chtěl řádně studovat teologii. Podařilo se mu to. Po absolvování postgraduálního studia na Papežském biblickém institutu (Biblicum) a přijetí kněžského svěcení (1994) se vrátil do České republiky. Na Teologické fakultě Jihočeské univerzity přednášel Nový zákon a řečtinu. Nyní přednáší na Vyšší odborné škole Jabok, na Institutu ekumenických studií a na Evangelické teologické fakultě UK. Je autorem několika (čtenářsky vyhledávaných) knih, mimo jiné Exotem na této zemi. (O Božím milosrdenství), Stopařem na této zemi: O Boží velkorysosti mezi námi, Sami na této zemi? O Boží přítomnosti mezi námi.

Související