Příběh herečky Jodie Fosterové. Švédská komedie Muž jménem Ove. Stalinismus v dramatu ze šedesátých let
ČT art v týdnu od 7. března
Tápete, na co se z programu ČT art podívat, nebo zapomínáte, co jste si vlastně chtěli pustit? Nechte se inspirovat výběrem, který pro vás každý týden sestavuje redakce webu ČT art. Níže najdete přehled tipů na tento týden.
Pondělí 7. března, 20:15
Protagonista inscenace Viktor Preiss oslaví 13. března 2022 své 75. narozeniny, foto: Martin Poš
Bezmála dvacet let se hrála v pražském Divadle na Vinohradech inscenace slavné komedie francouzského dramatika Georgese Feydeaua Brouk v hlavě. Nastudoval ji tam režisér Jiří Menzel a premiéru měla 15. listopadu 1996. Derniéra tam přišla na pořad 6. dubna 2016, šlo o 363. představení – a právě z něho byl pořízen televizním záznam (ten režíroval Roman Prorok). Titulní dvojroli ředitele pojišťovny a hotelového sluhy ztělesňoval Viktor Preiss, který 13. března 2022 oslaví 75. narozeniny; toto jubileum je pak důvodem nynějšího uvedení vinohradského Brouka v hlavě. Kromě Preisse v inscenaci vystupovali Ivan Trojan, Simona Postlerová, Jan Šťastný, Jiří Plachý, Eva Režnarová, Jiří Čapka, Michal Novotný, Petra Hobzová, Svatopluk Skopal, Andrea Černá, Martin Zahálka, Jaroslav Kepka a další.
Úterý 8. března, 21:10
Jodie Fosterová, zázračné dítě z Hollywoodu
Jodie Fosterová a Robert De Niro v roce 1976 na festivalu v Cannes, foto: archiv ČT
Francouzský, vloni vyrobený dokumentární portrét Američanky Jodie Fosterové (* 1962) zobrazuje její život od hereckých začátků v dětském věku přes první výrazný úspěch v proslulém filmu Martina Scorseseho Taxikář (1976), kde se objevila jako čtrnáctiletá v roli mladičké prostitutky, až po celosvětovou slávu, která přišla po Mlčení jehňátek (1991, režie Jonathan Demme). Fosterovou režiséři dokumentu Camille Juza a Yal Sadat zobrazují jako úspěšnou, talentovanou osobnost, která si vybírala role silných, ale traumatizovaných žen. Kromě herectví se Fosterová věnuje režírování a produkování filmů a přes svoji otevřenost se v dravém Hollywoodu si dobře střeží soukromí.
Středa 9. března, 22:40
Jan Lukeš, Jan Schmid a jejich hosti v pořadu Třistatřicettři
Účtování jako činnost prospěšná i v literatuře. S moderátory Janem Lukešem a Janem Schmidem budou hovořit spisovatel Ludvík Hess, muzikanti Vladimír Mišík a Petr Ostrouchov, hudební publicista Pavel Klusák a historička fotografie Daniela Mrázková. Režie Václav Křístek
Sobota 12. března, 22:40
Rolf Lassgård v titulní roli filmu Muž jménem Ove, foto: archiv ČT
Švédský film z roku 2015 podle úspěšné literární předlohy stockholmského spisovatele Fredrika Backmana (* 1981) vypráví o popudlivém starém muži, bývalém předsedovi družstva vlastníků a samozvaném strážci pořádku, který se pod tvrdou slupkou těžce vyrovnává se smrtí své milované ženy. Jeho šedou rutinu prolomí příchod nových sousedů, mladé pákistánské rodiny, jejíž životní styl se mu zprvu příčí. Omylem nabourají autem do Oveho poštovní schránky, čímž se dá do pohybu celý sled událostí. Melancholickou švédskou komedii natočil režisér Hannes Holm (* 1962), který do titulní role obsadil Rolfa Lassgårda. Byla nominována na dva Oscary a oceněna prestižní Evropskou filmovou cenou v kategorii Nejlepší komedie.
Neděle 13. března, 20:15
Plakát ke snímku Úplně vyřízený chlap navrhl výtvarník Karel Vaca, repro: MOMA
České sociálně kritické drama z roku 1965 režírované Vladimírem Čechem a napsané podle prózy Ladislava Bublíka Páteř, která vyšla o dva roky dříve. Píše se rok 1953, z ampliónů se ozývá tryzna za J. V. Stalina a v ten samý čas se koná skromný pohřeb Bedřicha „Bédi“ Nevěřila (ztělesnil jej František Peterka), jednoho z brigádníků stavby ostravské nové ocelárny, na něhož vzpomíná kolega z jeho betonářské party Karel Kratochvíl (Jaroslav Vízner), který byl na stavbu poslán za trest, z politických důvodů. Karel si vybavuje si, co vedlo ke smrti Bédi a jak nemilosrdná vůči němu byla kádrovací mašinérie. Ve filmu se objeví mimo jiné Oldřich Nový coby bývalý holič Carbol.