Martina Viktorie Kopecká: Založením jsem knihomolka
Výrazným osobnostem české společnosti, kultury a umění jsme položili otázku: Máte knihovnu? A mohla bych ji vidět? Vznikla tak série videí, v níž vám své osobní knihovny a oblíbené knihy postupně představili například literární historik Martin C. Putna, výtvarnice Lucie Lomová, soudkyně Evropského soudu pro lidská práva Kateřina Šimáčková či kněz a filozof Tomáš Halík. Martina Viktorie Kopecká prozatím náš cyklus končí.
Mgr. Martina Viktorie Kopecká (* 1986), terapeutka, farářka Církve československé husitské. Po absolvování gymnázia v rodných Lounech se vydala na „umírněnou cestu kariéry v nadnárodním korporátu“. Dlouho jí to nevydrželo – přihlásila se na teologii na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy a v roce 2011 se nechala pokřtít. Studium si rozšířila ještě o psychologii a speciální pedagogiku; v současnosti je ve výcviku Rodinné terapie psychosomatických poruch, je členkou Společnosti rodinných a systemických terapeutů, má svoji terapeutickou praxi.
Když se rozhodla stát se duchovní, nejprve absolvovala praxi v náboženské obci v Horních Počernicích, nyní působí na dvou místech v Praze – v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí a v Husově sboru ve Strašnicích. Od roku 2013 je členkou ústředního výkonného výboru Světové rady církví a od roku 2014 je předsedkyní jednoho z jejích poradních orgánů ECHOS (Ozvěny mladých). Papež František ji za její činnost vyznamenal medailí a pozval ji, aby se roku 2018 jako jediná vysvěcená žena zúčastnila biskupské synody o mladých lidech ve Vatikánu.
V současnosti dokončuje dizertační práci z husitské teologie a píše blog o životě farářky v jednadvacátém století – Deník farářky, který vyšel také knižně. Pro Českou televizi moderuje pořad Uchem jehly, do nějž si zve zejména osobnosti z duchovního a kulturního života. Vloni se zúčastnila taneční soutěže StarDance.