Jak zorganizovat letní hudební festival a nezešílet. Plus několik tipů na menší letní akce
Přijíždějí první návštěvníci, staví se stany, na baru se roztáčí pivo a nebude to trvat dlouho, co vystoupí první kapela. Přípravy na malý letní festival však mnohdy trvají i rok a náklady na něj se mohou vyšplhat až k milionu korun.
„Když skončil první ročník, jeli jsme to na chatu oslavit a už začali přemýšlet nad dalším rokem,“ říká pořadatel festivalu Podtvrzí Arno Seidl. Dvoudenní festival, na který dorazí kolem pěti set lidí a zahraje na něm jednadvacet kapel, spolkne práci osmdesáti lidí a jeho náklady se blíží k milionu korun. „Většinu zaplatíme z lístků a z výdělku z baru. Nějakou menší dotaci dostaneme i od obce Krásno. Ale rozhodně nejde dělat festival tak, abychom na něm vydělali.“
Seidlova organizátorská aktivita začala před několika lety, když parta kamarádů chtěla prostě popíjet a oslavit narozeniny. Čtyřicet lidí se sešlo v zimě ve stanu ze starého lešení na louce. Další rok celou událost přesunuli na léto, pozvali pár kapel, a tak vznikl první ročník festivalu Podlesí. „Další rok jsme to zopakovali s více kapelami, na třetí ročník už poprvé přijeli třeba Madhouse Express, začínalo to mít festivalovou podobu. Lístek za pár kaček a pivo, které si člověk sám načepoval. S kluky jsem se bohužel rozkmotřil, ale s festivalem jsem skončit nechtěl, tak jsem našel nové spoluorganizátory. Začali jsme tedy pracovat na prvním ročníku festivalu Podtvrzí,“ vzpomíná Arno Seidl.
Koronavirus jako svého druhu výhoda
Kulturní léto už podruhé ovlivňuje pandemie koronaviru. Organizátoři menších festivalů se shodují na tom, že oproti akcím většího rozměru mají v době pandemie výhodu. „Ty větší festivaly to položilo, my tušili, že menší akce se povolí jako vloni,“ vyzdvihuje organizátor festivalu Stone Smoker Vojtěch Božek. Jediný problém, který tomuto podniku koronavirus přinesl, nastal s kapelou Sex Blender z Ukrajiny, která není v Evropské unii, tudíž budou členové kapely potřebovat víza, aby do Česka mohli dojet.
Festival Podtvrzí měl připravené tři koronavirové scénáře. „V nejhorším případě bychom to zrušili a vrátili lístky. Kdyby bývaly byly povolené akce pouze do pěti set lidí, trochu bychom to osekali, ale už bychom festival mohli zrealizovat. Naštěstí se ukázalo, že do toho budeme moci jít naplno,“ vysvětluje Arno Seidl.
Přípravy festivalu často provází i další nečekané události, které ani sami organizátoři nemohou ovlivnit. Festival Podtvrzí se vloni měl konat kousek od Humpolce. Zhruba měsíc před začátkem se však rozšířila chráněná krajinná oblast i na tvrz, kde se vše mělo odehrát. A tak organizátoři museli hledat nové místo. K rozhledně v obci Krásno pak zase bylo těžké dostat pódium. „Dvě hodiny před začátkem festivalu jsme museli volat traktor, aby nám s pódiem pomohl. Po hlavní cestě to nešlo, takže náklad za několik milionů jel po lesní cestě, my běželi před traktorem a do výmolů házeli kameny, aby to celá konstrukce přežila,“ směje se s odstupem jeden z hlavních organizátorů.
Aura toho, kdo ví, co dělá
Překážkou pro začínající pořadatele bývají také finance a čas, který do festivalu musí investovat. Arno Seidl se živí prodejem knih a vína, Vojtěch Božek v truhlářství. Organizace festivalu pak spolkne spoustu volného času. „Půl roku pracuješ na něčem, co si na místě neužiješ. Pořadatel si musí kolem sebe vytvořit auru někoho, kdo ví, co dělá, aby s ním lidé chtěli spolupracovat,“ vysvětluje Seidl. „Pořadatel musí ze všeho nejvíc umět motivovat lidi, musí umět předat myšlenku, být trochu vůdčí, ale zase ne moc, musí si umět udělat ve věcech pořádek, jinak se to může také pěkně podělat,“ doplňuje ho Vojtěch Božek z festivalu Stone Smoker, ale zdůrazňuje, že v podstatě jedinou opravdovou překážkou je člověk sám sobě.
Nejdůležitější složkou jsou samozřejmě kapely. Jejich výběr je podle Božka nejzábavnější částí příprav, kterou je zároveň potřeba udělat jako jednu z prvních. Festival Stone Smoker je vyhraněný stylem hudby – line-up kapel je složený ze stylů jako je stoner, doom nebo psychedelie. „Je výhoda, že máme jasně daný styl. Nechceme tam moc lidí jen proto, abychom vydělali víc peněz. My to cítíme takhle, a lidé, kteří to cítí stejně, jsou ti, co tam s námi mají být.“ Na Stone Smokeru se tak představí kapely jako Red Scalp, Sex Blender, Johnny and the Rotten, Hypnotic Floor, Madhouse Express, Acid Row, Trahir a další.
