Podoby každodennosti za první republiky. Pařížská bohéma. Pozdní Polanski

ČT art v týdnu od 24. října

TV tipy
Co z programu stanice ČT art v tomto týdnu nepřehlédnout?, foto: Unsplash

Pondělí 24. října, 23:00

Čas bohémy 1900–1906 (1/6)

ČT art opětovně uvádí ceněný dokumentární cyklus z roku 2015. Mapuje překotné dění na pařížské kulturní scéně první poloviny 20. století, kdy ve francouzské metropoli vzniká a rozvíjí se fauvismus, dadaismus, kubismus i surrealismus. Novátorské spojení archivních materiálů s animací pomocí různých technik vtahuje diváka do prostředí a ožívají před ním například Picasso, Breton, Apollinaire, Saint-Exupéry a řada dalších uměleckých osobností. Dozvídáme se podrobnosti o jejich životech zasazené do dobového kontextu. Cyklus se věnuje výtvarné tvorbě, literatuře, filmu i divadlu a byl vytvořen na základě knižní trilogie Dana Francka. Režie se ujala Amélie Harraultová.

Picasso Generace uměleckých revolucionářů v obrazech, foto: archiv ČT

Úterý 25. října, 21:10

Roman Polanski – Stoprocentní profesionál

Hodinový dokumentární film z roku 2019 o tvorbě slavného režiséra Romana Polanského (* 1933). Tento pařížský rodák, vyrůstající v Polsku, na sebe strhnul pozornost už debutem Nůž ve vodě (1961). Odjel za oceán a proslavil se kupříkladu filmy Ples upírů (1967), Rosemary má děťátko (1968) a Pianista (2002), který byl oceněn Oscarem. Dokument se zaobírá jeho tvorbou od osmdesátých let po současnost a zkoumá její vývoj i výběr témat. Promlouvají tu především Polanského spolupracovníci. Režie Frédéric Zamochnikoff.

Roman Polanski při práci, foto: archiv ČT – Guy Ferrandis

Středa 26. října, 20:15

Životní styl první republiky (1/6)

Premiéra původního šestidílného seriálu České televize o různých aspektech životního stylu mladé Československé republiky, která znamenala vážný pokus o ustavení demokracie s rozvinutým právním systémem, soběstačnou ekonomikou a s vlastní osobitou kulturou. První díl se věnuje fenoménu volného času a zábavy, která se mohla konečně – když byla zaručena občanská práva a zkrácena pracovní doba – rozpoutat dosud nevídanou měrou. Pořadem provází Jan Jiráň. Režie Aleš Kisil.

Jan Jiráň Jan Jiráň provází dokumentárním cyklem Životní styl první republiky, foto: archiv ČT – Eva Koňaříková

Čtvrtek 27. října, 22:40

Artmix

Říjnový Artmix nabídne exkurzi na výstavu mezinárodně uznávanému dílu sochaře Tonyho Cragga, která probíhá ve vídeňské Albertině. Spolu s ním a dalšími umělci a kurátory se pořad zamýšlí nad tím, jak uspět na mezinárodní scéně, nebo jak velkým handicapem je pro tuzemské tvůrce totalitní minulost české společnosti. Anebo do jaké míry jsou pro umělce nutné zastoupení známými galeriemi, marketing, ocenění, účast na přehlídkách typu italské Bienále či německá Documenta. K tématu řeknou své jak někteří teoretici, kurátoři či galeristé, tak několik českých tvůrkyň a tvůrců, kteří mají s působením na mezinárodní scéně zkušenosti – například Kateřina Šedá, Jiří Kovanda, Eva Koťátková. Režie Jana Chytilová.

Tony Cragg Dílo Tonyho Cragga In Frequencies z roku 2019, foto: Albertina

Sobota 29. října, 21:15

Údolí včel

Děj proslulého historického filmu Františka Vláčila z roku 1967 se odehrává ve druhé polovině 13. století. Zemanského chlapce Ondřeje zaslíbil jeho otec již v dětském věku Bohu – Řádu německých rytířů, aby tak vykoupil svoji vlastní vinu. Po letech strádání a odříkání však mladík poznává, že existuje ještě jiný svět než ten, který poznal v masivních zdech řádového hradu kdesi na severu. Zatouží po rodném Vlkově a pokusí se o návrat. Je však pronásledován rytířem Arminem von Heide, bývalým přítelem, který chce potrestat jeho selhání. Tragicky laděný snímek z drsného středověku podle literární předlohy Vladimíra Körnera je alegorií na téma bezohledné moci a snahy člověka vymanit se z jejího vlivu. Hrají Petr Čepek, Jan Kačer, Zdeněk Kryzánek, Věra Galatíková a další.

Jan Čepek Věra Galatíková, Petr Čepek a Jan Kačer ve filmu Údolí včel, foto: archiv ČT

Neděle 30. října, 19:15

Mozart Gala

Záznam koncertu (2015) z pražského Kongresového centra, kde pod taktovkou Tomáše Braunera zazněly nejznámější předehry, árie a dueta ze skladatelových oper Figarova svatba, Cosi fan tutte, La clemenza di Tito, Kouzelná flétna a Don Giovanni. Za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu vystoupili basbarytonista Adam Plachetka spolu se svou chotí, sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou.

Adam Plachetka Slavný operní pár na scéně, foto: archiv ČT

Související