Portrét Jana Skácela, Případ: Ponorka uzavřen, dost ujetá americká komedie, bytelná adaptace Hamleta
ČT art v týdnu od 7. února
Tápete, na co se z programu ČT art podívat, nebo zapomínáte, co jste si vlastně chtěli pustit? Nechte se inspirovat výběrem, který pro vás každý týden sestavuje redakce webu ČT art. Níže najdete přehled tipů na tento týden.
Pondělí 7. února, 20:15
PKF – Prague Philharmonia: Francouzské inspirace
Stanislav Gallin, foto: Zdeňka Hanáková
Záznam slavnostního koncertu, který se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze konal letos 2. února – a to u příležitosti francouzského předsednictví v Radě Evropské unie. Koncert svedl dohromady tři výrazné skladatelské osobnosti francouzské hudby a jednu osobnost českou, v jejíž tvorbě sehrála Francie významnou roli. Zazněla hudba Georgese Bizeta, konkrétně cyklus skladeb pro klavír Dětské hry. Claude Debussy a Maurice Ravel byli společně zastoupeni orchestrální verzí poetické Sarabandy; Ravel pak ještě slavným Bolerem a Koncertem pro klavír a orchestr G dur, který interpretoval francouzský klavírista Michel Dalbert. Závěr náležel umění Bohuslava Martinů, konkrétně skladbě Toccata e due canzoni, kterou interpretoval v Česku působící klavírista ruského původu Stanislav Gallin.
Úterý 8. února, 20:15
Inscenace Chazarský slovník měla 25. ledna premiéru v Divadle Husa na provázku, foto: David Konečný
Pozvání do studia druhé únorové ArtZóny, kterou i tentokrát namísto nemocného Saši Michailidise moderuje Josef Chuchma, přijal scénograf a kostýmní výtvarník Marek Cpin. Jednou z jeho nejnovějších divadelních výprav je inscenace Chazarský slovník, která měla na konci ledna premiéru v Divadle Husa na provázku. Podíváme se na jeho spolupráci s režiséry Janem Mikuláškem a Martinem Františákem, na jeho začátky na JAMU v Brně, ale nezůstaneme jen u divadla – zeptáme se také na Cpinovy návrhy filmových kostýmů nebo set design módních přehlídek.
Podíváme se také do Ateliéru Duchů, autorské tvůrčí skupiny při Ateliéru herních médií na FAVU v Brně, která si klade za cíl rozšíření stávajícího pohledu na videohry a vede ji Vojtěch Vaněk. Dále uvidíte reportáž z vizuální performance Reality Surfing mezinárodního kolektivu umělkyň PYL, která nedávno uspěla v obrovské konkurenci evropských postdramatických projektů.
Rubrika Fenomén je věnována romskému umění a identitě. Dlouhou dobu byli v českých médiích Romové přítomni skrze pohled českých autorů – „neRomů“. To se nyní mění. Mladí filmaři přinášejí pohled na Romy z vnitřku komunity, mainstreamový pohled tak začíná doplňovat i jejich perspektiva. Do tématu se ponoříme s romistkou a redaktorkou nakladatelství KHER Karolínou Ryvolovou a s novinářkou Alicou Sigmund Herákovou.
Úterý 8. února, 22:05
V centru vyprávění stojí hlavní vyšetřovatel Jens Møller, jehož ztělesňuje Søren Malling. Záběr ze seriálu Případ: Ponorka. Foto: Archiv ČT / © – Henrik Ohsten
Závěrečný díl pozoruhodné detektivní série dánského režiséra a scenáristy Tobiase Lindholma (* 1977) završuje systematické vyšetřování skutečných událostí na palubě ponorky, kde v srpnu 2017 zemřela novinářka Kim Wallová. V soustředěném a odhodlaném hledání odpovědí v případu, který otřásl nejen Skandinávií, hrají elitní severští herci: Søren Malling, Pilou Asbæk či Pernilla Augustová. Recenzi seriálu od Josefa Chuchmy najdete na našem webu a dosavadní díly Případu: Ponorka si můžete připomenout v i-Vysílání.
Středa 9. února, 20:15
Básník Jan Skácel, foto: ČTK – Karel Kestner
Premiéra situačně-poetického dokumentu ke 100. výročí narození básníka Jana Skácela. Tvůrci dvaapadesátiminutového, vloni vzniklého snímku, jsou filmaři nastupující generace Kateřina Dudová a Michael Jiřinec. Ke Skácelově osobnosti přistupují jako k subjektu literárně-společenských dějin. Pokoušejí se vymezit vůči zažitým představám o tomto tvůrci i vůči interpretacím jeho díla v minulosti. Dudová & Jiřinec zvolili místopisné ohledávání života básníka, a to za účasti několika osobností rovněž spjatých s literaturou. Takto se přírodovědec a spisovatel Jiří Sádlo pokouší zachytit přírodní lásky a květnaté oblíbence básníka (a zároveň postihnout Moravu, neboť Skácelova poetická scenérie je moravská). Nebo se v ulici Skácelově ocitneme spolu s básníky Petrem Hruškou a Pavlem Kolmačkou, kteří se snaží pojmenovat to nepojmenovatelné, co je s Janem Skácelem spojené…
Pátek 11. února, 00:00
Catherine Keener a Peter Dinklage ve snímku Život v oblouznění, foto: Sony Pictures Classics
Repríza americké výstřední komedie z roku 1995, kterou Česká televize premiérově uvedla vloni a my jsme zde tehdy přinesli její recenzi. Takže zde jen stručně: Hlavním hrdinou je mladý ambiciózní režisér Nick Reve, který se se svým štábem snaží natočit vysněný projekt. Jenže natáčení se stává noční můrou, která se nese ve znamení nečekaných zvratů a pohrom. Skutečný režisér filmu Tom DiCillo (* 1953) tu zúročil vlastní zkušenosti z práce za kamerou v prvních snímcích Jima Jarmusche. V roli neurotického filmaře zazářil Steve Buscemi a v dalších rolích například Catherine Keenerová, Dermot Mulroney či James Le Gros. Na festivalu Sundance si snímek odnesl cenu za nejlepší scénář.
Sobota 12. února, 20:15
Kenneth Branagh v roli Hamleta, foto: Columbia Pictures & Castle Rock Entertainment
Hvězdně obsazená americko-britská filmová adaptace slavné Shakespearovy tragédie, kterou britský tvůrce Kenneth Branagh (* 1960) natočil v roce 1996 a sám sebe obsadil do hlavní role. Obdržela čtyři nominace na Oscary. Branagh jako vůbec první na plátno uvedl Shakespearův text v jeho úplnosti. Film má ovšem několik podob: „kinařská“ verze čítá 150 minut, Director’s Cut pak celých 242 minut, přičemž existuje i její alternativní verze o 233 minutách. A právě ta zabere sobotní večer na ČT artu. Vedle Branagha se ve filmu představí Derek Jakobi, Richard Attenborough, Julie Christieová, Kate Winsletová, Gerard Depardieu či Nicholas Farrell.