„Když děláš malý festival, můžeš si vybrat, co lidem budeš nabízet, nemusíš dělat ústupky, abys na akci dostal lidi. Já jsem tedy vybíral kapely, které se mi prostě líbí,“ přibližuje Arno Seidl z festivalu Podtvrzí, na kterém se můžete těšit například na post-hudbu, The Roaring 420s, Květy, Madhouse Express, Kill The Dandies!, Marcel Gidote’s Holy Crab nebo Cermaque…
Palčivé otázky ekologie
Jakmile festival skončí, na řadu přijde velký úklid a palčivé otázky ekologie. I menší akce se zapojují do iniciativy Čistý festival, která podporuje třídění odpadu. „Největší problém je s kelímky. Zjistili jsme, že ekologické kelímky jsou složité na výrobu a drahé. A kdybychom chtěli vratné kelímky, potřebovali bychom dovézt spoustu vody. Takže jsme došli k závěru, že nejekologičtější je obyčejný plast, který budeme recyklovat,“ vysvětluje Božek.
Festivalem však nic nekončí. Vojtěch Božek i Arno Seidl plánují organizovat i další hudební akce. Seidl spolu se svými společníky vytváří bar Podtvrzí, který se právě otevírá na pražském Žižkově a je úzce napojený na festival. „Pokud se člověk prokáže platnou vstupenkou na festival, bude mít například různé slevy na nápoje. Zároveň tam budeme zvát kapely, se kterými spolupracujeme, a pořádat výstavy umělců…“ Vojtěch Božek se zase chce zaměřit na budování komunity a sdružování kapel.
Na závěr přinášíme několik tipů na další menší letní festivaly mimo mainstreamovou vlnu:
Masálkafest 2021
Druhý ročník benefičního festivalu v Nejdeckém lese. Vystoupí Nazdárek a zdravíčko, Fialový samet, Doupata, Majda Pitrová, Tomáš Mauer, Jiří Syrovátka a Vítězslav Adamec a další. Kromě hudby se můžete těšit na autorské čtení, promítání studentských filmů nebo divadelní představení.
10. 7.–11. 7. 2021
Nejdecký les
Facebook
Instagram
Festival Podtvrzí
Druhý ročník festivalu Podtvrzí v prostředí krásenské rozhledny, který není jen o hudbě, ale také o divadle, literárním čtení, výstavách. Zahrají: The Roaring 420s, Květy, post-hudba, Madhouse Express, Kill The Dandies!, Acid Row, Trahir, Skuliak Maniak, Purplefox Town, Marcel Gidote’s Holy Crab, Panoptikum, Sépie Z Hor, China Soup, Red Torch, Blue Chesterfield, Jiný Metro, Cermaque, Charlie Cover, Petr Nikl, George Moon, Doupata.
16. 7.–18. 7. 2021
Krásno, Krásenský vrch
Událost na Facebooku
Festival Okolo je les
Na „festivalu v přírodě s přírodou“ zahrají kapely jako Siksa z Polska, The Pau z Polska, dále Madhouse Express, Kurvy Češi, I love 69 popgeju, písničkář Člověk krve, Billow, GTA Soundsystem, Bibione, CTIB, Tokyo Drift, Obligatne.
16. 7.–18. 7. 2021
Nárameč, Kulturní areál Doubí
Událost na Facebooku
Festival KUKOKLI 2021
Čtvrtý ročník festivalu za záchranu chátrajícího kostela nedaleko Liberce. Zahraje Zrní, Elias & the Shepherds, Panracek, Curlies, Askers Dodge, Cti Hang, Imaginárium, TIMEA a další. Těšit se můžete také na slam poetry Anatola Svahilce a Karin Bílíkové.
23. 7.–25. 7. 2021
Horní Vítkov, Kostel Navštívení Panny Marie
Událost na Facebooku
Stone Smoker Festival
Festival přivítá čtyři kapely ze zahraničí – Red Scalp z Polska, Sex Blender z Ukrajiny, Johnny and the Rotten z Rakouska, Hypnotic Floor z Rakouska a výběr toho nejlepšího z české psychedelic/stoner scény – Madhouse Express, Acid Row, Trahir, Purplefox Town, Marcel Gidote’s Holy Crab, Island Mint, China Soup, Panoptikum, Fat Old Donald, Ploy a jako poslední účinkující vystoupí i organizátor Vojtěch Božek s kapelou Sun Apollo.
20. 8. 2021–22. 8. 2021
Meziříčko, Skalákův mlýn
festival.stonesmoker.cz
Transforma 2021
Šestý ročník multižánrového festivalu v jihočeském Táboře nabídne hudbu, divadlo, výstavy, symposium, skate, alleycat i architekturu. Vystoupí Toyota Vangelis, Claudia, Raphael Kosmos, Arleta, Sabot, Pica Pica, Eva Porating, V360, Hekaté, Sanjin, Zenomorf a další.
20. 8.–22. 8. 2021
Tábor
Událost na Facebooku