Moje letošní prázdniny: režisérka Linda Kallistová Jablonská

Linda Kallistová Jablonská
Linda Kallistová Jablonská, foto: archiv režisérky

Předchozí pandemický čtvrt rok vaše umělecké plány zhatil, nebo vám v něčem, co se tvorby týče, i pomohl? 

Pandemie začala tři dny před premiérou našeho filmu Psí láska na festivalu Jeden svět. Bylo zrušeno asi dvacet projekcí po celé České republice a já se odebrala s dětmi na venkov. Můj pracovní plán na březen, duben i květen byl původně poněkud odlišný – ráno doprovodit děti do institucí, uspat miminko a zasednout k počítači a prohlížet hrubý materiál k filmu Počátky. Pandemická realita vypadala asi takto: Ráno přinést dřevo do kamen a pak celý den vařit, uklízet, motivovat k učení, zapínat a vypínat ZOOM, vyrábět, hrát si, chodit do lesa.

Přepadla vám kvůli pandemii nějaká práce do léta, s níž jste na letošek původně nepočítala?

Do léta mi přepadla veškerá práce, kterou jsem díky celodenní péči o čtyři děti nestíhala na jaře. Naštěstí se ale nakonec střih filmu posunul až na příští rok.

Jak jste zvyklá trávit čas prázdnin? 

S dětmi, s kamarády a jejich dětmi na chalupě v horách. Většinou se pak alespoň na týden přesuneme do nějakých vyšších hor, loni už si ale děti stěžovaly, že chtějí taky někdy k moři. Uvidíme, zda se podaří jim to letos splnit.

Tenhle rok se neuskuteční řada letních festivalů. Plánovala jste na některý z těch zrušených jet – a proč?

Ne. Čím jsem starší, tím více se vyhýbám masovým akcím.

Které z kulturních akcí, jež se budou konat, si nechcete nechat ujít? Ať jde třeba o divadelní představení, výstavu, koncert… 

Ráda bych se účastnila jihlavského dokumentárního festivalu.

Bude kvůli letošnímu značně atypickému jaru atypický i váš podzim, kdyby se měla rozjet – pokud nenastane druhá pandemická vlna – nová sezóna? 

Ani ne😊.

A obecně: chtěla byste, aby se na podzim kulturně a umělecky vše vrátilo tam, kde to bylo do začátku letošního března, anebo by se v tomto ohledu mělo něco změnit? Jestli ano, tak co a proč?

Kulturně a umělecky ať se vše vrátí, bylo to fajn. Jinak vlastně doufám, že se některé věci nevrátí, že lidstvo pandemii využije jako příležitost ke změně.

Linda Kallistová Jablonská Linda Kallistová Jablonská, zdroj: DVTV

Linda Kallistová Jablonská (*1979) se narodila v Praze. Vystudovala dokumentární tvorbu na FAMU a za svůj absolventský film Kupředu levá, kupředu pravá získala roku 2006 Cenu diváků na MFDF v Jihlavě, cenu kritiků Kristián na Febiofestu 2007 a ocenění nejlepší dokumentární film FAMUfest 2006. Mezi její další dokumenty patří Vítejte v KLDR!, který byl nominován na Českého lva 2009 a také Pozemšťané, koho budete volit?, pojednávající o štábu handicapovaných filmařů. Její nejnovější snímek Psí láska o musherce Janě Henychové měl premiéru letos v červnu.

Pro Českou televizi natáčela a autorsky se podílela na cyklu Čtyři v tom (2013–2018) a spolupracovala na režii cyklů GEN, Cestománie, Příběhy slavných, Na cestě, Tajemství rodu.

Související