Picasso a bohéma, Václav Hrabě či létající uprchlík ze Sýrie

ČT art v týdnu od 1. listopadu

poster televizních tipů
Co z programu stanice ČT art v tomto týdnu nepřehlédnout?, foto: Unsplash – Paolo Chiabrando

Pondělí 1. listopadu, 22:35

Čas bohémy: 1900–1906 (1/6)

Pablo Picasso Pablo Picasso a jeho nejslavnější obraz Avignonské slečny, foto: archiv ČT

Imaginární titul „hlavního města světa“ by kolem roku 1900 téměř jistě získala Paříž. Jako magnet přitahovala mladé a ambiciózní adepty všech umění: malíře, sochaře, hudebníky, divadelníky, spisovatele a básníky. Nechtěli si nechat ujít možnost ucházet se o přízeň múz, projevit svou genialitu a získat uznání pařížských salonů… Mnoho bylo povolaných, vyvolených jen pár. První epizoda šestidílné dokumentární série, mapující osudy protagonistů pařížské bohémy, představí malíře z Montmartru, kteří to dokázali a obrátili dějiny umění naruby. Těšit se můžete na Maurice de Vlamincka, Henriho Matisse a především Pabla Picassa.

První epizoda seriálu bude v iVysílání dostupná do 15. listopadu.

Středa 3. listopadu, 21:40

Písně českých básníků: Václav Hrabě (9/10)

Vladimír Mišík s Tomášem Klusem Vladimír Mišík s Tomášem Klusem v epizodě Písní českých básníků o Václavu Hraběti, foto: archiv ČT

Desetidílná série o českých básnících, jejichž poezii zhudebnili populární muzikanti, se pomalu chýlí ke konci. Nesmí v ní chybět Václav Hrabě (1940–1965), který nikdy nespatřil vydanou sbírku vlastních veršů. V necelých pětadvaceti letech se totiž nešťastnou náhodou otrávil kysličníkem uhelnatým, když si doma přitápěl plynovým sporákem. Jeho verše: „Láska je jako večernice/ Plující černou oblohou. Náš život hoří jako svíce/ a mrtví milovat nemohou…“ zejména díky Vladimíru Mišíkovi zlidověly a dodnes se dotýkají srdcí už několika generací posluchačů.

Středa 3. listopadu, 23:05

Nejvýznamnější malíři – od impresionismu k abstrakci: Ferdinand Hodler (9/12)

Obraz Ferdinanda Hodlera Ferdinand Hodler, Svatá hodinka, 1902, Cincinnati Art Museum, foto: Wikimedia

Švýcar Ferdinand Hodler (1853–1918), jehož vynikající výstavu můžete až do 17. ledna 2022 zhlédnout v Berlinische Galerie, patřil k předním malířům symbolismu.  Ve svém díle užíval přísnou stylizaci a usiloval o oslavu přírody. Byl přesvědčený, že krása vychází z řádu, symetrie a rytmu. Jeho krajinomalby otevřely jednu z důležitých cest k abstrakci, zatímco jeho portréty nepostrádají silný expresivní náboj.

Epizoda bude v iVysílání dostupná do 17. listopadu.

Sobota 6. listopadu, 22:55

Měsíc Jupitera

Měsíc Jupitera Budapešť magická i drastická. Jéger Zsombor v hlavní roli filmu Měsíc Jupitera, foto: mnf.hu

Snímkům maďarského režiséra Kornéla Mundruczóa (* 1975) se obvykle daří na mezinárodní festivalové scéně. Nejinak tomu bylo i v případě jeho vizuálně působivého thrilleru Měsíc Jupitera, jenž získal nominaci na Zlatou palmu v Cannes a odnesl si ceny za nejlepší film a nejlepší efekty španělského festivalu fantastických a hororových filmů ve městečku Sitges. Stylové drama syrského uprchlíka, který přichází do Budapešti a po zásahu policejní kulkou k vlastnímu překvapení zjišťuje, že umí létat, je i přes superhrdinský motiv, přestřelky a dech beroucí automobilovou honičku ukotveno v reálné společenské atmosféře současné střední Evropy. Recenzi filmu jsme přinesli nedlouho po jeho tuzemském uvedení.

Neděle 7. listopadu, 21:50

Geniální přítelkyně: Slib (8/8)

Geniální přítelkyně Protagonistky seriálu přítelkyně  Lila a Elena na neapolském předměstí, foto: HBO

Neapolská tetralogie italské spisovatelky, která vystupuje pod pseudonymem Elena Ferrante, se stala událostí literárního světa. Globální úspěch románové ságy o dvou dívkách narozených na předměstí Neapole v padesátých letech tak neušel ani filmovým producentům americké společnosti HBO, kteří v koprodukci s italskou veřejnoprávní televizí RAI knihy přetvořili do dvaatřicetidílného televizního seriálu. O tom, jak se jim to podařilo se můžete přesvědčit v neděli na ČT art a poté případně v iVysílání.

Epizoda bude v iVysílání dostupná do 21. listopadu.

Související