Picasso a bohéma, Václav Hrabě či létající uprchlík ze Sýrie
ČT art v týdnu od 1. listopadu
Tápete, na co se z programu ČT art podívat, nebo zapomínáte, co jste si vlastně chtěli pustit? Nechte se inspirovat výběrem, který pro vás každý týden sestavuje redakce webu ČT art. Níže najdete přehled tipů na tento týden.
Pondělí 1. listopadu, 22:35
Pablo Picasso a jeho nejslavnější obraz Avignonské slečny, foto: archiv ČT
Imaginární titul „hlavního města světa“ by kolem roku 1900 téměř jistě získala Paříž. Jako magnet přitahovala mladé a ambiciózní adepty všech umění: malíře, sochaře, hudebníky, divadelníky, spisovatele a básníky. Nechtěli si nechat ujít možnost ucházet se o přízeň múz, projevit svou genialitu a získat uznání pařížských salonů… Mnoho bylo povolaných, vyvolených jen pár. První epizoda šestidílné dokumentární série, mapující osudy protagonistů pařížské bohémy, představí malíře z Montmartru, kteří to dokázali a obrátili dějiny umění naruby. Těšit se můžete na Maurice de Vlamincka, Henriho Matisse a především Pabla Picassa.
První epizoda seriálu bude v iVysílání dostupná do 15. listopadu.
Středa 3. listopadu, 21:40
Písně českých básníků: Václav Hrabě (9/10)
Vladimír Mišík s Tomášem Klusem v epizodě Písní českých básníků o Václavu Hraběti, foto: archiv ČT
Desetidílná série o českých básnících, jejichž poezii zhudebnili populární muzikanti, se pomalu chýlí ke konci. Nesmí v ní chybět Václav Hrabě (1940–1965), který nikdy nespatřil vydanou sbírku vlastních veršů. V necelých pětadvaceti letech se totiž nešťastnou náhodou otrávil kysličníkem uhelnatým, když si doma přitápěl plynovým sporákem. Jeho verše: „Láska je jako večernice/ Plující černou oblohou. Náš život hoří jako svíce/ a mrtví milovat nemohou…“ zejména díky Vladimíru Mišíkovi zlidověly a dodnes se dotýkají srdcí už několika generací posluchačů.
Středa 3. listopadu, 23:05
Nejvýznamnější malíři – od impresionismu k abstrakci: Ferdinand Hodler (9/12)
Ferdinand Hodler, Svatá hodinka, 1902, Cincinnati Art Museum, foto: Wikimedia
Švýcar Ferdinand Hodler (1853–1918), jehož vynikající výstavu můžete až do 17. ledna 2022 zhlédnout v Berlinische Galerie, patřil k předním malířům symbolismu. Ve svém díle užíval přísnou stylizaci a usiloval o oslavu přírody. Byl přesvědčený, že krása vychází z řádu, symetrie a rytmu. Jeho krajinomalby otevřely jednu z důležitých cest k abstrakci, zatímco jeho portréty nepostrádají silný expresivní náboj.
Epizoda bude v iVysílání dostupná do 17. listopadu.
Sobota 6. listopadu, 22:55
Budapešť magická i drastická. Jéger Zsombor v hlavní roli filmu Měsíc Jupitera, foto: mnf.hu
Snímkům maďarského režiséra Kornéla Mundruczóa (* 1975) se obvykle daří na mezinárodní festivalové scéně. Nejinak tomu bylo i v případě jeho vizuálně působivého thrilleru Měsíc Jupitera, jenž získal nominaci na Zlatou palmu v Cannes a odnesl si ceny za nejlepší film a nejlepší efekty španělského festivalu fantastických a hororových filmů ve městečku Sitges. Stylové drama syrského uprchlíka, který přichází do Budapešti a po zásahu policejní kulkou k vlastnímu překvapení zjišťuje, že umí létat, je i přes superhrdinský motiv, přestřelky a dech beroucí automobilovou honičku ukotveno v reálné společenské atmosféře současné střední Evropy. Recenzi filmu jsme přinesli nedlouho po jeho tuzemském uvedení.
Neděle 7. listopadu, 21:50
Geniální přítelkyně: Slib (8/8)
Protagonistky seriálu přítelkyně Lila a Elena na neapolském předměstí, foto: HBO
Neapolská tetralogie italské spisovatelky, která vystupuje pod pseudonymem Elena Ferrante, se stala událostí literárního světa. Globální úspěch románové ságy o dvou dívkách narozených na předměstí Neapole v padesátých letech tak neušel ani filmovým producentům americké společnosti HBO, kteří v koprodukci s italskou veřejnoprávní televizí RAI knihy přetvořili do dvaatřicetidílného televizního seriálu. O tom, jak se jim to podařilo se můžete přesvědčit v neděli na ČT art a poté případně v iVysílání.
Epizoda bude v iVysílání dostupná do 21. listopadu.