Moje letošní prázdniny: filmař a slamer Bohdan Bláhovec

Bohdan Bláhovec
Bohdan Bláhovec slamující, foto: Český rozhlas – Barbora Linková

Předchozí pandemický čtvrt rok vaše umělecké plány zhatil, nebo vám v něčem, co se tvorby týče, i pomohl?

Zafungoval spíš jako „vyčištění stolu“ a impuls k restartu. Některé rozdělané projekty jsem před sebou tlačil neúspěšně několik let a pandemické ujařmení zafungovalo jako funkční filtr rozhodnutí, co ponechat, co dodělat, a co nechat v „lockdownu“.

Přepadla vám kvůli pandemii nějaká práce do léta, s níž jste na letošek původně nepočítal?

Jelikož jsem po pandemii definitivně „na volné noze“, nějakou novou práci generuji neustále. Věřím ale, že se mi smysluplněji daří dělit čas mezi rodinu, tvorbu a obživu.

Jak jste běžně zvyklý čas prázdnin trávit?

Jako dítě po táborech, a to mi svým způsobem zůstalo. S rodinou už po tři dekády trávíme velkou část léta na dnes již třígeneračním letním táboře, kde se setkávají inspirativní bytosti napříč odvětvími, kde se míchá svět politiky, umění a medicíny s ryzím přátelstvím. Je to z části širší rodina, kmen a celoživotní inspirace, ze které vycházím.

Tenhle rok se neuskuteční řada letních festivalů. Na který z těch zrušených festivalů byste býval jel – a proč?

Jel bych bezpochyby – jako každoročně – na slovenskou Pohodu, jelikož je to již 15 let má tradice.

Jsou nějaké kulturní akce z těch, které se budou konat, jež si nebudete chtít nechat ujít? Ať jde třeba o divadelní představení, výstavu, koncert…

Má žena Marie bude s kapelou Zvíře jménem Podzim vystupovat na několika koncertech a festivalech, tudíž je určitě protnu v roli hlídajícího rodiče našich dvou dětí.

Bude kvůli letošnímu značně atypickému jaru atypický i váš podzim, kdyby se měla rozjet – pokud nenastane druhá pandemická vlna – nová sezóna?

Doufám, že můj podzim proběhne spíše typicky a povede se realizovat vše, co je v daný moment naplánováno.

A obecně: chtěl byste, aby se na podzim kulturně a umělecky vše vrátilo tam, kde to bylo do začátku letošního března, anebo by se v tomto ohledu mělo něco změnit? Jestli ano, tak co a proč?

Osobně věřím na postupný návrat k výchozímu stavu. Pokud bych navrhoval nějaké změny, je to čím dál vědomější zohledňování ekologických aspektů kulturních akcí, jelikož se obávám, že pandemická kapitola byla jen varovným prstem před krizí, kterou může způsobit klimatická změna.

Bohdan Bláhovec Bohdan Bláhovec v roce 2014, foto: Josef Chuchma

Bohdan Bláhovec (*1984) se narodil v Plzni. Absolvoval Katedru dokumentární tvorby pražské FAMU. Jeho krátký film z prostředí pornobyznysu Kdo chce zabít Ashley? (2007) obdržel Zvláštní cenu poroty na Finále 2008 a byl oceněn jako nejlepší dokumentární film na FAMUfestu 2007. Na Českého lva nominovaný absolventský snímek Show! (2013) získal Cenu české filmové kritiky za nejlepší dokumentární film, Cenu diváků na 17. MFDF Jihlava 2013 a Zvláštní uznání poroty na FAMUfestu 2013. Bláhovec pracoval jako novinář na volné noze (například pro časopis Nový Prostor), podílel se na několika pořadech či cyklech pro Českou televizi (proStory, Expremiéři, Monoskop, Kmeny, ASAP). Kromě filmu se také zabývá poezií: je českým průkopníkem stylu slam poetry. Jeho manželkou je hudebnice Marie Kieslowski.

Související