Noční život výtvarný. Londýn umí žít uměním do pozdních hodin

poster
Dílo italské umělkyně Lary Faravetto na letošní londýnskou Noc umění zapůjčila Galleria Franco Noero, Turin, foto: Art Night

Pravděpodobně ta nejznámější nese název First Thursdays (První čtvrtek) a odkazuje tím ke dni v měsíci, kdy se koná. Měsíc co měsíc více jak 150 galerií ve východním Londýně pořádá speciální akce u příležitosti prodloužené otevírací doby. Zúčastnit se lze individuálně, přidat se k jedné z komentovaných procházek či si rovnou rezervovat místo ve speciálním autobusu.

Za akcí stojí Whitechapel Gallery jakožto hlavní organizátor. Instituce je významná mimo jiné tím, že byla v roce 1901 otevřena jako první galerie zaměřená na současné umění financovaná z veřejných zdrojů. Má tak za sebou již vpravdě dlouhou historii výstav a edukačních programů, důležitou složkou její činnosti je práce s okolím a jeho kultivace. Galerie je jakýmsi komunitním akcelerátorem, který podporuje, rozvíjí a dohlíží na zdejší kulturní dění.

WCG Budova Whitechapel Gallery, která je hlavním organizátorem akce First Thursdays (První čtvrtek). Tato instituce byla roku 1901 otevřena v Londýně jako první galerie zaměřená na současné umění financovaná z veřejných zdrojů, foto: Whitechapel Gallery

First Thursdays se stal natolik populárním projektem, že inspiroval obyvatele některých jiných částí britské metropole. V západním Londýně se například místní podniky pokoušely zakořenit First Wednesday. Projekt, respektive jeho pravidelné opakování, se sice neuchytil tak dobře jako na opačném konci megapole, do pozdně večerních akcí se však i zde galerie rády zapojují.

Krom těchto večerů, fungujících spíše na bázi vzájemné kooperace menších podniků, pořádají večerní akce i velká muzea. A obzvláště nyní, v květnu, kdy vlastně pomyslně začíná sezóna. Již tradičně se tak koná Museums at Night festival, který letos připadl na 16. až 19. května. Celkem se konalo přes půlstovku speciálních akcí. Výběr dat souvisí se zmíněným Mezinárodním dnem muzeí, ovšem určitou roli hraje i teplejší počasí a prodlužující se denní doba. Těmito daty tak obdobné akce nekončí. I když jde totiž o události řadící se mezi večerní, většinou začínají mezi šestou a nejpozději devátou hodinou, kdy je ještě světlo. Jejich průběžně aktualizovaný seznam lze najít na stránkách samotných institucí nebo na tradičních londýnských portálech informujících o kulturním dění. Například na Time Out London nebo na Secret London.

MoL Z nynější výstavy London Nights v Museum of London, která se věnuje nočnímu této megapole. Na horním snímku je záběr atmosféry na Piccadilly v šedesátých letech (snímek z majetku Boba Collinse), dole pak pohled do výstavy, konkrétně na partii s pracemi v Německu narozeného, ale v Londýně žijícího Philippa Ebelinga (*1977), repro a foto: Museum of London

I novou výstavu v Museum of London věnovanou speciálně nočnímu Londýnu si lze prohlédnout během tzv. late opening (což se ostatně samo nabízí). Expozice s názvem London Nights ukazuje – prostřednictvím více jak dvou stovek fotografií od padesáti různých autorů – noční život v britské metropoli. Výběr zahrnuje snímky od konce 19. století po současnost. Některé z nich nebyly nikdy dříve prezentovány. Výstava trvá do 11. listopadu a každý pátek je poslední vstup možný ještě ve čtvrt na devět večer.

Začátkem července pak proběhne ještě jedna speciální noc, která stojí za pozornost. Art Night začne v sobotu 7. 7. 2018 v šest večer a potrvá až do šesté hodiny ranní následujícího dne. Dle pořadatelů půjde o největší festival zaměřený na současné umění v Londýně, který je zdarma. Dvanáct renomovaných umělců ukáže svou tvorbu na speciálně připravených projektech, chystají se i různá překvapení. Vše se bude konat na nábřeží Temže (South Bank) v prostorách kolem Hayward Gallery, jejíž kurátorský tým projekty zastřešuje. Přesný program ještě není kompletně zveřejněn, jména většiny umělců jsou ale již nyní ke zhlédnutí na stránkách festivalu.

Související