Nigerijský příběh o velké lásce a zdrcujícím osudu

poster
Spisovatelka Ayobami Adebayová, žije v nigerijské metropoli Lagosu, foto: Eniola Alakija

Čeští čtenáři se mohou hned na začátku roku seznámit s překlady dvou velmi výrazných, anglicky psaných debutových románů. Martin Pokorný převedl do češtiny první knihu Gabriela Tallenta (* 1987) s názvem Absolutní miláček a v překladu Lukáše Nováka vychází debut nigerijské spisovatelky Ayobami Adebayové (* 1988). A knihy jsou si v lecčem podobné. Především tím, že jsou jejich příběhy založené na velmi neobvyklé podobě lásky. Zatímco Absolutní miláček staví na incestním poměru mezi despotickým otcem a jeho dcerou, v knize Zůstaň se mnou je situace mnohem komplikovanější.

Příběh je situován do autorčiny rodné Nigérie. Ve městě Ilesa žijí manželé Akin a Yejide. Jejich vztah je zdánlivě pevně podpírán silnými city a vášní, má však jednu trhlinu. Ani po čtyřech letech manželského soužití totiž dvojice nepřivedla na svět dítě. Problém, který se západnímu čtenáři může jevit jako nevýznamný, je však vyhrocen kvůli odlišným společenským konvencím, jež v Nigérii panují. Žít a zemřít bez dítěte je totiž v této zemi – minimálně pro ženu, zvláště pak vdanou – takřka nemyslitelné. A tak se za Yejide opakovaně vypravují rodinní příslušníci jejího manžela, aby jí dali rady, které by jí pomohly konečně přivést na svět potomka.

Z těchto nečekaných a nevyžádaných návštěv si Yejide – podpořena milujícím manželem, kterého „návštěvy iritovaly a měl sto chutí svým příbuzným říct, aby si hleděli svého“ – nic nedělá až do té doby, kdy jí tchýně představí Funmi, Akinovu druhou a mladší manželku. Pro Yejidinu tchyni je polygamie vcelku přirozená, pro Yejide však nikoliv. Je totiž – alespoň na nigerijské poměry – emancipovaná. Vede prosperující kadeřnický salon, platí polovinu z hypotéky za dům a polygamii bezvýhradně odmítá.

ayobami Ayobami Adebayová studovala anglickou literaturu na Obafemi Awolowo University v Nigérii a tvůrčí psaní na University of East Anglia veVeké Británii, foto: Eniola Alakija

Avšak ve chvíli, kdy své matce dychtivě toužící po vnoučeti Akin ustoupí, nemůže Yejide dělat nic jiného než se s novou situací vypořádat. Uvědomuje si, že má jedinou šanci, jak o Akina nepřijít – otěhotnět dříve než mladá Funmi. K tomu jí má pomoct obřad vedený obskurním šamanem, po němž jí skutečně začne růst břicho. Po opakovaných návštěvách gynekologů a poté, co její těhotenství trvá přes jedenáct měsíců, musí Yejide čelit skutečnosti, že těhotenství je falešné.

Jak kniha postupuje, příběh se zamotává a ukazuje se, že Yejidina neschopnost otěhotnět není zapříčiněna jí samou, nýbrž erektilní dysfunkcí Akina – neobratně, ale dlouhodobě skrývanou proto, že Yejide před Akinem žádného jiného muže nepotkala. Přesto Yejide postupně přivede na svět tři děti. A to díky poměru s Akinovým bratrem Dotunem. Do toho náhle a zčásti záhadně umírá Funmi, druhá manželka jejího muže, a krátce po porodu také její první dcera Olamide. Když zemře i druhé dítě, syn Sesan, vyjde najevo, že Yejidiny děti jsou vystaveny vážnému onemocnění – srpkovité anémii. Tím se příběh ještě komplikuje, jelikož srpkovitá anémie je genetická nemoc, a jak Akinovi prozradí lékař, jeho geny ji vylučují.

V knize Zůstaň se mnou popsala debutující spisovatelka i politické poměry Nigérie osmdesátých let, kdy zemi sužovala vojenská diktatura a obyvatele města Ilesa nájezdy ozbrojených lupičů. Je pozoruhodné, že to vše vtěsnala do sotva třísetstránkového románu. Výsledek přitom nepůsobí křečovitě či uměle, příběh plynule dospěje až do překvapivého finále, které se odehrává v roce 2008, kdy se po mnohaletém odloučení manželé setkávají na pohřbu Akinova otce.

Za zmínku stojí i to, jak Ayobami Adebayová pracuje s klíčovými momenty příběhu. Ty jsou leckdy předloženy jen jakoby mimochodem a až poté, co se projeví jejich důsledky. Čtenář je tak neustále na pozoru a významy mnohých peripetií musí často zpětně přehodnocovat.

Třicetiletá nigerijská spisovatelka je výbornou vypravěčkou a díky románu Zůstaň se mnou ji lze pokládat za jednu z nejvýraznějších a nejtalentovanějších mladých anglicky píšících spisovatelek současnosti. I přes suverenitu, s jakou propletený příběh vystavěla, nalezneme v knize několik momentů, z nichž můžeme být trochu zklamaní. Třeba to, že politické situaci Nigérie je věnován až příliš velký prostor na to, že se s ústředním příběhem Yejide a Akina nakonec potká spíš jen letmo. Také lze poté, co jsou nám odhalena všechna vlákna příběhu, pochybovat, že by vše proběhlo tak, jak to autorka popsala. To vše se však snadno ztratí – už jen díky sugestivně popsanému prostředí Nigérie, jež předem nepřipraveného čtenáře nepřestane překvapovat. I přes – vskutku drobné – výtky je román Zůstaň se mnou nejen strhující, ale i velmi napínavý, kniha, která se čte jedním dechem.

Autor je literární recenzent.

Ayobami Adebayo: Zůstaň se mnou. Přeložil Lukáš Novák. Kniha Zlín, Zlín 2019, 272 stran.

Cover Obálka českého vydání knihy Zůstaň se mnou navržená Michaelou Treuerovou, repro: Albatros Media – Kniha Zlín

Související