Jak se (mi) žije v izolaci: Vanda Šípová

Vanda Šípová v pražském Národním divadle
Vanda Šípová v pražském Národním divadle 5. října 2019 na večeru, kdy se udělovaly Ceny Thálie; nominaci získala za roli Helgy v inscenaci opery Ivana Achera Sternenhoch (režie Michal Dočekal), foto: ČTK – Tomáš Zezulka

Změnily se zásadně rytmus a skladba vašeho všedního dne?

Ano. Rytmus dní se stal pravidelnější.

Vstáváte dřív či později, než obvykle? V kolik například, jak moc se to liší od vašeho normálu?

Ráno se řídí hlavně podle dětí. Takže mi nyní odpadlo časné vstávání.

V kolik začínáte pracovat a kde? Snažíte se držet nějakého denního řádu, který si sama určujete? Je těžké přimět se k práci?

Děti se učí doma od devíti hodin. Já zařídím pomoc mamince, nákup nebo jdu běhat. Když se děti doučí, mohu mít lekci zpěvu s mojí učitelkou on-line nebo sama zpívat. Přimět se k práci není těžké, jelikož mě zpívání zkrátka baví.

Jak se stravujete? Nakolik jste byla zvyklá využívat veřejného stravování, jak to řešíte nyní?

Stejně. Protože ráda a snad i dobře vařím ani nyní, ani jindy mi nechybí restaurace. Co mi chybí, to jsou kavárny – mám ráda  jejich atmosféru, která   je totiž nenahraditelná.

Do kolika pracujete odpoledne, dáváte si nějaké limity?

Ráno si určím, co se chci ten den naučit nebo zopakovat, a to většinou  i splním. Dávám si obvykle tři hlavní úkoly.

Jste při velmi omezené možnosti sociálních kontaktů koncentrovanější na práci, než jste běžně byla?

Ve zpěvu je nutná koncentrace stále. Akorát se těším až všechny uvidím… Díky této pauze jsem si více uvědomila, s kým pracuji raději. Čas jsem také využila k tomu, že jsem absolvovala kurz strategického koučingu Janem Mühlfeitem.

Jak trávíte večery? S kým, s čím, nad čím?

S rodinou, doma. Ráda se podívám na Netflix.

Chodíte spát dříve či později, než to bývalo u vás běžné? Usínáte dobře? Spíte dobře?

Chodím spát přibližně ve stejnou dobu a vše, co se spánku týče, je v zásadě podobné jako před izolací.

Jak se celkově cítíte psychicky? Nakolik se v tuhle chvíli odhadujete, že to takzvaně dáte, že nastalý stav s relativním přehledem zvládnete a nakolik se obáváte, že vám časem bude tzv. hrabat? 

Cítím se, jak je snad z výše řečeného zřejmé, docela dobře. A díky tomu,  že intenzivně pracuji, doufám, že budu velmi dobře připravena, až tahle situace pomine. Snad to taky budu mít kde předvést…

Vanda Šípová spolu s Jiřím Hájkem Vanda Šípová – spolu s Jiřím Hájkem – v opeře Ivana Achera Sternenhoch, kterou má od dubna 2018 na repertoáru Nová scéna Národního divadla v Praze, foto: Národní divadlo – Patrik Borecký

Vanda Šípová absolvovala zpěv na pražské konzervatoři. Soustavně bere hlasové lekce (mimo jiné u Christiny Vasilevy, u Vladimira Chernova). Vystupovala v Národním divadle v Praze, v Divadle J. K. Tyla v Plzni, v Divadle  F. X. Šaldy v Liberci, v Národním divadle Brno. Účinkovala i v několika činoherních inscenacích (kupříkladu ve Studiu hrdinů v Praze, v Národním divadle Brno Brno). Hrála jednu z hlavních rolí v muzikálu Fantom opery. Úspěšně se zúčastnila několika mezinárodních soutěží. Věnuje se rovněž koncertní činnosti. V poslední době na sebe upozornila především rolí Helgy v opeře Ivana Achera Sternenhoch, kterou má na repertoáru Nová scéna pražského Národního divadla.

Související